Můj dům - můj penzijní fond?

21.11. 2013 • Nemovitosti

Případné zprávy o očekávaném růstu cen nemovitostí mohou znít jako rajská hudba pro ty, kteří uvažují o svém domě či bytu jako o zdroji příjmů v důchodu. Všichni si totiž musíme být vědomi naší nejisté situace, která nastane po dovršení věku odchodu do penze. Spoléhat na státem vyplácené důchody je s ohledem na současnou situaci velmi naivní. 

Mnozí jsou však k nabídce dlouhodobého investování (např. penzijní fondy, kapitálové životní pojištění atd.) raději zdrženliví. Jedním z důvodů pak pro ně může být právě jistě na první pohled jednoduchý a efektivní plán prodeje nemovitosti. Ale jak se dozvíte v tomto článku, jako argument proti rozumnému investování rozhodně neobstojí.

Koupě nemovitosti jako chytrá investice do budoucna

Teoreticky se jedná o poměrně jednoduchou strategii. S odchodem na penzi majitel svou nemovitost odprodá, přestěhuje se do menšího a rozdílem tak získá významnou kapitálovou částku, kterou pak využije na své finanční zabezpečení. Kdo by si také střádal na penzi, když má vlastně ve svém obydlí takové jmění?

Tato evidentně smělá vize má však mnoho trhlinek a otazníků. Prvním z nich je pochopitelně situace na trhu nemovitostí, která v současné době nahrává spíše kupujícím a ani budoucnost neslibuje významný růst. Je to dáno mimo jiné i tím, že v současné době banky nabízí asi nejnižší úrokové sazby hypoték v historii. Pokud by se ekonomická situace ještě více zhoršila (např. další „krize“), či pokud by úroky naopak narostly, ceny domů by zajisté také klesly, což by se významně dotklo plánů každého, kdo by se na svůj domov spoléhal jako na primární zdroj penzijních příjmů.

Avšak ani v případě, že by se majiteli podařilo přestěhováním do menšího získat žádanou sumu, není vyhráno. V ideálním případě, by takto získaný kapitál měl být znovu rozumně investován, aby stále generoval zisk. Mohlo by se totiž snadno stát, že Vám částka vzniklá z rozdílu při prodeji nemovitosti nebude dlouho stačit. Stejně tak Vaše prostředky příliš nezhodnotí ani prosté uložení na bankovní účet, a to ani v případě tzv. spořicích účtů, které svou nabídkou úročení jen stěží poráží míru inflace.

Jak si tedy počínat?

Investiční odborníci tedy doporučují vložit jednorázově určitou sumu do „diverzifikovaného“ portfolia s cílem vytvoření trvalého a rostoucího příjmu. Diverzifikací se myslí rozložení, tedy získání cenných papírů různého druhu, výnosnosti a tím i rizikovosti. V případě, že např. v jednom oboru dojde k poklesu, Vaše ztráta nebude fatální, jelikož Vám ji může nahradit růst v oblasti jiné.

Případný růst ceny nemovitostí mohou v jejich vlastnících vytvořit iluzi jistoty zabezpečení. Pokud tedy spoléháte na nejistou budoucí hodnotu Vašeho domova jako na zdroj zajištění v penzijním věku, jedná se o velmi riskantní plán, a to i v případě, že se Vám podaří úspěšně realizovat jeho první část (získán značného profitu z rozdílu při přestěhování). Nevyřeší se tím totiž otázka získání dlouhodobého, inflací neznehodnoceného toku příjmů.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Nemovitosti'
Tipy na jiné články