Pojištění zmírní škody u rekreačních objektů

20.11. 2013 • Pojištění

Rekreační zařízení vlastní mnoho lidí. Taková chata v klidném prostředí má určitě svoje pozitivní stránky. Na zimní měsíce se ovšem lidé z chatek stěhují zase zpátky do vytápěných domovů a chaty zazimovávají. Ale na zimní měsíce se nepřipravují pouze chataři. Právě toto období může být vysoce zajímavé pro různé zloděje, kteří se specializují na vylupování opuštěných chatek. Většina rekreačních nemovitostí zůstává totiž opuštěná a v podstatě úplně bez dozoru, což je ideální příležitost pro lupiče, aby se pokusili vydělat pro sebe nějaký majetek, který nic netušící chataři nechají temným živlům napospas. 

Během zimních měsíců je riziko vloupání do rekreačního objektu asi dvakrát větší než v letním období. Škody na majetku v takovém případě dosahují vysokých částek, takže je potřeba se proti zlodějům nějak pojistit. Jelikož vykradení se v podstatě nedá zabránit ani přes různá důmyslná opatření, měli byste svoji pozornost věnovat možnostem uzavření pojistné smlouvy u některé pojišťovny. Zloději jsou totiž při vykrádání poměrně vynalézaví a do rekreačního objektu se dovedou dostat i přes zabezpečení. Někdy si dokonce vystačí jenom s obyčejnou hrubou silou. Většinou v takových případech bývá největší škoda způsobená násilným vniknutím do objektu, než že by měli zloději možnost ukrást nějaký extrémně cenný předmět.

Smlouva

Opuštěné rekreační objekty ovšem nemusí nutně přitáhnout pozornost pouze zločinců. Jsou i jiné možnosti, jakým se může něco negativně dotknout opuštěných chatek. Poměrně velké škody může totiž napáchat i počasí. Jeho vývoj v poslední době vypadá nepředvídatelně a počasí se vyznačuje klimatickými extrémy, takže v pojistné smlouvě byste se neměli vyhýbat pojištění proti přírodním živlům. Četnost škod napáchaných přírodními živly opravdu narůstá. Velice často se jedná o poničení objektu v důsledku nadměrné tíhy napadaného sněhu. 

K dalším příčinám škod z hlediska přírody patří vichřice a silný vítr, se kterým přímo souvisí spadnutí stromů, které mohou klidně stát v blízkosti rekreačního objektu a po jejich pádu nemusí na místě vůbec nic zůstat. Vhodná pojistná smlouva dovede zmírnit právě tyto škody. Pojištění domácnosti a nemovitosti skvěle vynahradí finanční ztráty v okamžiku, kdy je nutné opravovat majetek nebo je nutné si pořídit úplně nový. Pokaždé je lepší se ochraňovat před následky nepředvídatelných událostí, nicméně v současné době stále není pojištěna zhruba jedna třetina českých nemovitostí, což je relativně vysoké číslo, vzhledem k tomu, že se kdykoliv může stát cokoliv. Jako hazard se dá označit i to, že pojištění chybí přibližně jedné polovině domácností. 

Dobře vybrané pojištění domácnosti nebo nemovitosti stojí jenom desítky korun za měsíc, což by z hlediska rodinného rozpočtu určitě nemělo představovat závažnější zátěž a navíc vhodné pojištění představuje opravdovou pojistku proti tomu, aby se člověk s celou rodinou neocitnul zničehonic na ulici, protože nebude mít kde bydlet. V případě škody má potom pojištěný člověk jistotu, že se mu vrátí alespoň nějaké peníze jako náhrada škody. Často se náhrada škody pohybuje ve výši statisíců korun.

Pojištění se vyplácí

Pojištění majetku dovoluje komplexní ochranu majetku proti nepředvídatelným okolnostem. Pojistit se dá samotná domácnost, kdy se však pojištění vztahuje jenom na věci náležející k domácnosti jako je třeba nábytek, elektronika či cennosti, ale pojistit se dá také celá nemovitost, kdy se pojištění vztahuje výlučně na pojištěnou stavbu a ne na objekty v sousedství. Majetek se dá pojistit proti živelním událostem, vandalismu, krádežím a některým dalším speciálním druhům rizika. 

Některé pojišťovny dokonce nabízejí komplexní pojištění rekreační budovy a domácnosti. Cenné předměty by se v nehlídaných rekreačních objektech neměly za žádných okolností nechávat, alespoň tak nemůže dojít k jejich odcizení. Jestliže už něco cennějšího chcete v rekreačním objektu zanechat, pak si určitě zapište výrobní čísla a udělejte si potřebnou fotodokumentaci pro případné vyřízení pojistné události v případě krádeže. Rekreační objekt se na zimní období určitě vyplatí pojistit, nebo si zkontrolovat, jestli je dřívější pojistka uzavřená v dostatečném rozsahu, abyste se později nesetkali s nějakým nepříjemným zjištěním. Kvalitní pojištění musí odpovídat skutečně ceně chaty nebo chalupy a jejího příslušenství.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články