Úvěr se slevou při vzorném splácení


Bankovní instituce se snaží všem namluvit, že klientům nabízí výhodné služby během celého roku, nicméně v krátkou dobu před vánočními svátky přichází s množstvím speciálních akcí, jež dovedou výrazně vylepšit podmínky půjčky. V letošním roce se velkým hitem staly odměny pro lidi, kteří splácení dlužné částky naprosto bez problémů. Pokud se po zralé úvaze rozhodnete vzít si půjčku, pak byste si nejprve měli důsledně porovnat, kdo nabízí jaké podmínky, abyste věděli, kdo nabízí nejlepší možnost úvěru. Určitě se nevyplatí vracet více peněz, než je skutečně nutné. Pojďme se společně podívat na to, jak je na tom finanční trh v současné době.

Aktuální stav trhu

Pokud se podíváte na současnou situaci na trhu, pak zjistíte, že rozdíly mezi jednotlivými bankovními institucemi a nebankovními společnostmi mohou být skutečně vysoké. Zatímco u někde přeplatíte půjčku jenom o tři tisíce korun, jinde se může stát, že budete platit o třináct tisíc korun více. Finanční ústavy se v letošním roce pokusily přistoupit k zbrusu nové taktice. Až na výjimky banky neúčtují žádné poplatky za sjednávání smlouvy a ani za vedení úvěrového účtu. To je poměrně rozumné rozhodnutí, protože půjčky jsou pro klienty v tu chvíli mnohem jasnější a je možné jednotlivé nabídky mezi sebou snadno porovnávat, což jenom prospěje a rozhýbe trh. Lidé si momentálně mohou o něco více půjčovat, protože produkt je poměrně jednoduchý a přehledný. Podobně jako poplatky, postupem času mizí také nutnost mít u bankovní instituce běžný účet. I ty banky, jež ho pořád ještě vyžadují, většinou také nabízí variantu s vedením účtu zadarmo.

Při placení je možná odměna

Do dob nedávno minulých finanční instituce hájily názory, že úroková sazba by měla být tak vysoká, aby se nahradily veškeré případné ztráty, jež způsobují neplatiči. Lidé s dobrou platební morálkou v takovém případě vyloženě dopláceli na špatné zákazníky bankovních institucí a to určitě není vůbec dobrý přístup. Naopak se dá konstatovat, že takový přístup je kontraproduktivní a demoralizující pro ty platící klienty. Tento starší druh finanční politiky nahradil úplně jiný přístup. Banka nejprve vypočítá vyšší sazbu, ale jakmile se osvědčíte a budete splácet bez potíží, pak dostanete část zaplacených peněz zpátky. Jenom si dávejte pozor na situaci, kdy splatíte úvěr předčasně, protože v takovou chvíli nebude možné této výhody využívat. Nutnost porovnávání nabídek je v současnosti i proto, že některé banky žádné speciální akce vůbec nenabízí, a přesto je u nich úvěr srovnatelných s těmi zvýhodněnými. Podobně funguje třeba Equa Bank.

Konkrétní možnosti vrácení peněz

Veškeré následující možnosti vrácení peněz jsou dostupné při dobré platební morálce a včasném splácení. Česká spořitelna slevuje jedno procento z úrokové sazby, tedy zkrátí dobu splatnosti. Airbank odpouští i několik posledních splátek tím způsobem, že se klient dostane na sazbu 8,9 procenta za rok. GE Money Bank zaplatí za zákazníka prosincové splátky. Cetelem vrací až pět měsíčních splátek, při řádném splácení je posílají klientovi za pomoci složenky. Záleží samozřejmě na délce splácení a výšce úvěru. Home Credit vrací půlku úroků. Podle domluvy peníze zasílá na účet, složenkou, nebo na kreditní kartu. Provident Financial slevují až polovinu procent z úroků, ale to platí pouze pro dlouhodobější zákazníky. Raiffeisenbank u úvěrů sjednaných do poloviny prosince vracela tři tisíce až padesát tisíc korun v závislosti na výšce úvěru a době splácení. Peníze banka posílá na bankovní účet. Sberbank vrací až dvacet procent z úvěru, přičemž bonus vyloženě závisí na výši půjčky a době splácení. Nemusí se samozřejmě vtahovat na všechny případy.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články