Havarijní pojištění? Žádná "zbytečnost", ale důležitá ochrana

11.06. 2021 • Pojištění

Kdo neinvestoval do veterána nebo limitované edice zajímavého vozu, musí počítat s tím, že vlastnictví jakéhokoliv automobilu je tak trochu černá díra rozpočtu. Poplatky za servis, výměna opotřebovaných dílů, pohonné hmoty, a navrch povinné ručení – však to znáte. Tak proč si ještě nakládat více a platit za havarijní pojištění, které je (oproti „povinku“) naprosto dobrovolné? Důvodů je víc než dost.

Rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním

Poměrně dost řidičů poněkud překvapivě vůbec netuší, v čem se liší havarijní pojištění od povinného ručení. Produkt považují za jakýsi doplněk, který by je „stál zbytečně moc peněz“, a tak o něm ani neuvažují. Takže pro jistotu: zatímco povinné ručení slouží ke krytí škod způsobených vozem pojištěnce (může se jednat o škody na cizích vozidlech, majetku i zdraví osob), z havarijního pojištění se hradí škody na vozidle pojištěného v případě, že nehodu zaviní.

Havarijní pojištění však kryje i škody jiné povahy. Bude se vám hodit v momentě, kdy zjistíte, že váš automobil někdo vykradl, znehodnotil nebo odcizil. Pojistka může zahrnovat také ochranu proti přírodním živlům, jako jsou kroupy, povodně apod.

Kolik vás bude havarijní pojištění stát?

Při pohledu na srovnání havarijního pojištění jsou patrné výrazné rozdíly mezi cenami jednotlivých produktů. Obecně však pojišťovny pro výpočet využívají podobný model.

Cenu havarijního pojištění ovlivňují především tyto parametry: druh vozidla, věk pojistníka, spoluúčast a výše pojistné částky, ale také bonusy či malusy. Na čem naopak nezáleží, je zdravotní stav pojistníka – rozhodně se nemusíte bát, že by se vám pojištění prodražilo jen proto, že nosíte dioptrické brýle.

Jak za havarijní pojištění platit méně?

Hledáte způsob, jak za „havarijko“ ušetřit? Naštěstí se skutečně nabízí několik možností, jak pojistné ponížit.

  • Pojišťovny obvykle nabízí výraznou slevu za to, že si sjednáte „kombo“, tedy havarijní pojištění společně s povinným ručením. Může se jednat o několik set až tisíc korun ročně.
  • Slevu ve výši až několika procent lze získat v případě uzavření pojištění
  • Na cenu má značný vliv také výše spoluúčasti. Čím větší spoluúčast nastavíte, tím méně zaplatíte za pojistné. Počítejte však s tím, že v případě pojistné události budete muset o to více hradit z vlastní kapsy.
  • Některé pojišťovny hledí na úroveň zabezpečení vozu. Automobily, které není možné snadno odcizit, jsou ve výhodě.
  • Zvažte také rozsah pojistného krytí. Havarijní pojištění často zahrnuje specifické formy ochrany, které nevyužije zdaleka každý pojistník. Důkladně si pročtěte smluvní podmínky a přizpůsobte si produkt tak, aby zahrnoval jen to skutečně důležité.

Zdroj obrázku: Dmitry Kalinovsky / Shutterstock.com

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články