Pojištění na zimu

08.01. 2014 • Pojištění

Zimní měsíce patří přeci jen k těm o něco více rizikovějším než letní. K zimě totiž patří ledový povrch a sníh, což mohou být značné komplikace přinášející starosti. Samo sebou někdo by ze sněhu a ledu mohl mít radost, ale úrazy hrozí na horách stejně jako ve městech. 

Kdo je odpovědný za údržbu chodníku?

Na zledovatělých a zasněžených místech chodcům hrozí mnohem větší nebezpečí podvrtnutí, pohmožděnin, nebo dokonce zlomenin. Za údržbu chodníků jsou odpovědné obce a města, takže nárok na náhradu škod má každý člověk, který prokáže, že ke zranění došlo na městském či obecním pozemku. Společně se žádostí o odškodnění, k níž je nutné přidat lékařskou zprávu a vyčíslení škody, se hledí také na to, jestli se úraz stal skutečně vlivem neschůdného povrchu.

Jak na doložení škody?

Pro zrychlení vyřízení škody je naprosto jasně potřebné dodat odpovídající podklady. Všechno se musí pečlivě zdokumentovat a měli byste se také pokusit o zajištění svědků, jsou-li nějací. Svědci by totiž mohli potvrdit, na jakém místě a jakým způsobem se úraz stal. Kdybyste se snad zranili na soukromém pozemku, musíte se v takovém případě obrátit na majitele nemovitosti, jehož pojištění odpovědnosti by v ten okamžik mělo pokrýt odškodné. Jestliže máte vlastní úrazové pojištění, můžete si též nárokovat finanční náhradu od pojišťovny, u níž pojištění máte. Aby mohlo být vyplaceno plnění z úrazového pojištění v každém případě, doporučuje se zájemcům sjednávat si pojištění denní dávky za dobu léčení úrazu, popřípadě pojištění denních dávek při pracovní neschopnosti. V dřívějších dobách pojišťovny vyplácely pojistné plnění až po skončení léčby, ale to se u některých pojišťoven změnilo. 

Peníze se totiž vyplácí na počátku léčení, takže s ohlášením úrazu určitě není vhodné vyčkávat. Stačí přiložit lékařskou zprávu, z níž je jasně vyplývající, jak vás lékař ošetřil a jak bude léčba dále pokračovat. Takto funguje třeba Česká pojišťovna. Uklouznutí po zledovatělém povrchu a pád ovšem není jediné, co chodce ohrožuje v zimních měsících. Nebezpečný je také sníh a led padající ze střechy. Podle občanského zákoníku se musí úplně každý chovat takovým způsobem, aby k žádným škodám nedocházelo a platí to samozřejmě i o majitelích nemovitostí. Ve výsledku to znamená, že majitel nemovitosti musí udělat veškerá možná opatření, aby vzniknutí škody preventivně zamezil. Kdyby snad nebylo v technických silách majitele nemovitosti led nebo sníh ze střech odstranit, přichází na řadu hasiči, které o to může požádat. Než bude nebezpečí ze střechy odstraněno, mělo by se místo ohradit páskou a dát k tomu místu upozorňující ceduli.

Dovolená na horách, zimní pneumatiky

Určitě se také nevyplatí vyrážet do hor v zahraničí bez cestovního připojištění, protože to by znamenalo velké riziko pro vlastní zdraví a peněženku. Pojištění léčebných výloh je v dnešní době ve velké části případů samozřejmostí, klienti by si raději měli ohlídat limit plnění, aby pokryl celou způsobenou škodu, protože taková srážka s jiným lyžařem se může vyšplhat klidně i do milionů. Stačí zavinit nehodu a při souhře nešťastných okolností budete muset zraněnému uhradit ztrátu výdělku či trvalé škody na zdraví. 

S cestovním připojištěním byste neměli počítat pouze při cestě na zahraniční dovolenou, ale také při rekreaci v rámci České republiky. Každoročně horská služba asistuje u několika tisíc případů a více než padesát procent z nich se stane při sjezdovém lyžování. K velice častým úrazům na horách patří zranění dolních i horních končetin.

Motoristé také musí v době od počátku listopadu do konce března přezuté pneumatiky na zimní. Tato povinnost pro ně platí ve chvíli, kdy je na vozovce souvislá vrstva sněhu, námraza či led. Bez ohledu na počasí jsou potom zimní pneumatiky nutné na úsecích speciálně označených patřičnou dopravní značkou. Řidič, který v zimě nevyjede na zimních pneumatikách, riskuje minimálně pokutu. V případě, že způsobí škodu, riskují i více. Pokud se totiž dokáže, že špatné obutí automobilu mělo negativní vliv na nehodu, může pojišťovna přistoupit ke snížení plnění a u povinného ručení dokonce pojišťovna může po viníkovi autonehody vymáhat peníze vyplacené poškozenému.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články