Spořte prostřednictvím terminovaných vkladů

06.10. 2013 • Spoření

Zajímáte se o možnosti spoření? Existuje více spořících produktů. Jedním z nich je termínovaný vklad. Jaká je jeho podstata, kdy ho volit a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Možnosti spoření

Každý člověk by si měl tvořit nějakou finanční rezervu pomocí spoření. Existují různé spořící produkty, které vám v tom pomohou. Mezi nejvýznamnější patří různé spořicí účty, termínované vklady, ale také stavební spoření, investice (do komodit, podílové investování, diamanty), státní dluhopisy atd.

O termínovaných vkladech

Termínovaný vklad je druhem spořícího bankovního účtu, jehož účelem je zúročení vkladu, které je garantované. To znamená, že klient nenese žádná rizika ztráty.
U termínovaného vkladu se předem vymezuje doba, po kterou bude termínovaný vklad běžet. Během této doby dotyčná osoba peníze nesmí vybrat, aniž by se to nepojilo se sankcemi. Proto si dobře rozmyslete, jestli peníze, které vkládáte na termínovaný vklad, skutečně můžete po dobu jeho trvání postrádat. Pokud si nejste jistit, dejte si peníze raději na spořící účet.
Doba termínovaného vkladu je různě dlouhá. Je možné si sjednat tento spořící produkt na několik dní, ale i na několik let. Nejvíce bývá zpravidla pět let. Chcete-li spořit dál, není problém po této době termínovaný vklad nastavit znovu.
Termínovaný vklad je daný na sjednaný úrok. Stanovuje se nominálně nebo podle aktuální bankovní sazby. Úrok může být fixní nebo pohyblivý dle situace na finančním trhu.
Termínované vklady vám nabídnou různé banky. Od toho, jakou banku si zvolíte, se odvíjí úroky, doba termínovaného vkladu, ale také minimální částku, která je pro zřízení termínovaného vkladu třeba.
Termínované vklady jsou ze zákona pojištěné, většinou do částky 50 000 EUR pro jednu osobu u jedné banky.

Typy termínovaných vkladů

Termínované vklady dělíme na několik typů, nejčastěji podle trvání vkladu. V tomto případě rozlišujeme krátkodobý vklad (od sedmi dní do dvanácti měsíců), střednědobý vklad (od jednoho do čtyř let) a dlouhodobý vklad, který je splatný nejdříve po pěti letech.
Termínované vklady dělíme ještě podle splatnosti. Mohou mít jednorázovou splatnost či mohou být revolvingové, což znamená, že se automaticky obnovují.

Shrnutí výhod a nevýhod termínových vkladů

Termínované vklady jsou oblíbenými spořícími produkty, které vám mohou přinést zajímavé zhodnocení vašich volných finančních prostředků. Oceníte je především, jste-li konzervativní a nechcete riskovat žádné ztráty, které hrozí u různých investic, jež rovněž nabízejí zhodnocení finančních prostředků. Výhodou termínovaného vkladu je i jednoduché zřízení.
Nevýhodami je znehodnocení vloženích peněz inflací, ale také to, že po dobu termínovaného vkladu není možné s penězi disponovat bez sankcí.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Spoření'
Tipy na jiné články