Jak udržet výdaje domácnosti v rozumné výši a ještě ušetřit

19.02. 2014 • Tipy a rady

Všimli jste si někdy, za co všechno utrácíte a že řada takových výdajů jsou zbytečně vyhozené peníze? Nejednou zjistíte, kde končí plno vámi těžce vydělaných peněz. Přitom brzy ráno vstáváte, dlouho cestujete a domů se vracíte kolikrát pozdě večer. Užíváte si víkendy, jenže spíše regeneračně a pak zas do práce. Pojďme se podívat, kde utrácíte zbytečně peníze a kde by se dalo ušetřit na pěknou dovolenou.

Telefon

Kolik platíte za volání? Je zbytečné mít předražené tarify. A pokud moc nevoláte, nevyplatí se vám ani neomezené volání. Někteří lidé mají služební telefony, kde tyto tarify mají nastavené, takže ani firmě užívání pro soukromé účely nevadí. Své staré číslo si pro jistotu nechejte, ale přejděte na kredit. A jinak dnes operátoři nabízí dost výhodné tarify na míru.

Slevové karty

Máte nějakou slevovou kartu? Ne? A proč? Obchodní řetězce je vydávají zcela zdarma, pouze za vyplnění pár údajů a pak u ž při každém nákupu sbíráte body, ty pak můžete proměnit za nákup, nebo zvýhodněné zboží. Už jen když jste členem, získáváte plno výhod. Tak proč je nemít? Potraviny, drogerie, čerpací stanice, ale i restaurace, nábytek a vybavení anebo dárkové zboží.

Knihovna

Čtete rádi? Pak jistě máte průkazku do knihovny. A jestli ne, tak si ji ihned zřiďte. Ročně vás poplatek vyjde na sto až dvě stovky (podle velikosti knihovny) a přitom můžete mít tolik knih. Než je kupovat v knihkupectví, a pak je nechat doma, aby se na ně prášilo, nebo někde zatratit, jsou pořád zbytečné výdaje navíc.

Hromadné slevy

Znáte slevové portály na internetu? Určitě ano. Jej jich snad neskutečné množství a neustále a denně nabízí nové a nové slevy. Vyplatí se využít na nákup řady zboží anebo dárků. Perfektní jsou poukazy na masáže a tak podobně.  Ušetříte a přitom uděláte někomu blízkému radost. A vše obsluhujete z pohodlí domova.

Akce

Jsou akce skutečné akce, tedy v tom slova smyslu, že se jedná o slevy? Někdy chtějí obchodníci jen upozornit na výrobky, které se jim nedaří prodávat a tak před ně strčí ceduli s označení „akce“ a mnou si ruce, že lidé berou výrobky jen proto, že jsou v akci. Divíte se? Ono to ale stále funguje, jinak by to přece nedělali. Než něco koupíte, tak si to prostě rozmyslete.

Bazary

Když si dáte práci a prohledáte nabídky na internetu, zjistíte, že lidé někdy nabízí mnoho skvělého zboží za minimální ceny anebo třeba i za odvoz. Prohledejte takové internetové portály a možná budete mile překvapeni, že výrobek, který jste plánovali koupit draze, vás vyšel na pár korun, takže opět nějaké ty ušetřené koruny.

Secondhand

A stejné je to i s kamennými obchůdky, jako jsou secondhandy, bazary, antikvariáty a další prodejny s použitým, ale dobrým zbožím. Za pár peněz se zde dá skutečně pořídit mnoho dobrého zboží, a když budete mít štěstí, pořídíte si naprosto skvělé výrobky i oděvy za ty nejlepší ceny. Výhodou je, že přímo věc vidíte, alespoň oproti internetovým obchodům.

Opravy

V dnešním světě, kde se snažíme recyklovat, z použitého papíru se staví domy (až nadneseně), třídíme plast, sklo i elektroniku a děláme vše proto, aby se námi vyhozené zboží mohlo ještě zužitkovat. No a přesně v této době nás levné a nekvalitní výrobky stojí daleko méně, než jejich oprava. Je to poněkud paradox, ale skutečně. Mnoho zboží prostě je jen na jedno použití.

Přemýšlet

Když procházíte uličkami na jakékoli prodejně, asi vás dost zboží upoutá a někdy tak moc, že se ani nenadějete a už jej máte v košíku. No, popravdě – raději vždy popřemýšlejte, jestli je to pro vás výhodné a zda ten daný výrobek skutečně potřebujete. Ne totiž vždy je tak extra super výhodný a vy jen zbytečně zase utratíte plno peněz.

Složenky

Chodí vám složenky? A jak je platíte? Samozřejmě že jako moderní člověk v moderním světě využíváte internetového bankovnictví a pravidelné i nepravidelné platby provádíte on-line. Jestliže ne, tak tím zbytečně ztrácíte čas, energii, ale hlavně peníze. Jedna taková složenka vás bude stát třicet korun. Proč nevyužít jiných možností, které máme a které nás nic nestojí?

Výše očí

Je známo, že v supermarketech se nejdražší zboží dává do regálů v úrovni očí. Má to svůj důvod. Většina lidí totiž tak reaguje, že bere to, co vidí. Přitom ve spodních regálech, nebo těch horních patrech je mnoho zboží, které je také kvalitní, kolikrát ještě mnohem více a o dost znatelně také levné. Rozhlédněte se, než něco koupíte.

Vyplatí se sleva?

Hypermarkety často inzerují až extra výhodné zboží a slevy, ale přitom pro mnoho lidí tak moc výhodné není. V případě, že máte jet přes celé město, či ještě dál a projedete asi sto korun, tak se vám možná nákup až tolik nevyplatí. Raději nakupujte po cestě z práce a ještě lépe v blízkosti svého domu.

Pište si své výdaje

Co nejlépe funguje na šetření je psaní si. Vezměte si sešit a tužku a zapisujte si prostě všechno, za co utrácíte a rozdělte to do příslušných kategorií. Najednou zjistíte, že skutečně vaše peníze mizí zcela zbytečně a jen proto, že prostě kupujete plno zbytečností, třeba jen za pár korun, v měsíci to však udělá již pořádnou sumu.

Úspora za plyn

Elektrický sporák je o dost dražší na provoz, než ten plynový. Jsou místa, kde si vybírat nemůžete, ale pokud už plyn zavedený máte, proč tedy nevyužít levnější varianty na provoz, vaření apod.

Teplo

Kudy utíká teplo? V létě, při parnech vás to ani tak nezajímá, ale když je zima, ihned se začnete o podobná témata zajímat. Kolikrát se jedná o stará, spatně těsnící okna, kde stačí pouze výměna, či jistá oprava. Dneska existují termokamery, které vám zjistí přesné hodnoty, jak a kde vám teplo z domova uniká a co musíte opravit.

Jak ušetřit za topení

Když už topíte, netopíte náhodou zbytečně? Tak třeba v pokojích, kde se běžně nevyskytujete. To je zcela zbytečné, vytápět takové místnosti. Raději topení zastavte a pusťte jen tam, kde se vyskytujete. A další možnost, pokud v kuchyni často vaříte, není nutné topit ani tam. Při přípravě pokrmů jste stejně v pohybu a páry prohřejí místnost.

Alobal

Existují takové desky, které dáte za topení a pak vám topí více. Nejspíše je vám tepleji. Teplo neproniká skrze stěnu ven, a tak zbytečně protopíte. Stačí za topení na stěnu dát alobal a bude o něco tepleji.

Sprcha

Mnoho lidí se dnes běžně sprchuje, což je ekonomičtější výhodnější, než napuštěná vana. Spotřebujete tak mnohem míň vody a je to i z hlediska zdraví lepší.

Perlátor

Víte, co je perlátor? Nevadí. Je to taková násad na sprchu, která mísí vodu se vzduchem a tak vám dává pocit, že na sebe chrlíte množství vody a přitom ji právě šetří, pořiďte si jej.

Kapou?

Občas kontrolujte kohoutky i záchod, jestli nekapou a na wc mísou neprotéká voda. Pokud ano, dejte se do oprav, takto totiž zbytečně přicházíte o vodu, kterou platíte.

Prádlo na žehlení

Ekonomické žehlení znamená žehlit bez napařování a to prádlo, které je mírně vlhké a tak se lépe žehlí a za míň peněz.

Lednice

V lednici umístěte potraviny systematicky. Stálé otvírání a dlouhé otevření způsobí vyšší výkon a tudíž i více peněz vás to stojí.

Šetřit se dá kdekoli, stačí sledovat domácnost i s výdaji a pak udělat závěr, co se nebude kupovat a co naopak bude.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články