12 otázek o životním pojištění

15.10. 2013 • Pojištění

Životní pojistka – nejen při úrazech, nemocech, pobytu v nemocnici často skloňovaný pojem. Jestlipak ale víte, co vám zbyde při předčasném vypovězění smlouvy nebo odkdy se životní pojitka vyplatí? Co vše je dobré o tomto produktu vědět?

1. Je vhodné si smlouvu sjednat přes internet?

Tak to není obvyklé. Náplň smlouvy nelze určovat předem, protože pojišťovna vám upraví cenu pojistky podle zdravotního stavu. Když si najedete na internetové srovnávače cen, tak tam nikde nenajdete životní pojistky. A pokud ano, tak se tam nabízí pouze typ pojištění a samotná smlouva se sjednává například po telefonu.

2. Jaká by měla být pojistná částka?

Když se rozhodnete prostřednictvím životní pojistky zabezpečit rodinu, tak se poraďte s finančním specialistou o ideálním propočtu. Za minimální částku se považuje  roční příjem pojištěného. Když ale smlouvu uzavíráte kvůli příspěvku od zaměstnavatele a daňovým úlevám, tak je postačující si ponechat minimální pojistnou částku, kterou vámi zvolená finanční instituce umožňuje. Vy potom zaplatíte méně za rizikové položky a zbude tak více peněz na spoření.

3. Je možné smlouvu zrušit, když si vše rozmyslím?

Kolikrát se stalo, že jste podlehli přesvědčovacím argumentům poradce, kterému prostě nešlo říci „ne“ a k podpisu vás doslova „ukecal“. I když je dokument zpoplatněný podpisem a vy jste zaplatili první poplatek pojistného, tak máte do osmi týdnů možnost smlouvu vypovědět.

4. Existuje důvod, proč je u daňových úlev potřebná minimální poj. částka 40 nebo 70 tisíc korun?

Vynechte pátrání po smyslu výše napsané věty, protože kdysi se prosadil viceméně lobbistický záměr, který měl zaručit pojišťovnám větší zisk a lidem alespoň nějaké úspory na stáří. Z dnešního pohledu je 40 000 dost směšný obnos, a navíc existuje hodně pojistek, u kterých není sjednána pojistná částka na dožití, a tudíž se jich uvedené minimum logicky netýká.

5. Co když vypovíte smlouvu po  třech letech?

Bude vám vyplaceno takzvané odbytné přesně podle dohodnutých smluvních podmínek. V prvních letech ale počítejte s tím, že obdržíte pouhý zlomek zaplaceného pojistného, což se opravdu nevyplatí! Většinu „vašich“ peněz pojišťovna spotřebovala na vyplacení provize a na poplatky. S tím, že se vám navrátí vložené peníze počítejte nejdříve až po deseti letech trvání smlouvy.

6. Můžete nějakým způsobem pozastavit pojistku, když právě nemáte na placení pojistného?

Tady záleží na pojistných podmínkách konkrétní smlouvy. Počítejte ale s tím že úplné přerušení většinou možné není. Pojišťovna vám může nabídnout snížení plateb ( zpravidla jde o minimum 500 korun měsíčně ) nebo půjčku z kapitálové hodnoty smlouvy. Zde se mějte hodně na pozoru – půjčujete si z vlasních úspor na placení splátek pojistného, ale hradíte úroky!

7. Co je to investiční pojištění?

Jedná se o typ smlouvy, díky které jste pojištění a současně si spoříte. Spopření probíhá formou investic, což je obdoba investičních fondů. Klient může během doby trvání smlouvy měnit investiční strategii, pojistnou částku a v rámci limitů pojišťovny i výši měsíční platby.

8. Co znamená pojem „pojistná částka na dožití“?

Jedná se o předem pevně domluvenou částku, kterou klient obdrží, pokud se dožije konce pojistné smlouvy. Uvádí se domluvené datum či věk. Tato položka se sjednává u takzvaných kapitálových pojistek, u investičního pojištění s tímto požadavkem neuspějete.

9. Když vám nabídně roční pětiprocentní zhodnocení, jde o reálnou čásku?

Předně je třeba si uvědomit, že modelové výpočty, které vám ukážkou zprostředkovatelé při sjednávání smlouvy, nejsou pro samotnou pojišťovnu závazné, a to ani tehdy, když budou přiloženy ke smlouvě se jménem. Také se nezhodnocují všechny peníze, které pojišťovně posíláte. Něco vám strhnou za krytí rizik, něco jako poplatky a teprve zbytek peněz bude úročen. Pokud bychom se měli zmínit o výši úroku, tak raději počítejte s nižší cifrou, která když přesáhne 3%, tak se bude jednat o slušný výsledek.

10. Je možné si v průběhu trvání pojistky přidat doplňkové pojištění nebo navýšit pojistnou částku?

Dá se říci, že novější druhy pojistek to dovolují. Vždycky se raději při změně smlouvy informujte, jestli se změní výpočet ceny jen u pojištění, které se upravuje, či dojde k přepočtení celého pojistného. Pokud máte pojistku déle, tak se možná měnily jejich ceníky a případná změna by se mohla prodražit. A to dokonce i v případě, že se nějakého připojištění zbavujete.

11. Je možné si nechat u pojistné události zaplatit z několika pojistek?

Ano, u životních, úrazových a pojistek na zdraví je to možné. Ovšem pozor, například u pojištění majetku by se jednalo o pojistný podvod a tím pádem o překročení zákona!

12. Komu budou vyplaceny peníze, když pojištěnec zemře?

Stačí, když je ve smlouvě uvedena takzvaná obmyšlená osoba a ta poté obdrží celé pojistné plnění. Pozor, obmyšlenou osobou může být kdokoliv a není vůbec nutné, aby byla s pojištěným v nějakém příbuzenském vztahu. Ten dokonce smí ve smlouvě určit více obmyšlených osob a po dobu trvání smlouvy je může měnit. Někdy se stane, že obmyšlenou osobu smlouva neobsahuje nebo ona z nějakého důvodu není. Potom se pojistné plnění stává předmětem dědického řízení.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články