V poslední době se poměrně velkým hitem stalo úvěrové pojištění. Tento produkt se snaží banky prodat takřka ke všem produktům, k hypotečním úvěrům, ke kreditní kartě či ke spotřebitelskému úvěru. Úvěrové pojištění je finančně velice zajímavé pro samotné finanční společnosti, ale též se jedná o poměrně zajímavý způsob, jakým si lidé snižují riziko toho, že nebudou moci někdy pokračovat ve splácení dlužné částky. Klienti bankovních institucí ovšem většinou tento produkt vnímají spíše jako přívažek, kvůli němuž musí obětovat několik stovek nebo dokonce tisícovek za měsíc. My se tedy nyní blíže podíváme na ono úvěrové pojištění a pokusíme se v krátkosti zhodnotit, jestli má smysl do úvěrového pojištění vkládat peníze a kdy se vyplatí.
Úvěrové pojištění se v běžné praxi vyskytuje ve třech variantách, které reprezentují míru pokrytí - smrt + trvalá invalidita nebo smrt + trvalá invalidita + pracovní neschopnost nebo smrt + trvalá invalidita + pracovní neschopnost + ztráta zaměstnání. Vždycky záleží pouze na klientovi, kterou z nabízených variant si chce pořídit. Možnost volby by v takovém případě člověk měl plně využít ve svůj prospěch.
O úvěrovém pojištění by se mělo přemýšlet hlavně ve chvíli, kdy ve svém nejbližším okolí má člověk někoho, kdo je silně závislý na jeho příjmech a které by tragická událost způsobila existenční obtíže. Může se jednat o manželku nebo třeba nezletilého potomka. Ideální pořízení úvěrového pojištění je umocněno v případě, že není k dispozici dostatečná peněžní rezerva, za níž by se úvěr dal platit nějakou dobu v případě ztráty zaměstnání nebo pracovní neschopnosti. Nabízí se otázka, jakou z nabízených variant úvěrového pojištění si vlastně vybrat. Odpověď je hodně závislá na faktu, jestli už máte uzavřenou smlouvu o životním pojištění a na jaká rizika se v rámci této smlouvy pamatuje. Jestliže už máte u životního pojištění pokryté riziko smrti nebo trvalé invalidity, avšak pracovní neschopnost ne a ještě ke všemu nemáte dostatečnou finanční rezervu na pokrytí výpadku příjmu z důvodu pracovní neschopnosti, pak je pro vás nejlepší si sjednat úvěrové pojištění ve variantě, jež má v sobě obsaženo právě krytí špatných následků, které vzniknou kvůli pracovní neschopnosti.
Jakmile by skutečně dospěla situace do chvíle, kdy se pojištěná osoba dostane do stavu pracovní neschopnosti, měla by začít úvěr platit pojišťovna. Existují samozřejmě i jisté výjimky. V případě pokrytí veškerých rizik životním pojištěním odpovídajícími ciframi nebo při uvažování o pořízení nového životního pojištění v souvislost s novým úvěrem by se měla brát na vědomí také cena pokrytí jednotlivých rizik. Jestliže je cena jejich pokrytí u současného nebo budoucího životního pojištění o něco vyšší, než jak tomu je v případě úvěrového životního pojištění, tak se určitě vyplatí si právě tato rizika pojistit v úvěrovém pojištění. To platí hlavně v případě hypotečního úvěru, kde si lidé většinou přibírají i životní pojištění od stejné společnosti, ale jeho cena bývá v některých případech o dost vyšší, než cena úvěrového pojištění. Rozdíl může klidně být i několik stovek korun za měsíc.
Úvěrové pojištění tedy může být i ztrátou peněz, ale jedná se hlavně o situace, kdy si jednotlivá rizika můžete pokrýt levněji v rámci jiného pojištění. Nevýhodné také může být v případě, že si vypůjčujete pouze menší obnos a jste schopni splácet jednotlivé splátky několik měsíců i v době pracovní neschopnosti nebo v případě ztráty zaměstnání, či pokud dovedete splatit celý úvěr v případě, že přijdete o svůj stávající příjem. Ve většině ostatních případů se úvěrové pojištění vyplatí pořídit, protože člověk v dnešní době prostě nikdy neví, co se s ním může stát. Jestliže si tedy chcete úvěrové pojištění zařídit, určitě se poraďte s člověkem, který vám bude tento typ pojištění nabízet, protože úvěrová pojištění bývají často nastavena dopředu pro všechny zákazníky. Taková úprava na míru se může vyplatit a dá se díky ní ušetřit hodně finančních prostředků. Pracovníci bankovních společností se jistě pokusí vyjít klientovi vstříc, jen aby ho získali. Sleva se občas dá získat i po uzavření smlouvy, kdy zákazník oznámí, že má záměr ukončit úvěrové pojištění, a pracovníci se pokusí nabídnout slevu.