Bankovní versus nebankovní půjčka

18.11. 2013 • Půjčky a hypotéky

V případě, kdy má člověk, jak se říká – hluboko do kapsy, a potřebuje jistý finanční obnos, přemýšlí o půjčce. A protože není a nejspíš ani poslední, kdo si hodlá peníze půjčit, je na trhu řada možností, jak se k penězům dostat. Pokud se opomenou možnosti, jako půjčit si od známého, nebo ještě ta horší a nezákonná, tady peníze ukrást, pak lze hovořit o dvou základních cestách – bankovní a nebankovní půjčka.

Bankovní půjčka

Kdo si potřebuje půjčit peníze, měl by vždy jako první zvážit bankovní půjčku. A to hned z několika důvodů. Protože bank je u nás opravdu nemalé množství, snaží se být konkurenceschopní a tak přichází na trh s velice lákavými nabídkami, kde jsou schopni klientům půjčit i za dost zajímavých podmínek.

V první řadě vždy zvažte nabídku své banky, kde máte vedený účet, poté se podívejte po konkurenci, co nabízí.

Banka ví nejlépe, zda jste schopni splatit

Výhodou bankovní půjčky je to, že mají poměrně nízký úrok. Nečekejte však žádnou spásu. Úroky a poplatky jsou jedny z hlavních příjmů banky, a nebudou mít s vámi nějaký soucit. Je to pro ně kšeft, jako každý jiný. Ve srovnání s nebankovní půjčkou je ale tento úrok často i zanedbatelný. Další výhodou bankovní půjčky je, že vám půjčí libovolnou částku na libovolnou dobu. V závislosti na vašem příjmu a rozložení splátek samozřejmě. Pokud je váš měsíční příjem například dvanáct tisíc, stěží vám bude poskytnut úvěr ve výši tří miliónů, na tři roky. Oficiálně nejste tuto částku schopni splatit, takže vám bude zamítnuta, ale v zápětí navrženo jiné řešení.

Spolehlivost – kontrola ČNB

Jednou ze základních výhod bankovní půjčky je i to, že se na ni dá spolehnout. Banka je finanční instituce, která obvykle působí na trhu několik let a má zájem o dobré reference od svých klientů. Navíc nad všemi bankami na území České republiky stojí Česká národní banka, jakoby takové ministerstvo bank u nás. Jí se banky spravují, a ta na jejich práci jistým způsobem dohlíží.

Banka vám nepůjčí, pokud uzná, že nejste s to částku bance splatit. Což může být považováno možná jako nevýhoda, ale také jako výhoda, protože vás banka zbaví nesnází s případným problémem se splácením. O tom moc dobře vědí instituce, jež poskytují nebankovní půjčky a tohoto faktu náramně využívají. Ale o tom až později.

Nevýhody bankovních půjček

Při vyřizování půjčky v bance si můžete připadat jak nějaký trestanec, jež musí prokázat svoji nevinu. Musíte doložit sův příjem, často ihned banka volá zaměstnavateli, zda údaje sedí. To může být i jistá nepříjemná záležitost, protože následně vás zaměstnavatel může podrobit výslechu, po čemž ne každý zrovna touží. Většinou však volají prvně na účtárnu a mzdové oddělení, tam jsou obvykle paní, které o tom rádi povědí dále a tak než se s vyřízenou půjčkou do práce vrátíte, ví to celý podnik, včetně rodinných příslušníků zaměstnanců. To je možná až přehnané tvrzení, ale vskutku to tak být může.

Zpověď a další zpověď

Další velkou nevýhodou je to, že při tom zpovídání bance musíte překládat řadu svých dokladů i dokumentů. Bude je zajímat, jak žijete, kde žijete, kolik lidí žije s vámi ve společné domácnosti, jaké jsou vaše náklady na domácnost a mnoho dalšího. Je to běžný postup, ale pro někoho svěřovat takové, někdy až intimní informace, neznámým lidem je velice nepříjemné. Na vašem požadavku pracuje ale více lidí, než jen dotyčný bankéř, se kterým půjčku vyřizujete, takže pro někoho opravdu velice nepříjemné. Navíc nahlíží do registrů dlužníků, kde zjistí, zda jste všechny své závazky i v minulosti splatil a řádně platil.

Nebankovní půjčka

U nebankovních půjček je výhodné snad jen rychlé vyřízení. Při prvním setkání se však zdánlivá finanční pomoc může zdát jako skvělá. Jenže zdání klame a člověk mnohdy uzavře velice nevýhodnou smlouvu a dostane se mnohdy ještě do horších problémů, než ve kterých původně byl.

Pouze akutně a na krátko

Tato půjčka se dá využít pouze krátkodobě, na akutní pokrytí náhlých finančních výdajů. V žádném případě o této půjčce neuvažujte na dlouhodobé splácení. Úroky jsou obrovské, často zaplatíte spolu s poplatky ohromnou částku – sto padesát procent. I když se to zprvu nemusí zdát, jde vskutku o velké přeplatky a je nutné číst dokonale smlouvu.

Rychle a snadno

Výhodou je, že kolikrát ani nemusíte nikam chodit a přes telefon, nebo přes internet vše vyřídíte. Často ani nemusíte dokládat příjmy, takže se to obejde bez zdlouhavého a složitého vyplňování a zpovídání se, jako v případě bankovních půjček. Většinou vyplníte jen základní iniciály. Tedy celé jméno, rodní číslo, adresu trvalého bydliště, telefon, popřípadě jinou korespondenční adresu no a samozřejmě částku, kterou si přejete půjčit spolu s dobou, za kterou danou částku splatíte. Peníze máte do dvou, nebo tří dnů na účtu k dispozici.

Nevýhody

Se snadným vyřízením ale také souvisí i zavádějící nedostatečná informovanost a nedostatečné čtení veškerých smluvních podmínek, které půjčující společnost stanoví. Vám se to může zdát jako nepodstatné, podobných papírů podepisujete, či stvrzujete, že s nimi souhlasíte, několik, takže často bez dlouhých okolků a zdržování políčko se souhlasem odškrtnete, aniž jsou vám všechna fakta známa.  Lidé už se díky podobným praktikám a nedostatečné důslednosti dostaly do řady problémů. Nepodlehněte okamžiku a nutné potřebě, a vše si přečtěte. Většinou vám sice nezbude nic jiného, než souhlasit, ale alespoň se můžete řádně připravit na to, co vás čeká.

Půjčí, i když nemáte z čeho platit – na to čekají

Tím, že společnost, jež peníze půjčuje, neprověřuje vaši platební morálku, ani příjmy, ani nemůže rozpoznat, zda jste schopni při všech nákladech půjčku splatit, a tudíž se snadno může stát, že v termínech splatnosti prostě nebudete mít a úroky i pokuty řádně porostou, jak houby po dešti. Moc dobře vědí, co dělají. Půjčky poskytují právě těm lidem, kterým banka nepůjčí. Jedná se tedy o nezaměstnané, matky na rodičovské dovolené, důchodce a jiné osoby, bez dostatečného nebo stálého příjmu.

I podvodníci

Ne všechny společnosti, poskytující nebankovní půjčky, jsou skutečně seriózní a chovají se podle dohody. Mezi poskytovateli se najde i dost podvodníků. Často je poznáte tak, že chtějí dopředu poplatek za zpracování, který však není zrovna malý. Obvykle tisíc, nebo i dva. Pokud žádáte o půjčku, tak většinou peníze nemáte, což by mělo být těmto podnikavcům známo, a neměli by vás o žádný poplatek předem žádat.

Bohužel i to se stává…

Nejednou se už tak stalo, že „půjčkař“, tj. zprostředkovatel půjčky, vybral od lidí peníze, s tím, že jim do tří dnů peníze na účet přijdou. A když nepřišly, dušoval je, že to prověří, ale že se mu to ještě nikdy nestalo, ale své peníze určitě dostanou, že to sám zařídí. A pak zmizel, telefonní číslo zrušeno a nikdo o něm nevěděl. Protože si takto půjčili běžní, obyčejní lidé a šlo jen o poměrně malé částky, nechaly to být. Takže než se na takového podvodníka přišlo, již měl nastřádány objemné balíky peněz. A to prakticky za nic.

Rada na závěr

Předem půjčku řádně zvažte. Žádná společnost vám nepůjčí, aniž by z toho neprofitovala. Dost dobře si uvědomují, že pokud si lidé půjčují peníze, jsou na tom skutečně bídně. Umí hrát na city, slíbit snadné vyřízení, ale ve skutečnosti jde jen o obchod a zvolený dobrý marketing. Myslete jen na sebe a rozhodněte se pro půjčku jen tak, jak sami uznáte, nenechte se do ničeho tlačit.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články