Jaké existují základní typy vah a kde se uplatní průmyslové vážní systémy?

24.05. 2022 • Zajímavosti

Vážní systémy najdou široké spektrum uplatnění. Právě podle toho, jaká je zamýšlená aplikace vah, je potřeba zvolit vhodný typ vážního systému.

Základní dělení vážních systémů

Obchodní vážní systémy

Základem obchodního vážení je zjistit hmotnost a tu přepočíst na platbu. Obchodní vážní systémy musí být schváleny pro obchodní vážení a musí nést označení pro „schválené měřidlo“, které vydává Český metrologický institut – více zde.

Většina vah pro obchodní vážení je vyráběna sériově a disponuje velmi přesnými výsledky vážení. Samotné obchodní vážní systémy mohou mít mnoho podob a využití. Typicky se jedná o silniční váhy, kolejové váhy nebo podlahové váhy.

Technologické vážní systémy

Tento typ vážních systémů využívá výsledek vážení pro následnou vlastní výrobu nebo je využit pro vlastní potřebu. Technologické vážní systémy proto nepodléhají certifikaci jako obchodní vážní systémy. I v tomto případě je ale potřeba dodržovat jisté zásady a postupy, které jsou shodné s obchodním vážením.

U technologických vážních systémů je kladen větší důraz na vyšší rozlišení vážení. Typickým příkladem využití těchto vážních systémů je při odvažování dávek z nádrží a sil.

S oběma typy vážních systémů se můžete setkat u českého poskytovatele vážních systémů na míru, společnosti M.E.N. expert.

Průmyslové váhy – najdete je téměř všude

Takzvané průmyslové váhy, které mohou spadat jak do typu obchodních, tak technologických vážních systémů, jsou jednou z velmi rozšířených kategorií vah. Jejich hlavním údělem je vážit zboží, materiál a výrobky, a proto jsou nejvíce využívány v obchodech, laboratořích, ve farmacii, ale také v odvětvích, jako je stavebnictví, potravinářství nebo výrobní závody.

Průmyslové váhy a vážicí systémy lze doplnit o praktické LCD displeje, tiskárny, monitory, snímače nebo vážní software. Konkrétní typ průmyslové váhy se volí i podle funkcí, které by měla váha zvládat. Některé váhy disponují funkcí počítání kusů, nastavením rozsahu vážení, vážení s tarou, vážení zavěšených břemen, vážení silničních vozidel, možností připojení na wifi nebo dalšími speciálními funkcemi.

S tím, jestli vybrat váhu stolní, plošinovou, počítací, nájezdovou, paletovou, jeřábovou, můstkovou nebo nápravovou vám poradí zkušený dodavatel, který vám zajistí nejen dodání a instalaci váhy, ale postará se také o její následný servis nebo případné opravy.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články