Investice do ETF (burzovně obchodované fondy)

16.11. 2013 • Investice

Své peníze, které máte k dispozici, chcete zhodnotit. Nechcete, aby jen tak volně leželi a nic se s nimi nedělo. To je logické a chvályhodné, je dobré nenechat peníze nečinné a začít s nimi něco dělat tak, aby vám peníze vynesly nějaký ten zisk a mohly by, jste je dobře zhodnotit. Ono se to zdá velmi snadné, dát někam peníze, aby se zhodnotili a vynesli vám nějaké peníze, ovšem bez znalostí a vědomostí spíše peníze investujete špatně a poté o ně přijdete. Tudíž je dobré si investování dobře rozmyslet, protože jakmile už jednou investujete peníze špatně, přijdete o ně. A to nechce snad nikdo z investorů. 

Neexistuje snad žádný investor, kterému se minimálně jednou obchod nepovedl, tohle je prostě život a tak to chodí. Mnoho z nich také tvrdí, že je dobré si občas zažít neúspěch, protože poté vás každý jeden úspěch těší víc a také víte, že můžete v mžiku o peníze přijít, takže jste na trhu rozvážní a při investování opatrní. Samozřejmě můžete jít do rizika, ale to se také nemusí vyplatit. Investicí je celá řada. Můžete investovat do nemovitostí, koupit domy, pronajímat je, či koupit kancelářské prostory a pronajímat je. Můžete také investovat do akcií, do dluhopisů, do cenných papírů. K investici mohou posloužit také komodity, například perly, diamanty, drahé kameny, investiční zlato a podobně. Vše má své výhody ale také své nevýhody a tak záleží jen a jen na vás, co si zvolíte. Jednou z možností je také vložit své volné finance do burzovně obchodovaných fondů.

Burzovně obchodované fondy neboli v angličtině Exchange-traded fund (ETF) jsou podobně jako akcie snadno dostupné invetiční nástroje kapitálového trhu, které vytvářejí a spravují specializované finanční instituce. Burzovně obchodované fondy se v poslední době těší velké oblibě a to zejména mezi dorbnými investory. Burzovně obchodované fondy nabízejí jako otevřené podílové fondy možnost investování do většího množství rozlišných titulů a nástrojů kapitálového trhu koupí pouhého jediného cenného papíru. To je takový základ o burzovně obchodované fondy, samozřejmě existuje několik druhů burzovně obchodovaných fondů, takže je potřeba si řádně promyslet a zvolit, kam finance dáte a do čeho je investujete. 

Pokud chcete své portfolio spravovat s nízkými náklady, můžete pro své investice využít právě burzovně obchodované fondy. Samozřejmě, než začnete investovat, je dobré si to promyslet. Víte vlastně, proč do burzovně obchodovaných fondů investovat? V tomto článku vám trošku poukážeme na to, proč investovat do burzovně obchodovaných fondů.

Vybere si každý

Z nabídky si vybere opravdu snad každý. Poslední roky právě burzovně obchodované fondy rychle rostly, tedy přesněji řečeno rostl jejich počet. Tvůrči burzovně obchodovaných fondů se snaží o tom, aby byly uspokojeny nejrůznější potřeby investorů. Tím pádem se snaží o to, aby nabízely stále nové a nové produkty. Jelikož se opravdu snaží o různorodost, každý si tím pádem vybere. Základem jsou burzovně obchodované fondy, investující do nástrojů peněžního trhu, do dluhopisů, do akcií a do komodit. Každý jeden produkt se liší mírou rizika i očekávaného výnosu.  Každý i tak najde svůj fond, který mu splní invetiční cíl, který si vytyčí.

Víte, do čeho investujete

Burzovně obchodované fondy mají snadno pochopitelnou konstrukci. Burzovně obchodované fondy se snaží dosáhnout výkonnosti sledovaného indexu k takzvanému benchmarku. V portfoliu najdete ty tituly, které jsou obsažené v indexu. Samotnou kapitolou jsou burzovně obchodované fondy, které využívají swapy. Ať už je výkonnost jakákoliv, vždycky se přesně dozvíte složení portfólia. Víte tak a znáte tak konkrétní cenné papíry, ale také i jejich váhu v portfoliu což samozřejmě vám pomůže.

Poměrně snadné obchodování

V České republice najdete v dnešní době řadu obchodníků, kteří obchodují s cennými papíry. U nich i můžete založit obchdodní účet. Poslední roky se na trh dostávájí a také rostou lidé, kteří jsou investiční zprotředkovatelé. Tito investiční zprostředkovatelé vám zajistí a založí účet u zahraničního obchodníka. I zde sílí konkurence a je porměrně široká možnost výběru. To samozřejmě přispívá k rostoucí nabídce služeb, ke klesajícím poplatkům za jednotlivé obchody. Když bylo investičních zprostředkovatelů a obchodníků poskrovnu, mohli si vyšší poplatky dovolit, v tuto chvíli je velká možnost výběru, takže je potřeba klienta co nejvíce namotivovat, aby investoval u něj.

Úspěšnější než aktivně řízené fondy

Studie, které se na toto téma vytvářejí, ukazují, že  v dlouhodobém časovém úseku dokáže opravdu jen malá část aktivně řízených fondů překonávat výkonnost sledovaného indexu. Ti, kteří mají klasické podílové fondy, obvykle neumějí dlouhodobě vyhledávat nejvýkonnější tituly, které na trhu existují. Burzovně obchodované fondy se nesnaží překonat výkonnost indexu, to opravdu ne, ale snaží se o to, aby co nejtěsněji kopírovaly tuto výkonnost indexu.

Nízké poplatky za správu

Klasické podílové fondy mají mnoho lidí okolo sebe. Portfoliomanažery, různé týmy analytiků, další a další spolupracovníky. Správci burzovně obchodovaných fondů si tyhle lidi nedrží, nemají je. Správce fondů sestavuje portfolio podle sledovaného indexu. Úspory, které jsou znatelné u burzovně obchodovaných fondů, se promítají do výše správcovského poplatku. Tento správcovský poplatek se pohybuje od 0,05% do 0,7%.

Vysoká likvidita

Burzovně obchodované fondy můžete nakupovat a prodávat v průběhu obchodních hodin vybrané burzy. Tvůrci trhu udržují likviditu trhu a to v každém okamžiku. Tím pádem tak v každém okamžiku znáte nákupní a prodejní kurz burzovně obchodovaných fondů.

Zacílení

Jedním burzovně obchodním fondem můžete pokrýt celý trh i konkrétní odvětví či zemi. Základem dynamického portfolia jsou široké akciové fondy. Třeba burzovně obchodované fondy, které kopírují vývoj indexu MSCI World. Pokud čekáte růst v určitém odvětví a chcete jeho váhu v portfoliu navýšit, vyberete zkrátka jeden z fondů, který do tohoto odvětví investuje. Investovat můžete i do burzovně obchodovaných fondů. Ty sledují firmy, které vyplácejí velmi vysoké dividenty, s nízkou tržní kapitalizací, sociálně odpovědné společnosti a podobně.

Spekulace

Spekuluje se o poklesu trhu i o růstu trhu. Nabídka burzovně obchodních fondů dokáže uspokojit také ty investory, kteří se snaží vydělávat v době, kdy trh klesá. Short burzovně obchodovaných fondů kopírují výkonnost sledovaného indexu a obráceně. Tedy při poklesu trhu roste kurz burzovně obchodovaných fondů.

Dobrá společnost

O správu burzovně obchodovaných fondů se starají pouze významné investiční společnosti. To určitě svědčí o tom, že se budete pohybovat pouze v dobré společnosti. Všechny burzovně obchodované fondy musí vyhovovat platné legislativě, jinak se burzovně obchodované fondy na trh ani nedostanou, kritéria jsou zde opravdu přísná, což je dobře pro vás. To vás, jako investora, trošku ochrání a ukáže vám, že okolo sebe máte opravdu jen to nejlepší, což samozřejmě je plus pro vás a můžete tak směle vstoupit na trh a investovat.

Sám sobě vlastním pánem

To je také velké plus a nejste sám sobě vlastním pánem, ale také pánem vých vlastních financí, což mnoho lidí vřele přivítá. Burzovně obchodované fondy volí především jako investici lidé, kteří si sami chtějí rozhodovat o tom, kam se umístí jejich peníze. Sami si také tito lidé sestavují investiční portfolio, sledují trhy a vybírají fondy takové, které mohou naplnit jejich invetiční očekávání. Máte to tedy pevně ve svých rukou. Odměna, kterou dostanete za své vlastní rozhodnutí, jsou peníze, a jsou celkem velké, které dokážete ušetřit na poplatcích za správu fondu.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články