Rozvážná investice se vypořádá s inflací

10.04. 2014 • Investice

V dnešní době  Češi  investují převážně  konzervativním způsobem – ukládají peníze na spořící a termínované účty, kde výnosy díky klesajícím sazbám nemohou dosáhnout inflace. Ani fondy se netěší veliké oblibě, v nich končí přibližně jedna desetina uspořených peněz. Přitom stačí zapojit rozum, rozvážnou mysl, nepodlehnout lákavým nabídkám a možnosti výhodnějších investic se naskytnou.

Není možné úspěšně investovat, pokud podléháte emocionálnímu jednání a diktátu reklam, popřípadě poradců. Pokud má být vaše investování úspěšné, zkuste se vyvarovat následujícího jednání.

Nereagujte okamžitě bez rozmyslu, nejhorší je říkat si, že to musím hned koupit, když okolo tvrdí, že zítra to již nebude. K úspěchu nepovede ani spontánní objednávání v okamžiku, když slyšíte reklamu. Neklopte zraky před „autoritou“ poradce, prodejce atd, protože potom jste schopni ustoupit ze svých práv při jednání, kdy poradce či prodejce vám přecituje neexistující směrnice a předpisy. Oprostěte se od slepé důvěřivosti, jinak klidně podepíšete smlouvy, neboť budete bezmezně věřit poradci, že to s vámi myslí dobře. Nejednejte překotně z okamžité pohnutky. Může se vám stát, že pak kliknete na reklamu slibující nepoznané investiční možnosti. Pro někoho to může být těžké, ale nelze investovat s bojácným přístupem, jinak vám hrozí podpis nevýhodné smlouvy pod vlivem špatných emocí. A nakonec, nezabývejte se při investování svým okolím. Přeci se nebudete rozhodovat stejně jako ostatní,  když by vám to přineslo veliké ztráty.

Bohužel, přibližně 30% Čechů nechává své peníze „ležet ladem“právě možná díky tomu, že mnozí jednáme pod vlivem emocí,.A když už investujeme, tak v převážné většině nezajímavé částky. Jinak řečeno, nad padesát tisíc ročně investuje asi každý patnáctý Čech, přičemž více odvahy projevují muži. Ženy se v tomto „oboru“ moc nerealizují a pokud se rozhodnou někam vložit své úspory, tak se jedná o částky do deseti tisíc korun.

Při investování nás coby národ  „zdobí“ konzervatismus. Průzkumy ukazují, že více než 57% lidí, kteří plánují investovat v příštích měsících, využijí stavebního spoření nebo spořících účtů, ovšem  fondům se raději vyhnou. Přitom právě fondy nabízejí dobrou příležitost, jak vložit své peníze do růstových oblastí a díky odborným analýzám eliminovat případná rizika.

Na druhé straně si lidé myslí, že zvládnou investovat jen s pomocí kalkulačky a selského rozumu, což může přerůst ve veliký a hodně drahý omyl. Nejlepší je si vyzkoušet investování malých částek a když poznáte chování trhu, přidejte na objemu kapitálu. Současně je důležité najít si dobrého poradce a s ním si sestavit portfolio na „tělo“.

Typy českých investorů

Konzervativní profil

Sem spadají převážně lidé starší generace inklinující k malému riziku a kterým je jasné, že zhodnocení jejich finančních prostředků bude malé. Většina jejich úspor končí na spořících a terminovaných účtech, popřípadě v dluhopisových fondech. Nepohrdnou zajištěnými fondy, u kterých je předem jasný výnos a jistota. O zhodnocování peněz se zajímají nárazově.

Vyvážený profil

Jedná se o největší skupinu, která očekává  vyšší výnos za akceptování nízkého rizika, přičemž výnos se pohybuje v hranicích inflace. Členové skupiny investují jak pravidelně, tak i nárazově. Pravidelnou investicí a po konzultacích se svým poradcem si vytvoří bezpečné portfolio, které by mělo překonat inflaci během pěti let. Vlastníci portfolia počítají s výnosem kolem tří až čtyř procent ročně. Velkou část portfolia tvoří akcie odvětví patřící  ke stabilnějším, jako jsou potraviny nebo farmacie.

Růstový profil

V této skupině se soustřeďují investoři především produktivního věku. Výnos lidí „růstové“ skupiny se pohybuje kolem pěti a více procent. Jsou schopni experimentovat s předem určeným objemem investic. Jejich portfolio obsahuje i investice do rizikovějších akcií ( finančnictví, technologie, těžební průmysl ), protože je jim jasné, že každý pokles má konec. Růstoví „investoři“ se sami zajímají o finanční trhy a ve volném čase studují burzy. Odměnou za riziko je výnos o půl až jedno procento vyšší oproti vyváženému profilu.

Dynamický profil

Mezi „dynamické“ se řadí nejméně investorů. Jejich portfolio je tvořeno především akciemi. Členové skupiny bez problémů akceptují kolísavost finančního trhu a investují do rizikovějších oblastí. Jejich prioritou je výnos a tolerují vysoké riziko. O rady poradců moc nestojí, rozhodují se sami a mnohdy si na tom i zakládají. Portfolia členů rizikové skupiny překonávají inflaci až o šest procent ročně.

Chyby při investicích

Pečlivě pročítejte informace a nenechte se ovlivnit davem. Současně ale nespoléhejte na objektivnost mediálních informací či reklamy.

Stále se ptejte, dokud problematické věci neporozumíte. Od svého bankéře vyžadujte objektivní analýzu doporučení. Jestli jste opatrní a nechcete riskovat, zapomeňte na investice do akcií, byť by byly sebevýhodnější.

Nehleďte na výhodnou minulost fondů. Výborné výsledky se nemusí opakovat ( ale ani neúspěchy ). Chybou by byla neznalost délky investice. Je normální, že akcie klesají a jestli je váš investiční horizont pětiletý, nemusíte se vzrušovat.

Investujte pravidelně a bez emocí. V době poklesu jsou podílové listy levné a nakoupíte jich víc. Navíc v době vlny „růstu“ začnete rychleji vydělávat. Nikdy neprodávejte pod tlakem.

Obavy z investování mít nemusíte, i když český finanční trh je relativně mladý a investoři stále sestavují strategie. Dobře rozložené portfolio vám může vydělat velmi příjemné peníze.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články