Plaťte za zboží bezpečně a rychle na internetu

23.10. 2014 • Tipy a rady

Dnešní doba se vyznačuje stále více nákupy přes internet. Můžeme tedy klidně říci, že internetové nákupy náleží již k obvyklým eventualitám nakupování. Jednotlivé obchody mají své nabídky snadno pochopitelné a jsou také všelijaké servery, kde je možno hodnoty srovnávat. Je možné si i dohledat online cestou jakost prodávajícího a v případě, že by měl špatné reference, zákazník sám uváží, zda chce v tomto obchodě nakoupit. Výrobky je nutné přirozeně uhradit. Ovšem víte, jaké možnosti úhrady na e-shopu za zboží nabízí současná doba?

Nakupování online si zamilujete

Nákupům přes internet přijdete velice rychle na chuť, ovšem o něco složitější je to s novodobými metodami, jak na e-shopech lze platit. Jak u prodejců tak u kupujících se setkáte notnou dávkou obezřetnosti a i tradičnosti. Avšak už i v České republice se v těchto případech blýská na lepší časy a novodobé způsoby placení jsou stále více na vzestupu. V nedaleké minulosti v ČR byl využíván výhradně způsob platby na dobírku. Poslední průzkum ale zjistil, že tento způsob je pomalu na ústupu a na řadu přicházejí kreditní karty.

Placení budoucnosti - platební kartou

Zhruba u 8 % obchodů proběhla platba kreditními kartami (r. 2010). O 2 roky později (2012) množství daných obchodů vzrostlo na více než 20 % (znatelný vzestup). Svůj díl na tom určitě měla větší důvěra zákazníků k prověřeným e-shopům. Zážitky zde poukazují na to, že pokud byli kupující s internetovým obchodem spokojeni jednou, poté se k nim znovu vrátí a již nemají obavy zaplatit pomocí kreditní karty, natož jim sdělovat své osobní údaje.

Věříte obchodu? Plaťte předem, ale buďte obezřetní

Velmi zásadním rysem je i to, jaké možnosti platby má obchod ve své nabídce. Pro většinu prodávajících je nejideálnější provést platbu dopředu na účet a již uhrazený produkt dodat (jistota, že své finance obdrží). Nespočet drobných obchodů novodobé metody placení (bankovní karta – tzv. internetová peněženka aj.) neposkytuje a zaplatit lze pouze dobírkou či převést peníze na účet. Tomu všemu pomáhá velké množství existujících obchodů v ČR. V majoritních případech jde o drobné prodejce, kteří mají malý obrat – moderní způsoby placení se jim nevyplatí. Ovšem i celosvětově známý e-shop eBay nabízí svým klientům možnost platby pouze jedinou formou – PayPal (mikroplatba).

Dobírka - klasika mezi možnostmi platby za zboží

Z dlouhodobého aspektu se jako nejvíce používaný způsob ukazuje dobírka. Dobírka je ale neflexibilní (pro obě strany) a pro zákazníka znamená zejména další nesmyslné výlohy (přirážka za doběrečné k ceně produktu). České poště lze za dobírku platit pouze v hotovosti – přijímá jen kreditní kartu od Poštovní spořitelny. Podobě neflexibilní způsob znázorňuje i transfer peněz z 1 účtu na jiný. Při této metodě je nutné počkat, než finance banka přesune  (1-3 dny). Časem podíl elektronických plateb ve srovnání s dobírkou vzrůstá. Dobírka má tedy lehce ubývající směr.

Rychlá platba pomocí rychlé platební brány

Pokud prodejce uskutečňuje vyšší obraty, může se zabývat i o několik odlišných způsobů placení. Jako chytré východisko je nepochybně tzv. platební čudlík, který se nahraje na stránky. Tlačítko smí používat naprosto všichni – internetové bankovnictví (internetbanking) – k dispozici patřičně údaje k přihlášení se k účtu. Vstupem na účet je celkem snadné s platbou souhlasit a poslat. Transfer financí za této situace ovšem trvá naprosto identickou dobu jako při běžném přesunu z účtu na účet. Čudlíky tedy pouze ulehčují nákupy, protože není nutno manuálně vypisovat číslo konta příjemce, variabilní symbol, či sumu. Ze srozumitelných důvodů jde o zajištěný způsob, který prodejci umožňuje banka a platí se za ní patřičné taxy.

Notné poplatky financuje přirozeně prodejce (také za přijetí platby z platební karty). Želbohu banky prodejcům nabízí nulové zvláštní programy pro uznání sporadických plateb, proto tento způsob úhrady poskytují jen velcí obchodníci. Systém placení druhu PayPal je vhodný převážně pro malé prodejce, jelikož se zde vše platí z realizovaného nákupu, kdy se odečte jen jistý obnos. K používání je potřeba aktivovat si u určité firmy konto (jak obchodník, tak klient). Klient si předem na své konto uloží ucházející obnos (v hotovosti) a konto smí užívat k hrazení výrobků nebo služeb za pomoci internetu.

Kamenné eshopy? Objevte výdejny zboží

V nedávné době se lze nejednou setkat s tím, že e-shopy spravují svou výdejnu artiklů, kde má klient možnost si snadno produkt vyzvednout a uhradit buď předem, nebo v místě výdeje pomocí cash nebo kreditní karty. Co se týče drobných e-shopů, které nedisponují dostačující základnou pro chod vlastní výdejny, využívají se kolektivní místa k odběru (několik internetových obchodů pohromadě). Tato možnost odběru je za poslední roky na vzestupu a těší se veliké oblibě.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články