Jak ušetřit na dárcích

05.11. 2013 • Tipy a rady

Jsou lidí, kteří již na dárcích šetří až přehnaně, že to v konečném výsledku jde skutečně znát. Jenže pokud chcete blízkým udělat opravdovou radost a nekupujete dárky jen z nutnosti, pak vám možná až tak na ceně nesejde. A pokud ano, jsou tu pro vás možné tipy, jak za dárky ušetřit.

Maličkosti k svátku, návštěvě

Jsou lidé, kteří se dárky obdarovávají k svátku, někdy nazvaného jako jmeniny. Někdo dává běžné dary, jiní zase spíše jen maličkosti, jako jsou láhve vína, nebo jiného alkoholu, bonboniéry, čokolády apod.  Je očekávatelné, že pokud vám někdo takto popřeje, půjdete popřát i vy jemu. Anebo obráceně. A možná právě dostanete láhev alkoholu, který zrovna v oblibě nemáte, stejně tak nejste milovník čokolády, takže si ze svého svátku takové dárky schovejte a jinému zase darujte. Jednak ušetříte a jistě dobrou čokoládu ocení jiní. Pozor si dejte na to, abyste nějakou specifickou bonboniéru nedarovali osobě, která ji dala právě vám. Zvláště z ciziny přivezené. Také vždy zkontrolujte datum spotřeby, ať nedojde k nemilému trapasu.

Pro návštěvu dopředu

Tyto maličkosti se nosí i na návštěvy, oblíbené je třeba kafé. Kupte více balíčku do zásoby, pokud je v akci a za super cenu a pak prostě darujte. Ušetříte korunky a uděláte radost. A za dárky, které vám někdo již dal, pak ušetříte mnoho. Pokud si spočítáte, kolik ročně dáte za tyto maličkosti a rozdíl v ceně odečte v případě, že budete dárky předávat, překvapí vás, kolik tisíc můžete ročně ušetřit. Navíc jak z alkoholu, tak čokolády se tloustne a vy díky tomu navíc ještě shodíte nějaké to kilo, nebo naopak nepřiberete. Dvě mouchy jednou ranou.

Dárky k narozeninám

Narozeniny jsou záležitostí, kdy se musí zvážit, v jakém jste s dotyčným oslavencem ve vztahu. Pokud jde jen o vzdáleného známého, nebo příbuzného, na jehož oslavu narozenin jste se dostali spíše jen náhodou, pak asi nebude problém s dárkem. V tomto případě asi půjdete s doprovodem a tím pádem dáte dárek spolu, anebo dáte opět nějakou tu láhev alkoholu „ze zásob“.

Nešetříme

Jinou věcí je, pokud dáváte dárek někomu blízkému a chcete mu tím udělat velkou radost. V tomto ohledu asi budete muset vzít v potaz, že skutečně nějak zvlášť šetřit nebudete, a koupíte mu to, co si přeje, anebo co si myslíte, že by ocenil. Není nikde dáno, že čím je dárek dražší, tím je lepší. Například jsou lidé, kteří rádi přemýšlejí a luští křížovky. Takové osobě spíše uděláte radost knihou křížovek sudoku, kterou navíc koupíte v levných knihách za pár korun, než nějakou i třeba pětkrát dražší sochou krásného andělíčka.

Nehmotné dary

Hodně lidí miluje takové ty nehmotné dárky, jako třeba nečekané pozvání na večeři, a také milují relaxaci. Kupte jim poukazy na masáž, do lázní, nebo na pedikúru (pokud chodí, jinak můžete i urazit) a uvidíte, že dotyčnému uděláte obrovskou radost. Navíc dneska jdou takové dárky koupit i na internetu, na slevových portálech.

Svatební dary

Zde se nabízí možnost, dát nějaký spotřebič, který doma máme navíc - například nedávno se nám zničila rychlovarná konvice, a jak já, tak můj partner jsme koupili oba ve stejný den novou. Takový dar se dá dát, zvláště, aby byl v záruce. Ale pozor na to, že většina snoubenců dnes, už před svatbou spolu žije, takže domácnost mají kompletně vybavenou a nic konkrétního nepotřebují.

Seznam darů na internetu

Před svatbou také řada z nich využívá internetové portály, kde se zaregistrují a vypíší seznam věcí, které by si jako dárek přáli, a hosté si dárek zarezervují, takže není poté trapas, když dostanou deset napařovacích žehliček, jak se stávalo před lety. Anebo je jejich požadavek jasný – peníze. Ty se hodí stále a také je každý asi nejvíce potřebuje. Zvláště, pokud jsou zatížení hypotékou.

Kolik dát?

Vy jako hosté tím ušetříte alespoň čas na výběr dárku a obě strany budou spokojeni. Tak trochu trapas může být, pokud netušíte, kolik se tak běžně dává. Stát se může, že jiný host dá novomanželům tisíc korun a vy třeba „jen“ dvě stovky. Pokud je vám jedno, co na to jiní, pak klidně, ale máte-li obavy, pak se zeptejte jiných, kolik budou dávat, ať máte jasno.

Pozornosti na Mikuláše

Kdo má děti, tak moc dobře ví, že pro ně musí na Mikuláše připravit nějaké sladkosti, ovoce i hračky. Možná si někteří dospělý řeknou, že jde jen o zbytečnosti, ale děti by byly zklamané. Jen si připomeňte sami, jakou radost jste měli, když jste jako malí dostali od Mikuláše cukroví a jak vás mrzelo, když spolužáci ve třídě toho dostali ohromnou kopu.

Nemusíte za sladkosti utrácet ohromné sumy. Je dobré dát dětem například vánoční kolekci, kterou pak sami ozdobí stromeček, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou. Pak také děti mají rády čokoládový adventní kalendář s otvírajícími okýnky. Ty nejsou drahé a zvláště v období před Mikulášem se jednotlivé prodejní řetězce potravin a smíšeného zboží předhání, kdo zlevní nejvíce.

Aby děti byly zdravé, dává se jim ovoce. Nezapomeňte na mandarinky, banány a pomeranče. A pokud vás baví pečení, můžete dětem upéct dobré domácí sušenky. Když se hezky zabalí, budou jako krásný dárek.

Levné a krásné Vánoce

Vánoce jsou velice citové svátky. Ať jsou lidé dojatí, nebo naopak vypjatí, ale je to tak. Pokud máte velkou vřelou rodinu, užíváte si radosti, navštěvujete se, posíláte si přání a vzkazy. Dárky vám dělají mnohonásobně větší radost, než jindy a pravé vánoční náladě nechybí jak teplo domova, tak libě znějící koledy.

Na druhou stranu je to období i mnoha sebevražd, protože lidí, kteří zůstali z nějakého důvodu sami, samotu nesou těžce a trýzní je smutek i hořkost nad neblahým osudem tolik, že se rozhodnou svůj život skončit.

Proto je vždy milejší žít klidným a skromným životem s rodinou, než se hádat o nějaké dědictví (třeba). Sice to děti kolikrát málo chápou, ale jiní jsme nebyli ani my. V každém případě je nezapomeňte obdarovat alespoň jedním dárkem, co si opravdu přejí. Pokud nemáte peníze na další, nakupte dárky, jako jsou mýdla, tradiční ponožky, nové přezůvky, pastelky, šálu, čepici, rukavice, anebo nové vybavení do pokojíčku, které jste stejně plánovali. Všechno to, co byste stejně svým dětem (téměř vše) v tomto období poskytli, prostě zabalte pod stromeček. Bude tam spousta dárku a děti budou rády rozbalovat. K Vánocům pro rodiče není snad nic krásnějšího, než šťastné úsměvy dětí.

Svátek svatého Valentýna

Tento svátek je specifický tím, že lidé, kteří jsou sami, ho obvykle nemají rádi, nebo jsou smutní, nešťastní, že jejich láska skončila. A na druhou stranu jsou tu lidí, jež ho nemají rádi, protože musí nějaký dárek koupit, ale milují ho čerstvě zamilovaní, kteří by se pro svoji lásku rozdali.

Obecně je to vlastně takový obchodní svátek, protože v tomto období výrazně stoupne cena květin, zejména těch rudých růží, v potravinách jsou extra drahé, speciální bonboniéry, kupuje se prádlo, svíčky a zve se na romantické večeře a tudíž i restaurace nabízí dokonalé valentýnské menu, plné lásky.

Zvláště v případě, kdy jste muž, se připravte, že vás tento svátek bude stát nemalou částku. Ale dost si pomůžete, když svoji milou pozvete na večeři, kterou sami připravíte, koupíte lahodné víno, spoustu svíček (pozor na hořlavé materiály okolo. A do DVD přehrávače nachystáte nějaký romantický film. Svoji drahou polovičku obdarujte rudou růží a roztomilou valentýnkou. Takto vás svátek bude stát snad nejméně, ale přitom splní ten hlavní účel a to, že oslníte. Každá žena toto musí ocenit a náležitě vás odměnit.

Jestliže jste naopak žena, svému drahému přichystejte takový dárek, který mu udělá radost, například pokud fandí hokejovému klubu, kupte mu lístky na hokej, klidně s ním zajděte na horolezeckou stěnu a nezapomeňte mu napsat přání do „valentýnky“. I když na to někteří muži nevypadají, tak zamilované a dojemné vzkazy milují. Dostanete se mu k srdci a to právě jde. Investice do pár stovek, ale pocit k nezaplacení.

A rada na závěr

Jestliže i tak jsou to pro vás jakékoli peníze silným zásahem do rozpočtu, rozhodně si nedělejte s dárky až takovou hlavu. Každý normální člověk má pochopení pro to, když zrovna někdo jiný má, jak se říká, hluboko do kapsy. Stěžovat si na nedostatečně drahý dárek může jen dítě, anebo naprostý hulvát. No, ale jestliže i tak chcete své blízké obdarovat něčím netradičním, zkuste dárky sami vyrobit. V posledních letech mají ženy velice v oblibě výrobu šperků, takže i ženy sami nejspíš rády tyto šperky nosí. Dámu ve své blízkosti tak můžete potěšit hezkým náhrdelníkem, nebo náušnicemi. Jestliže umíte šít, pak máte vyhráno. Pěkné polštáře, chňapky, nebo zástěry, se v každé normální domácnosti šiknou.

Kolikrát si stačí pomoci i přírodou. Nádherné jsou třeba bílé oblázky, zasypané pískem ve sklenici, nebo váze. Když už budete vyrábět, a jste zruční na malování a psaní, zkuste použít barvy na sklo a vytvořit pěkné emblémy na obyčejný, bílý hrnek. Ten vás bude stát asi deset, maximálně dvacet korun a může jít o naprosto perfektní dárek.

Jestliže jste pletařka, a známým se narodí miminko, tak jste zcela za vodou. Doma jistě máte nějaké zbytky vlny a během chvilky je proměníte na krásné botičky.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články