Co je to havarijní pojištění

18.01. 2014 • Pojištění

Rozlišujeme základní dvě pojištění automobilu. Jsou jimi povinné ručení a havarijní pojištění. My si nyní přiblížíme druhý z uvedených produktů.

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění je pojistný produkt, který pojištěnci slouží ke krytí škod vzniklých na vlastním automobilu v případě, že způsobíte dopravní nehodu.

Havarijní pojištění se uzavírá nejen na krytí škod způsobených autohavárií, ale také odcizením vozidla, vandalismem či živelními událostmi. Můžete si vybrat, proti kterým rizikům se chcete pojistit či zvolit možnost all risk, která vás bude chránit proti všem rizikům. Počítejte však s tím, že se to odrazí v ceně havarijního pojištění.

Konkrétní cena havarijního pojištění je ovlivňovaná různými faktory. Mezi ně patří typ a značka vozidla, pořizovací cena vozidla, stáří auta, zvolené riziko pojištění, zvolená spoluúčast, ale také způsob platby a nehodovost řidiče (čím delší doba bez nehody, tím levnější produkt).

Havarijní pojištění mají ve své produktové nabídce četné pojišťovny. Mnohé z nich nabízejí výhodnou kombinaci havarijního pojištění a povinného ručení. Proto pokud zvažujete havarijní pojištění, zeptejte se na nabídku pojišťovny, ve které máte či chcete mít povinné ručení.

Možnosti připojištění u havarijního pojištění

K havarijnímu pojištění si můžete ještě sjednat různé připojištění. Těmi nejčastějšími jsou připojištění čelního skla, připojištění všech skel, připojištění zavazadel, úrazové pojištění osob v osobním automobilu připojištění náhradního vozidla a asistenční služby v různém rozsahu. V rámci asistenčních služeb můžete mít např. odtah vozidla, vyproštění vozidla, úschovu nepojízdného auta, náhradní dopravu domů, opravu vozidla na místě atd.

Komu se vyplatí havarijní pojištění

Sjednání havarijního pojištění je na rozdíl od povinného ručení dobrovolné. Ne každému se totiž vyplatí. Kompletní havarijní pojištění je vhodné především pro majitele nových či drahých aut. Určitě byste také měli mít havarijní pojištění, používáte-li auto ke své pracovní činnosti a víte, že byste se bez něj neobešli, a neměli ani v případě nehody na zajištění opravy či pořízení nového vozidla peníze.

Pokud je auto již starší, je dobře si rozmyslet, jestli se vám havarijní pojištění vyplatí. Některé pojišťovny vám starší auto ani nepojistí.

Shrnutí výhod a nevýhod havarijního pojištění

Havarijní pojištění vám přinese finanční pomoc při pojistné události. Nebude-li žádná pojistná událost, většina pojišťoven vám za to dá bonus v podobě různě velké slevy. Přesto dobře zvažte, jestli se právě vám havarijní pojištění vyplatí. Mějte na paměti, že při nehodě je většinou spoluúčast (pojišťovna nezaplatí vše). Spoluúčast může být různě velká. Obecně platí, že čím menší spoluúčast pojištěnce bude, tím více peněz za havarijní pojištění zaplatíte. Při sjednávání havarijního pojištění si dejte pozor na výluky z pojištění. Jde o rizika, která jsou vyňata z pojistného krytí. Znamená to, že když dojde ke škodě uvedeným způsobem, nemáte nárok na pojistné plnění. Dobře se seznamte s výlukami, než smlouvu podepíše. Mnozí lidé si myslí, že jsou dobře pojištění, ale v případě škody zjistí, že jejich produkt nebyl optimálně nastavený.
Výluky si pojišťovna určuje sama. Zpravidla vám pojistné plnění nevyplatí, pokud jste užili před jízdou alkohol či omamné látky, máte-li nevyhovující stav brzd, prošlou technickou kontrolu atd.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články