Věci, které musíte vědět před pořízením dluhopisu

22.11. 2013 • Investice

Investování je vždycky složitá věc, která končí nejistým výsledkem. Nikdy totiž nevíte, jak to vše skončí a může se také stát, že o peníze přijdete, což rozhodně nikdo nechce. Do investování nepatří žádné city a obchod je zkrátka obchod. V něm je potřeba se dobře orientovat a umět se na trhu pohybovat. Pokud nic o investicích nevíte, není radno se v obchodu pohybovat, protože vaše investice se rozplynou a pro vás to bude znamenat finanční ztrátu, což nechce nikdo. Proto je dobré, pokud chcete obchodovat a pohybovat se na burze něco málo o tom vědět, přečíst si pár článků. Poté je dobré se na burze umět pohybovat. 

Dobré je pořádat například někoho o pomoc či o radu. Dotyčný bude mít jistě nějaké zkušenosti, vyzná se na burze a vám to jedině pomůže. Načerpáte od něj zkušenosti, informace, rady a tipy, jak se na burze pohybovat bez toho, aby, jste utrpěli ztrátu financí. Investovat můžete do více věcí. V dnešní době můžete investovat do nemovitostí, do komodit, do akcií, do cenných papírů nebo do dluhopisů a podobně. Máte velké možnosti a můžete se svobodně rozhodnout, kam své peníze investujete a kam poputují. V tomto článku se podrobněji zaměříme na dluhopisy a na to co je potřeba vědět před tím, než si takový dluhopis pořídíte. Pokud o něm nic nevíte, pokračujte dál ve čtení.

Dluhopisy bývá obvykle označován jako jedna z těch investic, které jsou jistější, ovšem nikdo vám nezaručí, že právě tato či tato invetice bude ta správná a, že díky ní zbohatnete. Pokud chcete na investování zbohatnout snadno a rychle nemáte šanci. Na burze toho nedosáhnete, a pokud máte velké oči, akorát spláčete nad prodělkem a budete si rvát vlasy, pokud se vám peníze prošustrují pod rukama. 

Pokud uvažujete nad koupí dluhopisu, je dobré si přečíst rady a tipy, které jsou v tomto článku. Ty vám jistě pomohou pro lepší pochopení a možná vás uchrání od několika chyb. Na českém trhu v tuto chvíli narůstá nabídka privátních emisí dluhopisů. Jde o emise, které mají objem stovky miliónů korun a ty nesou také úrok šest a více procent ročně. Emitenti (ti, co si od vás chtějí půjčit) se pravděodobně množí z toho důvodů, že v dnešní době vydání dluhopisu není nijak příliš administrativně náročné. Tím, že to je tak nenáročné,vyvstává otázka, zda jsou všechny dluhopisy kvalitní, asi ne, jejich kvalita je velmi rozdílná. Můžete si koupit dluhopisy, které jsou velmi dobrou investicí a kvalitní investicí a jsou také ty, kterým je dobré se vyhnout velkým obloukem a utéci od nich na sto honů. Zde jsou tipy, kterých je dobré je držet a na které myslet, při pořizování dluhopisů.

1. Splatnost dluhopisu

Tak jako vás kamarád požádá o pár tisíc, či investujete do dluhopisu, vše je půjčka. Peníze můžete půjčit někomu, kdo s nimi má opravdu dobré úmysly a kdo opravdu chce všechno splatit. Ovšem může se stát, že na burze bude špatný den, odejde klíčový klient a podobně. A vše se mu rozpadne pod rukama a on peníze nebude moci vrátit, i když chce, moc chce. Pokud si kupujete dluhopis, musíte rozumět tomu, co pro vás může znamenat a co vám může způsobit neschopnost emitenta dluhopis splatit a jak moc se to může stát, jak moc je to pravděpodobné právě ve vašem případě. Lehce se to píše, to ano, ale v realitě to dá spoustu práce tuto analýzu zrealizovat. Ne dluhopis koupíte,mějte alespoň rámcovou představu,co může způsobit potíže se splácením a jak moc je to reálné.

2. Zajištění dluhopisu

Pokud dojde na vaše nejhorší představy a obavy a emitent dluhopisu nezaplatí pravidelný úrok (tomu se říká kupón) často se jedná o vážný důvod. Tento důvod pak ohrožuje i splacení celkové částky úvěru (to je jistina). Nemusí to nutně znamenat průšvih a problém, pokud je ovšem dluhopis zajištěn. Pokud jej zajištěný máte a dobře, spánek budete mít klidný. Zjištění dluhopiu může mít různou formu. Například může jít o nemovitost, záruku či směnku podílníků emitenta a podobně. Pokud je vaše zajištění kvalitní, není třeba se čehokoliv bát. Existují také dluhopisy, které jsou přezajištěné, což v podstatě znamená, že si toužebně přejete, aby emitent dluhopis nesplatil, protože hodnota zástavy je vyšší, než výše úvěru. Význam zajištění roste s pravěděpodobností, že dojde k nesplacení dluhu. Každý sebelepší projekt, může skončit neúspěchem, proto pokud do toho investujete své peníze, je dobré se zajistit pro případ neúspěchu.

3. Nedávat do dluhopisu všechno

Nákup dluhopisu si jistě zaslouží pozornost. Pokud investujete do dluhopisu vyšší částku,je dobré mít někoho, kdo to s vámi zkonzultuje. Nikdy nedávejte do jednoho dluhopisu všechny své peníze, finance rozdělte do několika dluhopisů. Může se totiž stát, že to zkrátka nevyjde a tak je dobré mít peníze na více místech najednou, čímž snižujete riziko. Pozor také na to, co vypadá příliš dobře, pokud to tak vypadá, obvykle to nebude pravda.

4. Platí se za vše

Tak jako vy, když u banky žádáte,o úvěr víte, že pokud splatíte úvěr dříve, musíte zaplatit nějaké finance navíc. Nechte si zaplatit za každou možnost, kterou má váš emitent navíc. Emitenti rádi plácejí finance dříve, ale ve chvíli kdy se to hodí jim. Dostanete je v případě, že klesnou úrokové výnosy. Takže za kažou množnost navíc dejte emitentovi zaplatit. Vám to dělá banka a chrání se tak tím, vy to udělejte také. Jednoduše a tím pádem to pro vás nebude nevýhodné.

5. Když nepůjčí banka tak vy

Mnoho emitentů má půjčky u bank. Pokud zavětří, že jsou problémy s financemi a banka jim nepůjčí, obracejí se pak na vás, na privátní investory. Banka má zkrátka mnohem přísnější pravidla, stojí o klienty, kteří jsou solidní, bezúhonní, kteří nemají problémy s placením a pokud už nějaké úvěry mají, obvykle se do toho nepouští. Vy, jako privátní investoři tohle moc neřešíte a finance jim poskytnete, pokud máte zajištění. Pozor také na to, pokud už emitent nějaké dluhy má a stane se, že nebude moci splácet, dělí se zástava. Nejdříve si berou banky a až poté privátní investoři. Tudíž pokud má emitent již mnoho dluhů,je lepší popřemýšlet o dalším dluhopisu pro něj.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články