Jaké vybrat životní pojištění

21.10. 2013 • Pojištění

Na možnost tragických nehod lidé myslí neradi. Je však nutné počítat s tím, že se stávají. Emočně je těžké je ustát. Soustředit bychom se měli i na zmírnění finančního dopadu.

O životním pojištění

Životní pojištění je produkt, který finančně chrání rodinu jeho vlastníka v případě smrti. Konkrétní náplň pojistného plnění je dána smlouvou a liší se podle pojišťovny a především druhu zvoleného životního pojištění. Některé druhy mohou sloužit i jako spořící či investiční nástroje.
Životní pojištění by měli mít především ekonomicky aktivní lidé, kteří finančně zajišťují svou rodinu. Žádoucí je pořízení si životního pojištění, pokud si berete s partnerkou či partnerem hypotéku. Některé banky ho dokonce v těchto případech vyžadují.
Pojišťovna nemá povinnost poskytnout životní pojištění a také některé zájemce odmítá. Při jejich rozhodování hraje svou roli věk žadatele, ale i jeho zdravotní rizika. Pojišťovny samozřejmě chtějí mít pojistných plnění co nejméně. Rizika také ovlivňují pojistné částky.

Druhy životního pojištění

Rozlišujeme několik základních druhů životního pojištění. Jsou jimi:

Kapitálové životní pojištění

Kapitálové životní pojištění je kombinací pojištění pro případ smrti a spoření. Část peněz představuje kapitálovou hodnotu, kterou pojišťovna investuje a zhodnocuje a dožije-li se pojištěnec konce pojištění, tuto částku získá zhodnocenou zpět.
KŽP má garantované minimální zhodnocení finančních prostředků. Nevýhodou však je, že nemůžete ovlivňovat tvorbu kapitálové hodnoty pojištění.

Investiční životní pojištění

Investiční životní pojištění se pojí s vyšším zhodnocením, ale nevyhnete se u něj vyššímu investičnímu riziku. Toto pojištění není vhodné pro konzervativní klienty. Důležité je umět vybrat správný podílový fond podle poměru výnosu a výše rizika.

Rizikové životní pojištění

Rizikové životní pojištění nemá žádnou spořící složku. Je určené pouze na vyplacení určité částky v případě klientovy smrti za podmínek stanovených smlouvou. Pokud smlouvu vypovíte, nezískáte žádné pojistné plnění.
Rizikové životní pojištění volí klienti, kteří chtějí „jen“ zabezpečit rodinu v případě své smrti. Je často volené k zajištění hypotéky.

Důchodové životní pojištění

Důchodové životní pojištění představuje speciální typ pojištění sloužícího pro shromažďování finanční částky, která bude vyplácená formou renty v důchodovém věku klienta. Na krytí v případě smrti je zde jen menší část pojistného. Většina peněz se zhodnocuje.

Výhody životního pojištění

Hlavní výhodou životního pojištění je, že poskytuje pojistnou ochranu. Podle zvoleného druhu životního pojištění plynou i další výhody - zhodnocení finančních prostředků či volba investiční strategie.
Oceníte i možnost odečtení z daňového základu, daňové výhody a možnost pojištění vinkulovat ve prospěch jakékoliv fyzické, ale i právnické osoby.
O své životní pojištění a vklady do něj nemůžete přijít při exekuci. Tyto finanční prostředky vám ze zákona nemohou být zabavené.

Na co je důležité dát si pozor při vyřizování životního pojištění

Nevýhody opět plynou z konkrétního vybraného druhu pojištění. U investičního životního pojištění je rizikem volba špatné strategie. Z dalších nevýhod to je možnost odmítnutí pojištění.
Podstatnou nevýhodou je i to, že je životní pojištění poměrně složitý produkt, u kterého si musíte dát velký pozor, abyste si ho správně nastavili. V opačném případě vám nepřinese to, co od něj očekáváte.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články