Soukromá půjčka na směnku ihned

26.03. 2014 • Půjčky a hypotéky

V případě, že potřebujete sehnat určitý finanční obnos, máte v zásadě několik možností. Jednou z nich je klasická půjčka u banky, případně u nebankovní společnosti. Další, a v současné době poměrně hojně využívanou alternativou, je půjčka od soukromé osoby (obvykle na směnku). A právě o možnostech rychlé půjčky na směnku si řekneme trochu více.

Směnka

Co je to směnka? Jedná se o písemnost, která označuje jistý finanční závazek. Její historický vznik se váže až k období feudalismu v Itálii. V průběhu let se stala nejčastěji používaným nástrojem pro obchodní půjčky a úvěry. Původně byly směnky dlužním úpisem, tj. příslibem o zaplacení závazků. Jedná se tedy o cenný papír, s kterým lze obchodovat a který upravuje vztahy mezi dlužníkem a věřitelem. Dlužník je označen jako směněčník, který ručí za finanční závazek svým majetkem.

Půjčka na směnku od soukromé osoby má jednu zásadní výhodu. Její vymahatelnost je rychlejší a lepší než ve srovnání s obvyklými úvěry na smlouvu. U směnky jde o jasný slib zaplatit uvedenou částku do uvedeného data. Celý proces půjčování na směnky je upraven zákonem (šekový a směnečný zákon). Pokud dojde ke sporu, nezkoumají se důvody placení či neplacení. Hlavní je, zda směnka splňuje veškeré zákonné náležitosti, a zda je dlužníkův podpis na směnce pravý.

Jak už jsme zmínili, směnka se honosí relativně snadnou vymahatelností. Pokud dlužník nesplatí částku do určitého data, může věřitel využít platebního rozkazu a exekuce. Taková cesta je mnohem efektivnější než vymáhání dluhu soudní cestou.

Půjčky na směnku jsou zpravidla vystaveny na vysoký úrok. Respektive částka, kterou musí dlužník zaplatit je značně vyšší než vypůjčená částka. Vzhledem k rizikovosti je půjčka na směnku vhodná až jako krajní řešení v situaci, kdy potřebujete rychle peníze. Kromě nebankovních půjček bez zkoumání klienta (příjem, bezdlužnost) je půjčka na směnku často využívána problémovými lidmi, kteří mají špatnou platební morálku a nebo zkrátka řeší dluh dluhem.

Vystavená směnka je jasným závazkem. Kdo má orignální směnku ve vlastnictví a je její právoplatný majitel, tak ten má plné právo vymáhat a nárokovat si od dlužníka obnos úvěru. Dlužník je konkrétně uveden přímo na směnce, stejně tak jako celková částka k úhradě.

Náležitosti směnky

Každá směnka musí mít zákonem dané náležitosti. Jakmile postrádá byť jen jednu z nich, je neplatná. Směnka musí mít formu a obsah přesně dle zákona. K náležitostem směnky patří označení, bezpodmínečný příkaz, směnečník, splatnost, místo platby, datum a místo, podpis výstavce  a označení remitenta.

Směnka musí obsahovat domicil, tedy kde bude částka splácena a komu.Domicilátem se rozumí konkrétní místo platby.

Výhody soukromých půjček na směnku ihned

  • vymahatelné ručení, zkrácené soudní řízení (platební rozkaz, exekuce)
  • jednoduchá převoditelnost směnky (změna majitele)
  • jasné směnné právo
  • vysoká dostupnost pro každého
  • bezúčelnost (neuvádí se důvod půjčky)
  • rychlost - vyřízení půjčky je opravdu rychlé a jednoduché

Nevýhody směnek

  • vysoký úrok a celkové náklady (RPSN)
  • často vysoké poplatky
  • vysoká rizikovost (při nesplácení hrozba platebního rozkazu a exekuce, z druhé strany možnost problémů vzhledem k rizikovým klientům)
Pokud hledáte snadné řešení jak si půjčit peníze, berte půjčku na směnku jako poslední možné řešení. Vždy nejprve analyzujte vaši situaci. Například zda peníze opravdu potřebujete, zda nestačí jen najít způsob, jak ihned snížit vaše náklady, případně způsob jak vydělat peníze navíc. V situaci, kdy si musíte půjčit, nejdříve kontaktujte banky, které nabízejí relativně levné půjčky. Jste-li zapsaní v registru dlužníků nebo nemůžete ručit majetkem, zvažte nabídku některé ověřené nebankovní společnosti. Samozřejmě nevynechejte ani možnost půjčit si v rodině či od přátel. Půjčku na směnku od soukromého investora je vždy nutné zvážit a promyslet veškerá rizika.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články