Internetové půjčky bez registru raději jen od prověřené instituce

09.10. 2013 • Půjčky a hypotéky

I těm nejopatrnějším lidem se někdy může stát, že najednou budou potřebovat peníze a nemají, kde je vzít. V takovém případě se často musí sáhnout po půjčce. Málokomu se totiž během celého života poštěstí, aby se vyhýbal půjčkám. I těm nejopatrnějším lidem se může stát, že najednou potřebují určitou sumu peněz a i když se jim to příliš nelíbí, musí sáhnout po půjčení si peněz. Současné moderní technologie nabízí dříve netušené možnosti a jednou z nich je i založení půjčky přes internet. Nyní se jedná o opravdu jednoduchý způsob, jak si vypůjčit potřebné finance. Je však zapotřebí si půjčit peníze chytře a jenom u takového poskytovatele, kterému se dá důvěřovat. Odlišují se od sebe půjčky bankovních institucí a nebankovních společností nějak? Samozřejmě, že ano. 

Odlišovat se od sebe mohou nejenom v úrokových sazbách, ale též ve způsobu ručení a v dalších menších, či větších detailech. Běžně se jako půjčka označuje spotřebitelský úvěr sjednávaný v bankách a určený na nákup zboží. Klienti bank musí podstupovat různé kroky, než se vypůjčených peněz dočká. Jestliže se ovšem takový zájemce o půjčku v minulosti provinil pozdní splátkou, pak se hodně zvyšuje možnost, že bankovní instituce prostě půjčku neschválí. V takovém případě se musí zájemce porozhlédnout někde jinde, protože peníze pravděpodobně opravdu potřebuje půjčit. Z toho důvodu existují půjčky bez registru, které zajišťují instituce, jež nemají povinnost kontrolovat si záznamy z registru dlužníků. 

Díky tomu tyto společnosti dovedou pomoci i takovým lidem, kteří by u banky neměli šanci uspět. Častokrát se dají sjednat půjčky online a naprosto hned. Stačí doložit pouze pravidelný příjem. Zmíněné půjčky bez registru mají své výhody pro živnostníky i pro zaměstnance. Nebankovní společnosti se často nevyhýbají ani půjčkám pro seniory, kterým stačí pro nárok na půjčku doložit pravidelný důchod.

Úskalí půjček přes internet

Jakmile se žadatel dostane ke sjednání půjčky přes internet, tak by měl dopředu vědět, jestli bude schopný novou půjčku splácet. Následně by měl vybírat důsledně, komu svoje splátky svěří. Důležitým faktorem pro valnou většinu klientů bývá úroková sazba, která se v současnosti u půjček pohybuje v rozmezí mezi šesti a pětadvaceti procenty. Její výška závisí na délce splácení a měsíční výši splátky. Úvěr se sice může zdát nižší, nicméně ke dnu mohou dlužníka stahovat skryté poplatky. 

Pozor na poplatky u půjček

Kromě úrokové sazby je nutné si dohledat, jestli bude vyúčtován i poplatek za schválení úvěru, což je u bank poměrně častý jev. Prodraží se také povinné založení a vedení bankovního účtu, kam se zašlou vypůjčené peníze. Také se může stát, že dlužník bude chtít dlužnou částku splatit dříve, ale setká se s poplatkem za předčasné splacení celé půjčené částky. 

Sledujte výši RPSN - roční procentuální sazbu nákladů

Jedním z nejzásadnějších bodů při rozhodování o půjčce by mělo být srovnání RPSN, což je v překladu roční procentní sazba nákladů, která bere v potaz veškeré náklady a v nejlepším možném případě by se měla pohybovat do dvaceti procent. RPSN, která přesahuje sto procent, se označuje jako poměrně podezřelá. Na trhu se pořád objevuje poměrně dost nebezpečných věřitelů, kteří při online půjčkách využívají nemístné praktiky. 

Rozhodně by se mělo dát pozor na zbrusu nové společnosti, které třeba nedávají předsmluvní formulář, mají velmi vysoce postavené sankce za zpoždění platby a předčasné splacení, nebo půjčují peníze i lidem bez zaměstnání. Nepříliš důvěryhodně vypadají také různé zastupitelské společnosti, které zprostředkovávají produkty a služby velkých finančních institucí. Každý zájemce o půjčku by si tedy měl dopředu zjistit co nejvíce informací o firmě, od které si bude půjčovat. Také by si měl důsledně promyslet výšku splátek a dát si dobrý pozor při uzavírání smlouvy. Pokud by si zájemce nevěděl rady s dokumentací, raději by se měl poradit s odborníky, aby nepodepsal něco špatného.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články