Úroková sazba hypoték

29.10. 2013 • Půjčky a hypotéky

Druhá polovina roku 2013 přinesla pozastavení růstu sazeb u hypotečních úvěrů. V srpnu se průměrná sazby hypoték dostala na 3,01 procenta, zatímco v září se už příliš neposunula a udržela se na rovných třech procentech. Je samozřejmé, že jakmile se úroková sazby u hypotečních úvěru drží delší dobu na nízké úrovni, začne narůstat zájem o novou hypotéku u klientů. Po skončení léta přišlo do bankovních institucí zhruba o tisícovku klientů více, než jak tomu bylo v posledním letním měsíci. Klienti si zároveň vypůjčují mnohem vyšší obnosy. Během září stouply objemy vypůjčených peněz přibližně o dvě miliardy na celkový součet přibližně čtrnáct miliard.

Očekávaný vývoj sazby hypoték

Průměrné sazby se drží několik měsíců na hranici tří procent a v podstatě nemají potřebu růst, protože se drží stabilní cena zdrojů. Sice by se ceny mohly teoreticky posunout ještě o něco dolů, ale to se pravděpodobně dít nebude, protože mateřské společnosti českých bank jsou se současnou situací poměrně spokojené. Není ani příliš pravděpodobné, že by se úroková sazby hypoték ještě dále snižovala, protože by na to nemusela pozitivně reagovat Česká národní banka, která vyžaduje dostatečnou výšku úrokových marží, což považuje za jednu z jasných známek stability v sektoru.

Během září se ke snižování sazby úroků hypotečních úvěrů v naší zemi dostaly spíše menší bankovní instituce, jakými jsou LBBW Bank či mBank. Během října se k nim ovšem připojila také Komerční banka, UniCredit Bank a Fio banka. Ostatní bankovní instituce si zatím nechávají čas na vyhodnocení situace, ale jejich reakce na sebe jistě nedá dlouho čekat. Nicméně dá se opravdu očekávat, že reakce přijde brzy, protože takovéto akce většinou nezůstávají bez odezvy dlouho a i u dalších bank se dá očekávat, že začnou rychle upravovat ceny hypotečních úvěr. Očekávejte proto i různé akční nabídky, díky nimž se klidně můžete dočkat příjemného zlevnění nabídky. Například Hypoteční banka od října spustila speciální podzimní kampaň s hypotékou na míru. A i v České spořitelně se do dvacátého října dalo využít speciální nabídky na refinancování, odhad zdarma a garantovanou sazbu pro nové úvěry.

Bonusové akce a jiné slevy u hypoték

Některé banky již ukončily svoje bonusové akce, zatímco jiné se naopak na nabízení nových slev teprve chystají, čehož by určitě měli využít všichni zájemci o novou hypotéku. Je pravděpodobné, že k žádným závratným posunům v sazbě úroků hypoték do konce roku nedojde. Zajímavější situace nastane od ledna 2014, kdy začne platit Nový občanský zákoník. Bankovní instituce budou muset reagovat na změny v něm obsažené, a proto se dá očekávat, že se budou upravovat možná i úrokové sazby u hypotečních úvěrů, protože banky se budou snažit dorovnávat peníze, které jinde ztratí. Z toho důvodu se nejspíš vyplatí vzít si hypoteční úvěr v současné době, pokud o něm tedy uvažujete, protože vývoj v novém roce se dá momentálně jen těžko odhadovat.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články