Investiční diamanty

05.04. 2014 • Investice

Jestli chcete investovat peníze a „klasické“ komodity vás nelákají, můžete svou pozornost obrátit například na diamanty. Zde nemusíte mít strach, že by si podobně jako další vzácné kameny neuchovaly svou hodnotu.

Ještě před samotným nákupem je dobré si uvědomit, že každá investice je charakterizována třemi pojmy – výnosem, rizikem a likviditou a žádný investiční nástroj neumí naplnit všechna tři kritéria.

Obraťme na chvilku svou pozornost do minulosti, protože odpradávna platí přísloví, že je dobré majetek rozdělit na tři části. Jednu z třetin nechte uloženu jako rezervu na horší časy a když ji na nic nevyužijete, tak ji předáte svým potomkům. Další třetina by měla nést určité výnosy, nejlépe z cenných papírů, z nemovitostí atd. A poslední část majetku by měla zůstat aktivní a být k dispozici na vlastní podnikatelské účely. Vždy zde hrály svou nezastupitelnou roli zlato, drahé kameny a mezi nimi diamanty.

Ani dnes není problém do diamantů zainvestovat, ale je třeba zmínit skutečnost, že  trh s drahými kameny funguje jinak než je tomu u zlata nebo u jiných komodit. Při investici máte víceméně dvě možosti -  buď koupit šperk nebo přímo investiční diamant. Zde se jedná o samostatné diamantové kameny opatřené mezinárodním certifikátem, který vydává gemologická laboratoř. Certifikace kamene obsahuje údaje o barvě, velikosti, čistotě, kvalitě brusu atd.

Dá se říci, že oproti trhu se zlatem je ten diamantový v plenkách, ale poptávka po kamenech roste a růst bude. V současné době se na byznysu s drahými kameny mohou podílet i drobní investoři, protože na trhu jsou k dispozici diamantové obligace v hodnotě od jednoho tisíce euro. Obchodu se zatím nejvíce daří ve vyspělých státech Asie, ale odborníci předpokládají růst zájmu o diamanty i jinde na světě a tím pádem i posun jejich ceny směrem nahoru.

Důvod předpokladu růstu hodnoty diamantu je jednoduchý – těžbu kamenů kontroluje a ovládá úzký okruh znalců, kteří hlídají, aby nedošlo k nadprodukci a k degradaci cen. Navíc se stále navyšují požadavky na těžbu. V neposlední řadě, vyšší poptávku po diamantech způsobuje všeobecná nedůvěra v papírové peníze, kterou zavinila současná finanční krize.

Samotné nákupy a prodeje diamantů probíhají mezi specializovanými obchodníky. Problémem je, že vesměs neexistuje univerzální způsob, jak určit cenu diamantu. Struktura „diamantového“ trhu je dost roztříštěná, neboť existuje hodně druhů a poddruhů kamenů a tudíž i mnoho oceňovacích metod.

Naštěstí se některé společnosti pokoušejí o vydáni indexů navázaných na cenu diamantů. Při oceňování kamenů obchodníci vycházejí nejčastěji z tzv. Rapaport Diamond Reportu, jakési závazné poptávkové ceny pro různé typy diamantu. V Česku je možné zakoupit diamanty u několika společností, které se obchodem zabývají na té nejvyšší úrovni. U nich koupíte pouze certifikované šperky nebo investiční diamanty a značně tak omezíte nebezpečí, že se spálíte nebo vás obchodník „natáhne.

Likvidita diamantu je oproti zlatu horší a méně transparentní. Pravdou ale je, že diamanty se neprodávají obratem po koupi, jde o investici dlouhodobou. Nejdůležitější částí prodeje je nalezení správného kupce pro váš „kousek“ drahého kamene, zbytek transakce může proběhnout v řádech minut až maximálně pár dnů. Diamanty jsou svou podstatou konzervativní investicí. Na nich byste neměli spekulovat, protože nejsou určeny pro okamžitý „výdělek“.

Na co si dát pozor?

Před rádoby výhodnou koupí zbystřete pozornost a vždy výběr zkonzultujte s renomovaným specialistou.

Nebezpečí se ukrývá v koupi syntetického diamantu, protože laik ho nerozezná od přírodního. Syntetický diamant má fyzikální a optické vlastnosti prakticky shodné s kameny přírodními a lze je rozeznat jen pomocí speciálních metod. Cena umělého diamantu by měla být podstatně nižší.

Certifikáty vystavené obchodníkem s jeho zaručením se za „kvalitní“ kámen jsou bezcenné. Je třeba, aby kámen měl certifikát vyhotovený nezávislým orgánem - akreditovaným znalcem z oboru gemologie a oceňování drahých kamenů, u nás je to Česká gemologická laboratoř.

Falšovat kameny lze i jinak. Může se dokonce jednat o pravý kámen, je-li ovšem „umně“ zasazen ve šperku, nelze spolehlivě posoudit jeho čistotu, tj. různé defekty, zakryté pukliny, nečistoty a barevné přechody. Skutečná hodnota nekvalitního kamene pak je zlomkem ceny, za níž vám jej obchodník prodal.

Investování do volných investičních diamantů je vhodné od kamenů hmotnosti jednoho karátu ( 0,2g ) a hodnoty cca 250 tisíc korun.

Chcete-li se zařadit mezi investory, kteří vkládají své peníze do nejstabilnějších investičních prostředků, tak zakupte diamanty od tří karátů a více.

Zřejmě nejbezpečnější investici do drahých kamenů představuje sestavení diamantového investičního portfolia, kde budou zkombinovány veškeré vlastnosti jednotlivých skupin diamantů.

I když nakonec zakoupíte drobný diamantový šperk, ukládáte své peníze do velmi stabilní komodity. Musíte ale brát v úvahu, že cena, za kterou jste šperk nakoupili, je navýšena o práci, umělecké zpracování atd.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články