Co je konsolidace půjček

13.11. 2013 • Půjčky a hypotéky

Máte v současné době několik půjček najednou a ještě uvažujete o další? Máte na sebe splátky na auto, vybavení byt a chcete si ještě pořídit pěknou zahraniční dovolenou, na níž si musíte vypůjčit? To v nynější době není ničím neobvyklým, nicméně příliš půjček může člověka dovést až do dluhové spirály. Z toho důvodu je lepší se chovat rozumně a nenapůjčovat si na sebe příliš úvěrů, abyste byli schopni všechny půjčené peníze do posledního haléře vrátit. Měsíční splátky půjček by se mohly v součtu vyšplhat příliš vysoko a klidně by se tím mohla ohrozit finanční stabilita celé rodiny. Raději než o další půjčce byste měli zapřemýšlet o konsolidování půjček.

Co obnáší konsolidace půjček?

Pokud nevíte, co přesně si pod pojmem konsolidace půjček představit, pak vězte, že se jedná o sloučení několika již existujících úvěrů do pouhého jediného úvěru. Novým úvěrem se totiž jednorázově uhradí veškeré aktivní půjčky a dále budete splácet pouze jednu. Jestliže tedy zvolíte možnost konsolidace půjček ve správný okamžik, ušetříte peníze díky tomu, že získáte třeba výhodnější podmínky. V případě, že konsolidací půjček nevylepšíte svoje stávající podmínky, protože mají třeba poměrně výhodné parametry, může se jednat o nevýhodný krok, kvůli němuž pouze ztratíte čas administrativními záležitostmi, které se musí vyřizovat při změně. Na první pozici vede konsolidace půjček ke zjednodušení a zpřehlednění splátek, ale často také znamená peněžní úsporu. 

Nižší měsíční splátky se dá dosáhnout hlavně díky výhodnější úrokové sazbě. Ušetřit se dá také na transakčních nákladech za vedení několika půjček a na dalších poplatcích s nimi spojenými, protože po konsolidaci splátek bude nutné platit pouze jednou. Další pozitivum konsolidace představuje přizpůsobení parametrů nového úvěru aktuálním potřebám. Dá se totiž dosáhnout mnohem delší doby splatnosti a razantně tím snížit výšku měsíčních splátek za cenu většího přeplacení. Tíha, kterou splátky několika úvěrů představovaly pro rodinný rozpočet, se tím rozloží. Pokud chcete dosáhnout opačného efektu, tedy pokud se snažíte úvěr splatit rychleji, můžete si dobu splácení zkrátit, čímž by se měla razantně snížit také celková částka, kterou bance přeplatíte.

Kam se obrátit s konsolidací půjček?

Pokud vás konsolidace půjček zaujala, ale nevíte, kam byste se měli obrátit, pak vám poradíme. Úvěr na splacení úvěrů, neboli konsolidace půjček, je na našem trhu poměrně známým produktem. Kromě spotřebitelských půjček a úvěrů od splátkových společností se dají konsolidovat i úvěry čerpané přes kreditní a splátkové karty nebo kontokorenty. Rozsah všech produktů, které se dají konsolidovat, se může u různých bank odlišovat. GE Money Bank má produkt zvaný Konsolidace půjček, zatímco podobný produkt u Komerční banky nese název Optimální půjčka. V různé podobě nabízí konsolidaci půjček také ČSOB, Česká spořitelna, LBBW Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank či CitiBank. 

Většinou se dají konsolidovat půjčky až do hodnoty šesti set tisíc korun. Banky na svých internetových stránkách většinou podávají dostatečné množství informací o svých produktech. Na internetu se dají také najít různé kalkulačky, které dovedou být nápomocné při srovnávání možností konsolidace rozdílných půjček a úvěrů. Banky na klienty kladou různé podmínky, takže pokud jste doteď neměli problém s plněním závazků, banka pravděpodobně vyjde vstříc. V případě opačném ovšem nemáte na konsolidaci půjček žádný nárok. Samotné vyřízení smlouvy o konsolidaci půjček rozhodně není těžké. Banky potřebují dva průkazy totožnosti, potvrzení o výši příjmu a smluvní dokumentaci k úvěrům, které plánujete konsolidovat.

Konsolidace půjček se zajištěním nemovitostí

Určitou možnost ještě představuje konsolidace půjček se zajištěním nemovitostí. Té se dá samozřejmě využít ve chvíli, kdy má zájemce o konsolidaci ještě vlastní nemovitost a potřebuje konsolidovat poměrně vysoké částky okolo milionu korun a ještě by se jim hodila nějaká hotovost navíc. Oproti nezajištěné konsolidaci je velký rozdíl také ve výšce úrokové sazby, která je mnohem nižší, jelikož zajištění nemovitostí bankovní instituci přináší poměrně velkou garanci splacení dluhu.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články