Jak efektivně investovat do perel

15.12. 2013 • Investice

Někoho možná napadne otázka, proč investovat právě do perel, když se nejedná zrovna o úplně běžnou komoditu. Pravdou ale je, že cena perel je na vzestupu a určitě se jedná o zajímavou alternativní investici. A pokud má někdo peníze a chce je uložit mírně neotřelým způsobem, tak se pár informací kolem perel a investování do nich může hodit.

Většina drahých kovů včetně diamantů nabízí několik možností, jak do nich investovat. Buď zvolíte takzvanou nepřímou investici, která spočívá v nákupu cenného papíru svou hodnotou závislém na ceně drahého kovu. Druhou možností je koupit si drahý kov fyzicky, přímo. Bohužel, u perel je možná pouze jedna varianta, jednotlivé kousky si prostě musíte koupit, nepřímá investice neexistuje.

Je nutné počítat i s jednou nevýhodou, která investici do drahých kamenů provází. Tou je daň z přidané hodnoty, jež vás nemine při nákupu perel a perlových šperků. Investiční zlato je od DPH osvobozeno, drahokamy bohužel nikoliv.

O perlách

Na světový trh přicházejí perly především z Asie a Oceánie, přičemž největším producentem „kulaté krásy“ je Čína, která obstarává přibližně 90% celosvětové produkce. Číňané dávají  kolem 70 procent celkově vyprodukované  „perlové“ suroviny k dispozici na vývoz do ostatních zemí k následnému zpracování. Perly se v současné době nalézají v období své renesance a jak již bylo řečeno, přitahují investory na celém světě, neboť jejich ceny jsou na vzestupu.

Cena perel

Hodnota perel se odvíjí od jejich tvaru. Platí, že kulaté perly jsou ceněny výše než ty podélné. Důležitým ukazatelem je i fakt, zda a jak hodně se perla leskne a jestli nemá na svém povrchu nějaké kazy. A dražší jsou perly mořskě než sladkovodní.

Vývoj cen perel za posledních třicet let byl ve znamení velkého propadu a růstu. V roce 1983 se cena bílé perly South Sea o velikosti 10 až 10,9 milimetrů zastavila na 227 dolarech ( 4 313 korunách ). Pak následoval v roce 2005 propad na nějakých 100 dolarů, aby v letech následujících šla cena strmě nahoru. V roce 2011 již zmíněná perla stála 750 dolarů ( 14 250 korun ).

Každá z přírodních mořských perel South Sea je posuzována podle kvality a poté zařazena do příslušné cenové „přihrádky“. A jen pro zajímavost, v roce 2010 stála bílá perla South Sea velikosti 16 až 16,9 milimetrů v nejvyšší kvalitě 3990 dolarů, což je 76 tisíc korun.

Největším investičním pokladem jsou čistě přírodní perly nalezené ve volné přírodě. V roce 2005 byla vydražena pátá největší přírodní perla světa nazvaná La Regente, majitele přišla na 1, 8 milionu dolarů, což je v dnešním přepočtu 45 milionů korun. Pravdou ale je, že ty opravdu velmi kvalitní perly představují pouze pět procent z celkové světové produkce. Oceňovány jsou především podle velikosti a jejich hodnota se pohybuje mezi 400 a již zmíněnými  3990 dolary. Zase na druhé straně, nejlevnější čínské perly si můžete pořídit přibližně za 5,5 euro.

Když investice, tak šperk

Pokud se rozhodnete pro nákup perel, tak si pořiďte náhrdelník nebo prsten, přitom ceny perlových náhrdelníků se mohou pohybovat v řádech milionů. Jedny z nejkvalitnějších perlových šperků produkuje japonská firma Mikimoto.

V současné době nemáme  žádný cenový index perel a na to mnohdy obchodníci hřeší, protože neexistuje jakékoliv porovnání cen. Navíc, zákazník se často v perlách nevyzná a to může znamenat výrazný problém. Proto mějte na paměti, že u nákupu perlových šperků neplatí, že vyšší cena znamená vyšší kvalitu.

Posouzení kvality perel

Kvalita perel se hodnotí podobně jako cenné papíry pomocí známkovacího systému, kterého se ale jednotliví obchodníci nemusí držet. Proto je mnohdy těžké objektivně „změřit“ hodnotu perly. Na jednom místě se u obchodníka setkáte s perlou označenou po stránce kvality jako AA, ale u jiného obchodníka je značení úplně jiné, například AA-, AA+. Proto se především doporučuje si každou perlu bedlivě prohlédnout. Vy sice na první pohled kvalitu nerozeznáte, ale něčeho si všimnout můžete a alespoň částečně se vyhnete špatné investici.

Nedokonalosti a kazy perel se nejvíce skrývají u míst, kde je perla provrtána. Pokud je totiž perla nekvalitní, tak se začíná v místě „vrtu“ perleť odlupovat. Takovým perlám se obloukem vyhněte, nejenže nevypadají dobře, ale jsou úplně bezcenné.

Kvalitní šperk poznáte podle toho, že jsou perly navlečeny na pevném provázku nebo šňůrce a ten je zakončen uzávěrem s pojistkou. Mezi jednotlivými perlami jsou oddělující uzlíky, které na jednotlivé perly doléhají a zabraňují tak jejich vzájemnému posunování a případnému poškrábání. Navíc, když se takový náhrdelník roztrhne, tak se perly nerozsypou. U pravých perel můžete při bližším ohledání zpozorovat viditelné tvarové a povrchové nedokonalosti. Pravé se vyznačují velmi specifickým leskem, který je následkem rozdílných odrazů světla na jednotlivých perleťových vrstvách. Oproti tomu lesk umělých perel je podobný sklu a je jednotvárný, při otěru o sebe perly hladce kloužou. Otěr pravých perel mírně „drhne“, jakoby na povrchu měly vrstvu z jemného písku.

Mořské perly jsou dražší, protože péče o perlorodky vyžaduje více námahy a času. Sladkovodní jsou levnější i kvůli tomu, že říční perlorodky vyprodukují více perel. U mořských perel se zajímejte o přibližnou tloušťku perleti, protože ta poukazuje na dobu, po kterou perla v perlorodce vznikala.

Kvalita prodeje

Klidně si při nákupu vyzkoušejte znalosti prodavače, vy máte právo na poskytnutí informací. Když se začne vymlouvat, nic u něj nekupujte a běžte jinam. Obchodník by měl ke každému šperku dodat expertní certifikát vydaný Českou gemologickou společností. Pokud ho prodejce nedoloží, nejde o seriózní obchod. U dobrého prodejce máte možnost úpravy šperku na míru a získáte i informace o péči o perlový výrobek.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
Kontakt a reklama