Jak pojistit pohřeb

06.01. 2014 • Pojištění

Lidé se neustále dožívají vyššího průměrného věku a jsou tací, kteří už dopředu přemýšlí nad vlastním pohřbem, což sice zní poněkud morbidně, ale je tomu tak. Z toho důvodu si lidé ukládají stranou nějaké finance na to, aby si zajistili vlastní pohřeb podle představ a nemuseli tím zatěžovat případné příbuzenstvo. Ovšem potíže s dědickým řízením mívají velice často za následek zmrazení veškerých financí, protože se o nich nejprve musí jednat v dědictví, což ve výsledku znamená, že peníze nemohou posloužit tomu účelu, k němuž byly určeny, tedy k zajištění posledního rozloučení.V současné době už však existuje zajímavá možnost, jak se dá s naspořenými penězi poměrně rychle disponovat. 

Dá se pojistit i pohřeb?

Jedná se o produkt Pojišťovny České spořitelny s názvem Pojištění pohřbu. Pro mladšího člověka není vůbec myslitelné představovat si vlastní pohřeb a každý, kdo by si to představoval, bude označen přinejmenším za podivína. Jenže s postupem času, jak člověk stárne, nabývá smrt na reálných obrysech a otázka pohřbu je o něco bližší. Někteří starší příbuzní mají naprosto jasno o tom, jak by měl jejich pohřeb vypadat a možná si dokonce doma vytvořili nějakou finanční rezervu, aby se zaplatily veškeré výdaje spojené s pohřbem, protože co si budeme nalhávat, poslední rozloučení se zesnulým je poměrně drahé a pohřební služby si z něho udělaly business.

Na jakou cenu se při pojištění pohřbu připravit?

Každý pohřeb stojí jinak. Někteří lidé tvrdí, že je jim úplně jedno, co se s nimi po smrti stane, zatímco jiní by se rádi dočkali poměrně důstojného rozloučení. Pokud se podíváme na aktuální ceníky v pohřebnictví a na náklady spojené s pohřbem, kde se už platí také za všechno, vyjde nám, že nejlevnější a nejúspornější variantu představuje zpopelnění ostatků a následné rozprášení. Pohřeb kompletně bez obřadu vyjde někde v rozmezí mezi šesti až deseti tisíci korun. Takové velké rozpětí je dané tím, že ceny se liší podle lokality. 

Když se budeme se zemřelým loučit přímo u hrobu, pak si musíme připravit o sedm tisíc korun více. Pokud bude poslední přání zesnulého, že se s ním mají blízcí loučit v kostele či kapli, pak bude pohřeb dražší o minimálně dvacet tisíc korun. A to počítáme pouze samotný obřad, protože další náležitosti spojené s pohřbem se dají vypočítat různě. Vytisknuté parte, hudba, květiny, urna nebo rakev, smuteční hostina, samotný pomník a další náležitosti se počítají samostatně. Třeba cena pomníku se pohybuje většinou od patnácti do padesáti tisíc korun. Opravdu honosný pohřeb se tedy může klidně vyšplhat i na cenu okolo půl milionu korun.

Ale vyplatí se mít doma schované peníze na pohřeb? To asi úplně není nejvhodnější, protože peníze se tím nechají napospas inflaci a někdy ani není jisté, že peníze se dostanou na to, k čemu jsou určené, protože je mohou najít nehodní příbuzní a zneužít jich, takže by se mohlo stát, že na důstojné rozloučení nezbudou finance. Ještě ke všemu veškerý majetek musí projít dědickým řízením a to včetně těch určených na pohřeb a až po vyřízení dědické pozůstalosti a zdanění se finanční prostředky rozdělují mezi jednotlivé dědice. Jenže potíž je v tom, že v tu dobu už bude pravděpodobně dávno po pohřbu, který se bude muset zaplatit jiným způsobem z dostupných rodinných prostředků podle možností a ne podle přání zemřelého. Ovšem na trhu v současné době najdeme zajímavý pojistný produkt, s nímž se dá zajistit, že se finanční prostředky dané na pohřeb dostanou do vhodných rukou. Jedná se o již zmíněné Pojištění pohřbu od Pojišťovny České spořitelny.

Pojištění pohřbu

Pojištění pohřbu umožňuje člověku spořit a zhodnocovat vlastní finance určené výhradně na zajištění posledního rozloučení, až nadejde čas. Pojistné plnění v takovém případě vůbec nevstupuje do dědického řízení a rovnou se bez zdanění vyplácí obmyšleným osobám, což znamená, že si člověk dopředu určí, kdo finance na připravení pohřbu po smrti získá. Pojistným plněním se v takovém případě rozumí vyplacení naspořených a zhodnocených peněz. Pojistná událost se řeší v Pojišťovně České spořitelny přednostně, aby se potřebné peníze dostaly v pravý čas do povolaných rukou. 

Pojišťovna České spořitelny vyplatí celou naspořenou sumu, a to i v takové chvíli, kdy celkové náklady na zajištění pohřbu nebudou tolik vysoké, a našetřených peněz bude více. Zbytek zhodnocených a nezdaněných finančních prostředků z pojištění pohřbu připadnou tomu, koho si majitel pojištění sám určí. Nemusí to být vždy konkrétní člověk, protože obmyšlenou osobou může být i konkrétní pohřební ústav, s nímž se pojištěnec dohodne dopředu na průběhu pohřebního aktu.Otázka smrti je bohužel součástí lidského života a musí se jí zabývat každý, i když nechce. Pojištění pohřbu sice na smuteční náladě pozůstalých nic neubere, ale může jim pomoci se zmenšením starostí při uspořádání posledního rozloučení.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články