Sloučením více půjček do jedné - výhody konsolidace

01.01. 2014 • Půjčky a hypotéky

V současné době stále narůstá počet domácností, jež souběžně splácí několik půjček nebo úvěrů. Jednotlivé měsíční splátky v součtu mohou některé rodina zatížit natolik, že už nebudou mít dostatek financí a na konci měsíce nic neušetří. Jako jedno z možných řešení se nabízí konsolidace půjček čili sloučení veškerých závazků do jediného. Konsolidace půjček může být vhodná hlavně pro lidi, co sice zatím zvládají svoje půjčky splácet, ale raději by nad nimi získali mnohem větší kontrolu, než jakou mají doposud. Konsolidace půjček v žádném případě nemůže pomoci těm dlužníkům, u nichž už nastal problém tak velkého rázu, že každým dnem očekávají, kdy u jejich dveří zazvoní exekutor a zabaví jim majetek.

Ne všechno se dá konsolidovat

Bankovní instituce přistupují různě k typům úvěrů, jež se dají konsolidovat. Obyčejně se dají konsolidovat spotřebitelské úvěry, úvěry na kreditních kartách a kontokorenty. Některé z bank však odmítají konsolidovat úvěry od nebankovních poskytovatelů a sloučení hypotečního úvěru nebo leasingu se dá provést taky jen u vybraných společností. U bankovních institucí se do jednoho dají sloučit úvěry ve výši statisíců korun, ale klidně i miliónů, protože vždycky záleží jenom na podmínkách poskytovatele. 

Tou nejdůležitější věcí ovšem zůstává, že musíte být schopní splácet svoje dluhy, jinak nepochodíte. K žádosti o konsolidaci půjček musíte doložit i smluvní dokumentaci k jednotlivým úvěrům, jež chcete spojit do jednoho, dále také potvrzení o výši příjmů a samozřejmě s sebou musíte mít i doklady totožnosti, bez nichž nic nevyřídíte. Další dokumentace se opět liší banku od banky podle jejich typu a individuálních podmínek. Setkat se klidně můžete i se žádostí o předložení výpisů z bankovního účtu, aby měla banka přehled o tom, jestli budete mít z čeho splácet.

Výhody konsolidace

Banky konsolidaci půjček berou jakou službu určenou pro klienty s vyšší rizikovostí nesplácení, takže z toho důvodu budou mít sklony si žadatele pořádně proklepnout. Výjimkou není ani podmínka zajištění úvěru, jež by o dost snížila riziko případného neplacení dluhů. U vyšších úvěrů se dokonce můžete setkat s tím, že banka po vás bude chtít i ručení vlastní nemovitostí, takže si musíte opravdu dobře rozmyslet, jestli máte dostatek šancí splatit celý dluh v pořádku, aniž by bylo ohroženo běžné živobytí. Jestliže už bankovní instituce konsolidaci půjček schválí, pak budou veškeré vaše půjčky jednorázově uhrazeny a vy budete splácet jenom jeden zastřešující úvěr podle podmínek přesně vyhovujících vašim požadavkům. 

Spojením několik půjček do jedné dochází ke snížení nejenom měsíční splátky, omezení vedlejších nákladů, ale též k významnému ušetření času. Nebudete si muset držet vícero bankovních účtů, platit si poštovní služby, poplatky za vedení půjček a další výdaje spojené s půjčkami, které v součtu dělají docela dost peněz, které se konsolidací dají ušetřit. Už se navíc nebudete muset strachovat, že nějakou ze splátek zapomenete v důsledku roztržitosti zapomenete zaplatit, protože po konsolidaci už budete muset platit pouze jediný platební příkaz. Nevyplatí se mít záznamy v registrech dlužníků, protože potom nemusí být žádost o konsolidaci půjček schválena. Část bankovních institucí nechce konsolidovat půjčky od nebankovních společností. Jakmile by vám banka zamítnula žádost o konsolidaci půjček, pak se vyplatí si zajít na pobočku, aby vám vysvětlili, z jakého důvodu byla konsolidace zamítnuta.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články