Když rok spěje ke svému konci, asi každý člověk má vždy v sobě nějakou tu tendenci bilancovat nad uplynulým rokem. Co se povedlo, co se nepovedlo, co se mohlo změnit, co bylo dobré, co bylo špatné, co je potřeba vylepšit, jaký vlastně ten rok celý byl a podobně. Podobně jako v osobním životě je potřeba bilancovat i v tom pracovním životě, to je totiž také nedílnou součástí celého komplexu vašeho života. Jakého jste dosáhli úspěchu v práci, co se nepovedlo, co se naopak povedlo, co se mohlo povést lépe a co se díky bohu povedlo dobře, jaké máte přírůstky, jaké jsou ztráty a podobně. Samozřejmě i takto bilancují mnozí investoři. Zamýšlejí se nad jednotlivými investicemi, které rostou, kterých je potřeba se zbavit, která investice se nepovedla, která dlouhodobě přináší zisky a podobně. Je potřeba zhodnotit celý rok a popřemýšlet nad tím, zda má být nadcházející rok lepší, mnohem lepší či vám bohatě stačí, když bude takový, jak ten loňský. Zároveň také přemýšlíte nad tím, jaký bude rok 2014. Co se týče vztahů, rodinného života a podobně. Samozřejmě také co se týká investic, peněz a podobně. Kam bude nejlepší investovat finance? Do jakých akcií? Do jakých komodit? Kam vložit svůj kapitál tak, aby se co nejvíce zhodnotil a vy tak úspěšně přestáli další rok, aniž by, jste přišli o významnou část svých peněz. To chce samozřejmě každý. Zamýšlet se můžeme, jak chceme, ovšem stoprocentně jisti si nemůžeme být opravdu jisti ničím, vůbec ničím. Zvláště pak ve světě financí a ve světě investování.
Svět financí a svět investic je velmi nestabilní, snadno může dojít k úpadku akcií, které se jinak zdají velmi silné a pevné. Snadno také mohou vyletět akcie nahoru, takové akcie, které se zdají na první pohled jako nezajímavé pro investice. Ten, kdo chce jistotu a snadný, rychlý a velký výdělek, ať se raději na toto pole neobrací a raději vloží své finance tam, kde se mu zhodnotí a budou pro ně lepší. Ve světě investic to nefunguje tak, že vytvoříte jednu či dvě investice a vyděláte pořádný balík. To se stane spíše velmi opravdu velmi výjimečně. Obvykle spláče brzy nad výdělkem a přijde o své vlastní peníze, což je vždy špatné. Právě proto ve světě financí a investic nemůžeme nic nikdy zaručeně potvrdit. Zde nemůžete tvrdit nic, můžete se pouze domnívat a spekulovat. Přesto Richard Bernstein představil všem investorům ve světě témata, která budou podle něj a podle jeho názoru hýbat světovými trhy v následujícím roce. Provádí to tak každým rokem, takže mnoho investorů již netrpělivě očekává jeho výroky. Richard Bernstein je bývalý investiční stratég Bank of America Merrill Lynch. V současné době je to šéf Richard Bernstein Advisors. Přinášíme vám některá témata, kterými se právě Bernstein pro rok 2014 zabývá.
Na výsluní mezi dluhopisy se ocitnou komunální bondy a high yield dluhopisy
Samotní investoři se bondům, které vydávají samosprávní celky, dlouhodobě vyhýbají. Právě podle Richarda však rok 2014 dá bondům velkou atraktivitu, toto odvětví tak může velmi dobře prosperovat a může významně ovlivnit úsudky investorů. To vše zejména v případech, že se jedná o americký trh, pokud investoři se pohybují právě zde, je potřeba zaměřit svou soustředěnost na high yield dluhopisy, tedy přesněji řečeno bondy s vysokými výnosy. A proč to? Mezi investory se už objevuje názor, který připouští, že je možné, že americká banka může začít zvyšovat úrokové sazby a to vše může provádět už v roce 2014. Jestliže se opravdu takto stane a americké banky k tomuto kroku přistoupí, pak dojde k pomalému a postupnému snižování vnitřní hodnoty dluhopisů a logicky tak dojde k poklesu tržní ceny dluhopisů. V takovémto případě by se high yield dluhopisy podle Richarda staly nedílnou součástí portfolií všech investorů a to navzdory tomu, že je zde vyšší rizikovost.
Rozvíjející se trhy, mohou japonské akcie překonat
Akciový japonský index Nikkei 225 od začátku roku 2013 výrazně posílil a to dokonce o téměř padesát procent. Podle názoru Bernsteina pokračuje oslabování japonského jenu, tudíž díky této situaci se investoři v roce 2014 mají na co těšit. Burzy emerging markets se jako celek pohybují v roce 2013 v mírném mínusu. Všechny dostupné informace nasvědčují tomu, že situace se v roce 2014 rapidně nezmění a bude pokračovat ve stejném duchu. Pokud to spojíme s japonskou měnovou politikou, která je extrémně uvolněná, můžeme čekat, že akcie Japonska mohou snadno zastínit i ty nejvýkonnější rozvíjející se trhy. Pokud chcete v roce 2014 vydělávat, vaše portfolio určitě bude obsahovat japonské akcie.
Jen tak americká průmyslová revoluce neskončí
Ve Spojených státech se daří především takovým menším firmám, které jsou zaměřené na domácí trh a to primárně. Firmy, které jsou zastoupené v indexu S&P SmallCap 600 v letošním roce přidaly průměrně asi kolem třiceti čtyř procent. Podle Bernsteina můžeme podobný rozvoj a vývoj očekávat i v roce 2014. Střední a malé firmy, které se na trhu udržují, v Americe těží z mnoha věcí, zejména z příznivých cen energií, z nízkých nákladů, které mají na logistiku, těží dále také z dobré a stabilní politické situace a také Američané mají dobrou pracovní morálku, což je pro firmy také velkým přínosem. Bernstein uvádí, že silný růst tržního podílu můžeme očekávat i v dalším nadcházejícím roce, to se logicky ukáže také v ceně obchodovaných akcií těchto společností.
Bude se dařit malým bankám
Pád bankovního domu Lehman Brothers zapříčinil to, že se naplno rozjela finanční krize. A právě díky tomu, americké a evropské banky byly nuceny restrukturalizovat a to zásadně své aktiva. Malé banky byly finanční krizí zasaženy mnohem silněji, ovšem jsou schopny na tuto situaci, která je postihla lépe reagovat. Ekonomické oživování, které stále je v plném proudu, se pozitivně ukáže a to zejména v hospodaření menších bankovních sektorů. Laicky řečeno, malé banky na finanční krizi doplatily jako první, a také jako první budou z konce finanční krize profitovat a získávat.
Fed bude ekonomiku podporovat pravděpodobně déle, než se předpokládá
Americká centrální banka upozorňuje na to, že s omezováním prorůstových opatření začne až tehdy, kdy bude přesvědčena o tom, že růst amerického hospodářství se dá udržet. Fed zdůrazňuje, že bude reagovat na makroekonomické indikátory, a to zejména výší inflace a mírou nezaměstnanosti. Podle domněnek tak americká národní banka bude vyčkávat s utahováním měnové politiky vyčkávat déle, než se nyní předpokládá, bude mít zkrátka obavy, aby se situace, která se stala roku 2008, neopakovala. Pokud se opravdu tato domněnka potvrdí, ukáže se to zejména na další oslabování amerického dolaru vůči euru, a tak bude pokračovat růst cen amerických akcií.
Akcie zavedených a velkých firem výkonností zaostanou
Mnozí investoři si myslí, že akcie velkých a zavedených firem svou výkonností, v dlouhém časovém úseku, překonají cenné papíry malých a středních firem. Toto tvrzení není moc podloženo, není pro to mnoho důkazů. Zde můžeme sledovat určitý paradox, mnohdy totiž platí, že menší společnosti jsou mnohem lépe připraveny na změny a také na ně lépe reagují než firmy velké, právě tato lepší reakce se odrazí také v hospodaření menších firem a také v tržní ceně jejich akcií. Richard tak investorům radí, zaměřit se na skupinu smallcap, tedy na akcie, které mají tržní kapitalizaci do dvou miliard dolarů. Akcie velkých a zavedených firem je podle Bernsteina lepší, přenechat těm, kteří rádi riskují a rádi se svými financemi a se svým kapitálem hazardují.
Zisky malých evropských firem dále porostou
Pokud srovnáme oživování evropské ekonomiky a americké ekonomiky zjistíme, že oživování evropské ekonomiky je o něco pomalejší. Podle odborníku však takový vývoj není vůbec ničím výjimečným či ojedinělým. Evropa je skoro vždy v závěsu za Spojenými státy, takovýto scénář se opakuje téměř při všech hospodářských cyklech. Podobný názor sdílí i Richard Bernstein. Právě podle Bernsteina by se měli investoři v následujícím roce zaměřovat především na ty akcie evropských firem s malou tržní kapitalizací. Právě tyto akcie s malou tržní kapitalizací jsou v počátečních fázích ekonomického oživování několikanásobně výkonnější, než akcie velkých firem. Jistou roli zde má také očekávání analytiků, právě tato očekávání ukazují možný pokračující růst ziskovosti právě oněch malých evropských firem.