Jak na pojištění domácnosti?

08.04. 2019 • Pojištění

Jak jsou na tom Češi s pojištěním domácnosti? Podle statistik České asociace pojišťoven chybí až jedné třetině všech domácností. A to není zrovna malé číslo. Mnoho lidí má také pojištění špatně sjednané. V tomto případě se často jedná například o podcenění nebo nadcenění nemovitosti.

Pojištění je základ

Pojištění je obecně velmi důležitá věc a jedním ze základů finanční gramotnosti. V životě se zkrátka stávají věci, které nemůžeme ovlivnit. A proto je třeba chránit svůj majetek „alespoň“ tímto způsobem. Pojištění mohou krýt ztráty způsobené živelnými pohromami, požáry, haváriemi ale také krádežemi. Cena pak závisí na výší a rozsahu pojistného krytí. Projeví se ale také lokalita. Ve větších městech si zkrátka připlatíte za vše.

Naprosto zásadní je správné nastavení smlouvy. To znamená dobře odhadnutý rozsah a výše krytí pojistky. V opačném případě se může stát, že v případě pojistné události nedostanete dostatečnou náhradu. Potom se může zdát, že pojištění je vlastně úplně zbytečné.  

Nemovitost x domácnost

Často se také stává, že si lidé spletou pojištění domácnosti s pojištěním nemovitosti. Zdá se to podobné, nicméně se jedná o rozdílné služby. Zjednodušeně pojištění nemovitosti chrání vybavení vašeho domova. Pod nemovitostí se pak ukrývá stavba jako taková.

Než se rozhodnete, které pojištění (nebo jejich kombinace) je pro vás vhodná, správně si spočítejte cenu vašeho majetku. Tato hodnota je pak základem pojistné částky, která vám bude na základě události vyplacena. Výsledek podhodnocení jsme si již vysvětlili. Co se ale stane v opačném případě? Pojišťovna vám s největší pravděpodobností udělí pokutu. Tento případ je ale v České republice velmi vzácný.  

 Na závěr lze ještě jednou připomenout, že pojištění si chce předem řádně nastudovat nebo vyhledat rady odborníka. Pro více informací přejděte na https://ergo.cz/

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články