Na co investoři nemají nikdy zapomenout?

26.11. 2013 • Investice

Investice jsou samozřejmě pro každého, kdo investuje a kdo se tím zabývá, velmi důležité. Samozřejmě musejí dbát na to, zda jsou pro něj investice vhodné, dobré, rentabilní, jsou pro něj přínosem a podobně. Protože asi nikdo z investorů nechce prodělat své peníze, prošustrovat své peníze, zkrátka o peníze nechce přijít, což dokáže pochopit asi každý. K investování je mnoho pravidel a jsou také pravidla. Tyto pravidla je dobré dodržovat a tím pádem si tak snižujete určitá rizika. Ovšem ruku na srdce, každá kniha, každý odborný časopis, každý článek na internetu je o něčem jiném a něco jiného radí. Jsou samozřejmě pravidla, která se shodují v určitých pravidlech, které je opravdu dobré dodržovat. 

Zbytek, který se různí a je v každé publikaci a v každém článku jiný, obvykle můžete dodržovat, ale zase je jasné, že čím více pravidel a různých pouček, tím to pro vás je horší na zapamatování, protože těch pravidel je opravdu hodně a ne všechny je nutné tak úplně dodržovat, některá jsou dokonce i zbytečná. Pokud chcete číst opravdu odbornou knihu a odborný článek, zjistěte si více informací o autorovi a zda se pohybuje v tomto světě. Ty dobré rady a dobré poučky vám dají většinou ti lidé, kteří obchodují na burze, kteří se pohybují ve světě investic a ve světě investování. Je mnoho takových, kteří čtou a kteří si myslí, že jsou "fundovanými" lidmi ve světě investic. Ovšem opravdu odborný článek je od toho autora, který je studovaný a HLAVNĚ, který se pohybuje ve světě investic, sám investuje své finance a své peníze a má s nimi úspěchy a má úspěchy v investování. Jedině takový člověk vám může pomoci a hlavně vám dá rozumné rady a tipy.

Tak jako jsou pravidla pro investice a pro to, jak dobře investovat, existují také pravidla pro investory. Samozřejmě není to jen o tom, že investujete do něčeho, ale také se musíte o investice starat a musíte se zabývat vším okolo. Číst různé články, různé novinky, různé analýzy, různé tipy a triky. Samozřejmě vše jde kupředu a ve všem se inovuje a tím pádem je potřeba se o novinkách co nejvíce dozvědět a co nejvíce si novinky nastudovat, protože vám, jako investorům, to velmi pomůže a je to pro vás velkým přínosem a velkým plusem. Pokud se o novinky nezajímáte a jen chcete investovat, tenhle obor pro vás asi nebude ten pravý, protože když nebudete vědět to okolo, může se vám to potom později v investicích vymstít. Zároveň také sledujete, jak investice stoupají či klesají. 

Pokud tohle neděláte, absolutně se o své finance nezajímáte a je vám to asi jedno. Jako investoři o tom musíte něco vědět a naučit se investovat, pokud tím chcete vydělávat a chcete, aby vás to uživilo. Dopředu každý investor říká "Pokud chcete zbohatnout, neinvestujte, ale vsaďte si sportku." Není to totiž o tom, že jednou dvakrát investujete a máte zajištěný celý život. Takhle to opravdu nefunguje běžně, a pokud se toto někomu stane, pak je to jeden z velké masy. Investování není vůbec žádná sranda. Je potřeba si uvědomit (pokud jste začátečník), že proti vám budou stát lidé, kteří se zde pohybují již pár let a jsou profíci. Takoví profíci umí dobře vydělat peníze na chybách, které dělají především začátečníci, takže pozor na to. Než začnete, osvojte si pravidla hry a budete alespoň v základním obraze. Na co by investoři neměli zapomenout? Na co se mají investoři soustředit? Na co nesmějí zapomenout a co mají vědět? To se dozvíte v tomto článku.

1. Zapomeňte na to, jaká byla minulá výkonnost.

Historie je historie a nemusí se opakovat. Proto se nesoustřeďte na minulost, ale na budoucnost. Akcie, fondy a jiné, jednou z nejčastějších chyb, kterou dělají investoři je to, že se na investici dívají a soudí ji podle historii výnosů. Tedy zkoumají zpětný přehled, historické výnosy, historické propady a podobně. Současnost je však současnost. A také to, že cena akcie poslední roky rostla, ještě neukazuje to, jak se bude vyvíjet a kam bude směřovat v další době a v dalších letech. Pozor také na to, že když je investice velmi nadprůměrná a nadprůměrně se jí daří, hrozí vám mnohem větší riziko, že je cena této akcie nafouknutá. Nakupujte především takové akcie, které znáte a rozumíte firmě a byznysu, také kupujte ty, kde vidíte konkurenční výhodu. Řiďte se valuacemi a to jak při nákupu tak také při prodeji.

2. Krátkodobý šum? Pryč s ním a hoďte na něj ignor.

Pokud sledujete pravidelně dvacetičtyř hodinové zpravodajství, dále než za dvacetčtyři hodin nedohlédnete. A takoví jsou i někteří lidé ve vašem okolí. Berte zprávy, které se k vám dostanou jako berličku a ne jako bernou minci. Tyto zprávy vám pomáhají porozumět tomuto světu a pomáhají vám vstřebávat informace a tipy, které jinak nezískáte. Články a zprávy by vás nikdy neměli přivést k tomu, že na jeich základě začnete zběsile investovat. Investování je na více faktorech, takže je dobré si všechny informace nastřádat a pak se jimi probrat. Ovšem VY jste ti, kteří mají poslední slovo v investování a nikdo vám v tom nemůže dávat příkazy a zákazy. Může vám pomoci, ale nutit vás nikdo do ničeho nemůže. Ty musíte vy sami.

3. Obchodníci? Obvykle nesledují vaše zájmy, ale pouze ty svoje.

Burzy jsou obvykle pro lidi, kteří jsou nejchytřejší z nejchytřejších. Mají nejlepší univerzity vystudované a jsou nejlepšími v ročníku. Ovšem jen málokdo jde do finančního sektoru. Většina z těchto lidí chce co nejrychleji a nejefektivněji zbohatnout. Chtějí svůj kapitál využívat efektivně. Přeci jen, učili je to na vysoké, povídali si o tom na přednáškách, tak proč toho nevyužít a nezbohatnout, když mají tu možnost. Jejich cíl je tak najít si lidi, kteří utratí vysoké částky za poplatky, ktré jsou často nesmyslnými a jejich výkonností jen málokdy překonají indexové fondy. Pokud chcete najít obchodníka, pátrejte velmi bedlivě, pozorně a dobře. Najdete jej, ale musíte se do toho položit a také určitě párkrát říci ne díky a jít o kus dál.

4. Dokonalá investice

Tak bohužel, ta neexistuje. Příklad, zlato? To bývalo považováno za jakousi jistotu, byla to záruka jistoty. Od osmdesátých let do začátku nového tisíciletí však zlato spadlo a to o celých sedmdesát procent. A rázem nebylo až takovou jistotou. Investování je riskantní, to je jasné. Valuace se neustále mění. Lidé mohou chybovat, dělat špatná rozhodnutí, ti, co se starají o vaše finance, vám radí špatně, špatně se rozhodnou, špatně investují. Obvykle vše nefunguje tak, jak si naplánujeme a nalinkujeme. Klíčem? Diverzifikace, trpělivost, postavit se davu a ignorovat mánii, která se často rojí.

5. Budoucnost? V křišťálové kouli.

Mnoho lidí se snaží zjišťovat svou budoucnost. Chtějí vědět, co je čeká, co se bude dít, jak se jim bude dařit, jaké budou jejich finance, jaké budou jejich výsledky v investování a podobně. To je potřeba vzít si křišťálovou kouli a dívat se do své budoucnosti. Nesnažte se o to, většinou to stejně dopadne jinak, než si naplánujete a než si myslíte. Naučte se s tím vypořádat a naučte se jednat. Například si lidé mysleli, že Řecko je jako země silné, Rusko zbankrotovalo a podobně. Nedržte se totiž toho, co je obecně známo, protože to se může během chvíle změnit a vás to určitě zaskočí.

6. Dluhy? Tak ty můžou skoro za většinu finančních problémů.

Každý může zbankrotovat. I lidé, kteří mají vysoké příjmy, mohou během chvíli zbankrotovat a celý život pak splácet dluhy a žít úplně jinak, než předtím. Myslete na to a žijte si tak, aby, jste vždycky měli nějakou tu zásobu financí navíc. Nežijte si nad své poměry, protože ihned můžete ztroskotat a pak to nedopadne pro vás dobře. Zvažte to, jak můžete žít svůj normální život. Nepřeceňujte své schopnosti a myslete na horší časy a na to, že vždycky může přijít nějaký problém, který vás může stát všechny vaše peníze.

7. Samé jedničky? Ty nejsou všechno.

Emoční inteligence je daleko důležitější, lepší, užitečnější než samé jedničky a bezproblémový prospěch. Jsou totiž lidé, kterým nedělá problémy se na cokoliv naučit. Mají fotografickou pamět a je jednoduché se naučit a mít samé jedničky a zvládnout zkoušku na první pokusy. Ten kdo má samé jedničky a je velmi inteligentní chce za každou cenu burzu či investice přechytračit a schrábnout co nejvíce peněz. Moc se tomu však nedaří a obvykle to skončí velkým neúspěchem. Naproti tomu ten, kdo používá selský rozum a nedostal se na vysokou, investuje a má dobré výsledky. Proč tomu tak je? Ten kdo má selský rozum a používá jej, zkrátka a dobře nechce trh přechytračit a obrat o spoustu peněz. Chce být jen společníkem trhu a umět se s ním neprat, ale jít ruku v ruce. Netouží z jedné investice mít milióny a miliardy, ale chce jen vydělat. V dlouhodobém časovém pásmu tak vítězí člověk se selksým rozumem, protože ten má vyšší výnosy.

8. Spořit či investovat? Co je důležitější?

V tomto případě je mnohem důležitější spoření. Spoření je dobré pro vás, protože nikdy nevíte, kdy peníze budete potřebovat a kdy se vám budou hodit. I taková finanční rezerva pro vaši domácnost je dobrá. Porouchá se vám lednička, pračka, mraznička, myčka a co teď? Potřebujete nutně nový spotřebič, ale nemáte na něj? V tuto chvíli se hodí spořit a naspořit si určité finance "na horší časy". V práci dostanete výpověď, způsobíte si úraz, který vás dlouhodobě nechá v pracovní neschopnosti a co pak? Finanční rezerva v tuto chvíli pro vás bude ideální a bude to taková záchrana. Spoření na důchod? Jsou lidé, kteří si na něj spoří, ovšem málokdo si spoří tolik, aby mu to v budoucnu zajistilo důstojné stáří. Investoři se stresují, investoval jsem správně? Nepotřebuji zvětšit výnosy? Nepřijdu o své peníze? A podobně. Raději více šetřete. Navíc, pro vás, kdo investujete, je dobré šetřit, protože nikdy nevíte, co se s vašimi investicemi stane.

9. Pryč s emocemi

Pokud se vám emoce budou plést do investování, brzy spláčete nad výdělkem. Chcete koupit nemovitost jen kvůli tomu, že v okolí jste vyrůstali, chcete mít nemovitost a je vám jedno jakou a podobně. Nekoukáte, ale na cenu, na lokalitu, na to, v jakém je stavu, zda je potřeba dále investovat a podobně. Chcete akcie podniku s módou, se šperky, s botami a podobně. Nedíváte se, ale na to, zda jsou pro vás výhodné a rentabilní. Pokud chcete vydělávat, zbavte se emocí a do obchodu je nepouštějte.

10. Vlastní rozum a vlastní rozhodnutí

Mnoho lidí se vám bude snažit poradit. To je samozřejmě v pořádku a dobře, vy si radu vyslechněte a zvažte. Ovšem rozhodujte se podle sebe a ne podle někoho jiného. Jsou to vaše peníze, vaše rozhodnutí a vy si za ně ponesete následky. V tomto byznyse je mnoho lidí, kteří to s vámi myslí dobře, ale jsou i takoví, kteří chtějí vydělat na poplatcích, chtějí vás vmanévrovat do nejisté investice a podobně. Umění říci ne je v tomto oboru důležitým prvkem a umět nepodlehnout, ale rozhodnout se podle sebe je rovněž důležité.

11. O svých penězích mluvte

Investování vás často může přivést k zuřivosti, nahání vám hrůzu, vyvolá ve vás zmatek, vzrušení, obavy a podobně. To jsou ony emoce. Vy s nimi musíte bojovat a tak je dobré nepodléhat emocím a nedělat pod jejich vlivem rozhodnutí. Většinou jich pak litujete. Svěřte se někomu o svých plánech. Kolegovi, kamarádovi, manželovi, manželce, partnerce, rodičům a podobně. Zkrátka někomu, komu věříte a kdo vás vyslechne. Rady se vždycky hodí, a pokud s radou souhlasit nebudete, můžete jí dobře ignorovat. Důležité je, podívat se na to s ostupem a očima někoho jiného. Někdy i to, co vyslovíte nahlas, vám přijde jako naprostá blbost. Jde jen o to, slyšet to vyřčené.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články