Víme, jak ekonomicky vybrat a opravdu ušetřit s tiskárnou

27.09. 2019 • Tipy a rady

Ať už chcete zvolit ekonomickou tiskárnu do domácnosti, nebo kanceláře, u obou typů je třeba se dívat na jiné parametry a rozumně zvolit mezi dobrou kvalitou výstupu tiskárny a její přívětivou cenou. Kromě toho je třeba zohlednit i další faktory jako je cena náplní do tiskárny, četnost vašeho tisku a jestli tisknete častěji černobíle nebo i barevně.

Laser versus inkoust

Ještě nedávno by vám v každé prodejně náplní do tiskáren řekli, že nejlepší tiskárna pro domácí použití inkoustová a že v kanceláři se neobejdete bez laserové multifunkční tiskárny. Jak je to ale v reálu? Rozdíly se díky pestrému zaměření firem a lidem, kteří často pracují z domu mažou a výběr již není tak striktní. V jakémkoliv případě je dobré se při výběru zaměřit na to, jaké dokumenty budete tisknout, kolik za měsíc v průměru vytisknete stránek a co za další funkce od tiskárny požadujete.

Tip 1: Černobílý, nebo barevný svět?

Tisknete každodenně hlavně textové dokumenty a vystačíte si s černobílým tiskem? Typicky tisknete faktury, smlouvy, objednávky a výplatnice? Pak budete ideálním kandidátem pro laserovou technologii. „Laserovky“ vám zaručí ostrý textový výstup, který se nerozmaže a zároveň časem nevybledne, díky technologii laseru, který v podstatě vpéká prášek z náplně na papír. Navíc u tonerů nevadí, že se na měsíc rozhodnete vyjet na dovolenou a nějaký čas netisknete. Prášek vám totiž v náplni nikdy nezaschne a proto můžete tiskárnu nechat ladem, jak dlouho chcete a tonery nakupovat a skladovat i do zásoby.

Pokud ale máte v plánu tisknout i obrázky, fotky či barevné grafy, pořiďte si raději inkoustovou tiskárnu. Myslete ale při zapojení cartridge do tiskárny na to, že je třeba tisknout pravidelně, aby vám při delší prodlevě inkoust nevysychal. Dejte ale pozor na výtěžnost cartridgí a že v případě, že byste tiskli velmi často se nemusí tato technologie vyplatit.

Tip 2: Jste náročný nebo sváteční uživatel?

Zásadní otázkou je, jak často byste tiskárnu vlastně využívali. Pokud víte, že byste tiskli dnes a denně a velký objem textových dat, sáhněte po laserové tiskárně. Její provoz je kvůli nižší nákupní ceně náplní a vyšší výtěžnosti při velkém objemu tisku výhodnější. Když budete váhat mezi několika posledními typy, podívejte se i na parametr – měsíční vytížení tiskárny. Čím vyšší toto číslo bude, tím větší zátěž tiskárna zvládne ustát.

Pro sporadický tisk v malém množství bude ideální inkoustová technologie. Cartridge se i při barevném občasném tisku neprodraží. I když je jejich nákup často spojen s vyššími vstupními investicemi. I u těchto inkoustových barev je dobré se dívat na jejich výtěžnost a přizpůsobit jejich nákup vlastní potřebě. Výtěžnost u cartridgí se pohybuje mezi 300 až 800 stranami při průměrném 5% pokrytí papíru inkoustem.

Tip 3: Opravdu ušetřete podle parametrů tiskárny

Ať už budete tisknout barevně nebo jen černobíle vybrat si můžete mezi dalšími funkcemi, které chcete na tiskárně využívat. Hned vás napadá kopírování, skenování a tisk přes připojení na Wi-Fi? Ano, toto je v dnešní době už celkem běžný standard. Pokud si vystačíte jen s tiskem jednoduchých dokumentů, hledejte mezi jednofunkčními tiskárnami. Pokud hledáte něco víc, porozhlédněte se mezi multifunkčními tiskárnami. Jednofunkční tiskárny jsou přirozeně levnější a i mezi těmito „mašinkami“ se najdou spolehliví partneři, se kterými vytisknete takřka cokoliv.

Za multifunkce si zase připlatíte. Ale za cenu, že vám tiskárna automaticky oboustranně vytiskne vaše dokumenty a zvládne si jednotlivé listy i podávat. U kopírování pak zvládne listy i oboustranně kopírovat a u skenování bude opravdu rychlá. Tyto typy jsou sice dražší, ale zvládnou i faxování a tisk z cloudu, paměťových karet a USB disků a pokud je připojíte přes software či aplikaci výrobce, vytiskenete si cokoliv i z telefonu díky připojení přes Wi-Fi.

Tip na závěr

U tiskárny nehodnoťte pouze její nákupní cenu, ale porozhlédněte se i po ceně originálních či kompatibilních tonerů, které se mohou často prodražit. V horším případě vás totiž i náklady na provoz tiskárny za rok mohou stát více, než jste zaplatili za samotnou tiskárnu. Porozhlédněte se po spolehlivých dodavatelích, jako je i Miroluk, který u kompatibilních náplní deklaruje až 70% snížení nákladů na provoz a nákup náplní při stejné kvalitě tisku. Jedině s výběrem u spolehlivého partnera ušetříte s jistotou perfektního výsledku.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články