Jak zabezpečit své peníze na dovolené

29.09. 2014 • Tipy a rady

I když by se člověk měl na svoji dovolenou jenom těšit, přeci jenom trocha opatrnosti neuškodí. Sice se to nemusí stát zrovna vám, ale není nic neobvyklého, že je zahraniční turista okradený. Když se vám to stane, ocitnete se najednou v cizí zemi úplně bez peněz, a nevíte, co dělat. Máte-li navíc všechny své cennosti včetně mobilního telefonu v odcizeném zavazadle, nemáte ani možnost si zavolat. Nemáte pas, průkaz totožnosti, a bez peněz o tom nemůžete dát nikomu vědět, ani se dostat domů. Okrást vás mohou kdekoliv. 

Nejčastěji můžete narazit na pouliční kapsáře, kteří vám ukradnou cennosti s batohu, aniž byste to postřehli. O peníze, mobilní telefon nebo šperky ale můžete přijít i při jejich uschování v hotelovém pokoji, odkud si je zloděj v době vaší nepřítomnosti odnese. Abyste si nemuseli kazit dovolenou tím, že v každém cizinci uvidíte zloděje, snažte se před krádežemi aktivně chránit.

Připravujeme se na dovolenou

První kroky proti nepříjemnostem v případě okradení zahajte ještě v České republice. Pokud cestujete mimo Evropskou Unii, je dobré dát o tom vědět rodině nebo známým, kteří zůstanou v tuzemsku. Domluvte se například, že každý den nebo dva napíšete SMS, že je vše v pořádku. Jakmile se tak nestane, budou doma vědět, že něco není v pořádku a budou se s vámi pokoušet spojit jinými cestami (přes cestovní kancelář, velvyslanectví,…). 

Jedině tímto způsobem se pojistíte, že někomu budete chybět a v případě nesnází nebudete na problém sami. Samozřejmě se můžete pokusit kontaktovat českou ambasádu nebo tamější policii, ale když se nacházíte v opravdu exotické zemi, kde ambasáda není, a s policií se nedomluvíte, je přeci jenom lepší mít někoho doma, kdo vám pomůže.

Rozděl a panuj

Nikdy si nenechávejte všechny peníze i cennosti na stejném místě! Část si jich nechte u sebe, část dejte partnerovi, a zálohu si ještě nechte v kufru v hotelu. Když si peníze nosíte všude s sebou, vždy si je pečlivě schovejte. Využijte různé skryté kapsičky na svém oblečení, a podobná místa, vždy se ale přesvědčte, že vám peníze nemohou vypadnout. 

Zloději se většinou zaměřují na kabelky, a batohy, protože je zde velká pravděpodobnost, že najdou všelijaké cennosti. Snažte se jim jejich práci co nejvíce ztížit a peněženku si nedávejte do postranních kapes, ale až úplně na dno batohu nebo kabelky, a na ni dejte ještě další věci. Kapsáři jsou šikovní, proto o jejich zásahu většinou ani nevíte. Na dosah si nechte pouze pár mincí, které bude mít v kapse připravené třeba na lístek na autobus.

Na dovolenou si vezměte pouze doklady, které opravdu potřebujete, zbytek nechte doma. Potřebovat budete jen občanský průkaz nebo pas, a povolení k pobytu či vízum, pokud je potřeba. Řidičský průkaz si vezměte jenom v případě, že budete na dovolené řídit automobil. Jinak si ho brát nemusíte.

Používejte platební karty

Jestli u sebe nechcete nosit velkou hotovost, doporučujeme používání platebních karet. Ujistěte se, že máte mezinárodní platební kartu (MasterCard, Visa,…). Také se informujte o poplatcích, které zaplatíte za výběr v zahraničí. Výběry by se vám totiž mohly nehezky prodražit. Využít samozřejmě můžete debetní kartu, na které máte svoje vlastní peníze. V okamžiku krádeže tuto kartu zablokujete a zloději se k penězům nedostanou. 

Ještě lepší je ale používat kreditní karty, na které máte k dispozici peníze od banky. Abyste se při krádeži takové karty nedostali do potíží, musíte mít sjednané pojištění. Hned po zcizení nahlásíte krádež karty, a jakmile si po tomto nahlášení někdo vybere z karty peníze, banka ví, že jste to nebyli vy, a danou částku po vás nebude vymáhat.

Neprovokujte

Snažte se nebýt terčem, na který se zloděj zaměří. Peněženka nebo mobil v postranní kapse batohu je pro kapsáře jako magnet a okamžitě vyrazí využít příležitost. Vám sice nepřijde, že děláte něco neopatrného, ale právě na to zloděj čeká. Proto ho zbytečně neprovokujte a své cennosti si schovávejte.

Nejlepší obrana? Vypadat chudě!

V žádném případě neotvírejte na veřejnosti peněženku naditou bankovkami až k prasknutí. Jakmile ji uvidí zloděj, rozsvítí se mu oči a půjde po vás jako kočka po myši. I když u sebe máte větší hotovost, nikdy ji nedávejte na odiv. Bankovky vyšší hodnoty si zapněte do samostatné přihrádky, nebo když máte malou peněženku, pořiďte si ještě jednu, kterou si umístíte na nenápadné místo v kabelce nebo batohu. Když v obchodu otevřete peněženku s pár mincemi, zloděje ani nenapadne se namáhat.

Kolik peněz budete potřebovat?

Ještě doma si přesně spočítejte, kolik peněz si s sebou musíte vzít. Jestli je v ceně zájezdu strava, vstupy na památky nebo jízdenky za dopravu, budete potřebovat jen menší částku na koupení suvenýrů nebo ochutnání místních specialit. 

Když si ale budete muset platit všechno sami, je potřeba si s sebou vzít o dost peněz víc. Zvažte proto ještě před plánováním dovolené, zda si chcete užít trochu adrenalinu a v případě okradení zůstat úplně bez prostředků, nebo zda pro vás není výhodnější koupit zájezd all-inclusive, kdy i po krádeži budete mít kde bydlet, co jíst, a jak se dostat domů.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
Kontakt a reklama