Tipy a rady ohledně havarijního pojištění

27.11. 2013 • Pojištění

Havarijní pojištění je pro vaše auto určitě velmi vydatným pomocníkem. Je dobré jej mít, protože poté, co se stane nějaká nehoda, vám přijde velmi vhod. Když si pořizujete auto, je potřeba vždycky myslet na to, že můžete mít v budoucnu nehodu či se vám jinak poškodí automobil. A pak je potřeba to nějakým způsobem vyřešit a v tom vám právě pomáhá havarijní pojištění, které vám v takových případech skoro vždycky pomůže. Můžete být sebelepší řidič, dodržovat rychlost, dodržovat všechny pravidla silničního provozu a jezdit co nejvíce opatrně, ale zkrátka nikdy si stoprocentně nezaručíte, že se vašemu autu nic nestane. Může do vás někdo nabourat, někdo vám přeběhne do cesty, vaše auto může najednou mít poruchu a vy řízení neukočírujete a podobně. Tohle zkrátka nikdy nemůžete vědět dopředu. 

Podobně, jako když pečujete o sebe, ale onemocníte, zlomíte si nohu, vymknete si koleno, zlomíte si ruku a podobně. Vaše auto však nemusí přijít k úhoně jen při dopravní nehodě. Zaparkujete jej na parkovišti a zde vám může někdo zlomit zrcátko, poškodit dveře a podobně. Je potřeba si nastavit dobré havarijní pojištění. Každé pojištění vám ještě nezaručí, že budete chráněni před těmito nehodami či jinými poškozeními vozu. Havarijní pojištění musí být takové, aby vás v případě nehody či poškození ochránilo a pomohlo vám v této nesnadné situaci. Je dobré také aktualizovat své havarijní pojištění, protože ceny se mění a mění se i situace. Je potřeba na to myslet a ke smlouvě se tak i postavit. Nutné je si smlouvu pročíst a důkladně ji prostudovat.

Na dnešním trhu existuje řada pojišťoven a havarijních pojišťoven, které nabízejí havarijní pojištění. Samozřejmě jej nabízejí za různé ceny, různé produkty, různé podmínky, různé akční nabídky a podobně. Je to takový konkurenční boj o to, získat co nejvíce zákazníků a získat co nejvíce a nových klientů, kteří si u nich zřídí služby havarijního pojištění. Pokud vybíráte havarijní pojištění, je dobré si najít všechny nabídky havarijních pojišťoven a zjistit si, co nabízejí, za kolik to nabízejí, jaké jsou úskalí smlouvy, jaké jsou výpovědní podmínky, jaké jsou ostatní podmínky a podobně. 

Není od věci si najít na internetu srovnávač havarijních pojistek, který vám přesně ukáže, ty nejlevnější. Je dobré také prohlídnout si pořádně podmínky a také zjistit to, co vše vaše havarijní pojistka poskytuje a za jakých okolností to vaše havarijní pojištění pokryje a jaké jsou výjimky. Samozřejmé je to, že pokud nehodu způsobíte sami a pod vlivem alkoholu a omamných látek, tak vám škodu nikdo nepomůže uhradit a nikdo také neuhradí škody, které způsobíte vy sami. Takže je potřeba si zjistit, jaké jsou vyjímky, ať víte, co můžete od vaší smlouvy čekat. Jak, ale vůbec takové havarijní pojštění funguje? K čemu vlastně slouží? Kde si jej můžete zařídit? Dokáže vám vždycky pomoci, když to budete potřebovat? To vše a ještě více se dozvíte v tomto článku, který vás provede havarijním pojištěním.

K čemu vlastně havarijní pojištění slouží

Havarijní pojištění chrání auto před škodami, které jsou způsobeny živly nebo vzniklými v důsledku havárie, odcizení vozidla, neoprávněného užití vozidla, vandalismu. Při dopravní nehodě vám havarijní pojištění pokryje škody, které jsou na vašem autě, pokud vy sami dopravní nehodu způsobíte. Pokud je to opačný případ, tedy, že nehodu nezpůsobíte vy, jde úhrada vaší opravy a pokrytí vaší škody z havarijní pojistky viníka (druhého řidiče). Havarijní pojištění si sjednáte v jakékoliv havarijní pojišťovně v jejich kanceláři. Existují také pojišťovací agenti, kteří k vám mohou přijít domů a pomoci vám vše sjednat v pohodlí vašeho domova. Podle toho, co se bude hodit vám a jak to bude vyhovovat vám. Havarijní pojištění sjednáváte obvykle na dobu neurčitou, samozřejmě pokud je to vaše výslovné přání a pojišťovna to umožňuje, můžete si smlouvu sjednat na dobu určitou, obvykle je to, ale na dobu neurčitou. Zrušit smlouvu můžete pouze a jenom na základě písemné žádosti, kterou pošlete na pojišťovnu nebo donesete přímo do kanceláře pojišťovny.

Podle čeho si havarijní pojistku vybírat?

Při výběru havarijního pojištění si musíte vybírat havarijní pojistku s rozmyslem a také musíte vybírat podle jistých parametrů či ukazatelů. Zaměřte se především na cenu pojistného, rozsah pojistné ochrany, což znamená pojištěná rizika havárie, živel, odcizení, vandalismus, jednotlivé výluky pojištění a podobně), rozsah asistenčních služeb (co vám pojišťovna po nehodě nabízí zdarma, což znamená odtah vozu, proplacení ubytování, náhradní dopravu, právní pomoc a podobně), výši spoluúčasti a jiné další věci. Vše by mělo vyhovovat vašim představám, což asi moc nenajdete, je tedy dobré se zaměřit na ty důležité věci, u těch druhých můžete udělat kompromis a trošku ze svých požadavků slevit. Ideální havarijní pojištění asi nenaleznete, ale je dobré neupsat se ihned první nabídce.

Nastavit si výhodnou cenu pro vás

Co si budeme povídat, v dnešní době je velmi nutné šetřit, kde se dá a šetřit se musí všude. I na havarijním pojištění. Samozřejmě ne tím stylem, že havarijní pojištění vypustíte, to určitě ne, ale můžete si vybrat takové havarijní pojištění, které bude finančně dostupné a kde nebudete muset zbytečně platit vyšší či vysoké částky. Pro výpočet havarijního pojištění je vždycky důležitá cena auta. Ta se odvíjí od typu vozu a také od jeho stáří. Pojišťovnu až tak nezajímá stav vašeho vozidla, ani servisní knížka, ani najeté kilometry automobilu. Standartně pojišťovny neumožňují pojištění vozů, které jsou starší, deseti let. V České republice je průměrné stáří automobilů asi dvanáct let a havarijně pojištěno je asi dvacet pět procent všech automobilů. Pojištění automobilů, které jsou starší deseti let většina pojišťoven nenabízí a to kvůli tomu, že pokud by se stala nehoda, řidiči by dostali méně peněz než, kolik zaplatili pojišťovně a to se jim logicky nevyplatí.

Připojistit se dá skoro cokoliv

Pokud kupujete nové auto, je dobré si promyslet, co vše si na autě chcete pojistit. Vyplatí se vám sjednat si připojištění kompletního rozsahu rizik. To znamená, že se pojistíte proti živelným pohromám, pojištění proti havárii, pojištění proti odcizení, pojištění proti vandalismu. Jednotlivá rizika se ovšem dají připojistit samostatně. Mezi klienty bývá často oblíbená kombinace zničení auta v důsledku živelní údálosti a poškození při dopravní nehodě. Pokud vlastníte vůz starší pěti let, významně klesá riziko krádeže a řidičům už na nějaké té menší oděrce, která se na autě naskytne už je tolik nevyvede z míry, nesejde jim na ní. V tuto chvíli je doporučováno sjednat si pojištění rizika havárie a živelné pohromy v kombinaci s vyšší spoluúčastí. Pokud denně parkujete v uzamykatelné garáži či na hlídaném parkovišti je to obdobné. Zbytečné se v tuto chvíli jeví připojištění proti vandalismu a odcizení automobilů, je to neúměrně drahé obvykle a zbytečně drahé.

Co je špatně? Málo i moc je špatně

Od pojištění vašeho vozidla uběhla nějaká ta doba? Pokud ano, je dobré si ověřit, jaká je aktuální cena vašeho auta. Pokud zjistíte, že cena je výrazně nižší než v době, kdy jste auto pojistili, asi pravděpodobně platíte až příliš vysoké pojistné a svůj vůz máte zbytečně přepojištěný. Pokud se něco stane, dostanete pouze tržní cenu automobilu, po odečtení sjednané spoluúčasti. Pokud budete svou pojistku přeplácet, zbytečně tak vyhazujete finance, které po pojistné události už zpátky nedostanete.

Podíl na náhradě škody

Havarijní pojištění si sjednáváte se zvolenou spoluúčastí. Tedy s částkou, kterou řidič u pojistné údálosti zaplatí ze svého. Od své pojištovny tak dostáváte částku, která tuto spoluúčast převyšuje. Příklad, sjednáte si spoluúčast do pěti tisíc, ovšem částka je dvacet tisíc. Vy zaplatíte pět a vaše pojišťovna zaplatí ten zbytek. Pro klienty platí, že čím vyšší spoluúčast je, tím nižší je pro vás cena pojištění. Ovšem pozor, nejste pojištěni proti drobným škrábancům, oděrkám a podobně. Když je škoda vyšší dostáváte logicky menší náhradu, takže je to potřeba si všechno promyslet dříve, než sepíšete smlouvu a vy ji podepíšete.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články