Jak začít podnikat

26.01. 2014 • Tipy a radyPodnikání

Dnešní doba je složitá a ne každý chce být někde zaměstnaný. Někdo jednoduše chce být vlastním pánem, a proto hledá možnosti, jak by se dalo začít podnikat a vydělávat si peníze. To ovšem nedokáže úplně každý a rozhodně nemůžete začít podnikat, aniž byste měli veškeré potřebné informace o tom, jak to vlastně funguje. 

Pokud nad podnikáním také přemýšlíte, pak si pročtěte tento článek, jelikož se v něm pokusíme shrnout potřebné údaje o tom, jak by se dalo začít podnikat. Živit se jako osoba samostatně výdělečně činná není až tak náročné a může to zvládnout v zásadě každý, kdo něco dovede, jenom si musí napřed některé věci důkladně promyslet. Lidé se většinou bojí složitého papírování, ale i to se dá zmenšit na úplné minimum. 

Existuje způsob, jakým se dá podnikání zařídit poměrně snadno. Podnikání tedy není nic hrozného, jen je nutné k němu přistupovat se zdravým rozumem a uvědomit si, že podnikatel musí rozhodovat sám za sebe a nikdo mu prostě pomáhat nebude.

Jednodušší start s volnou živností

Pro počátek vlastního podnikání je snadnější si zvolit některou z činností obsažených ve volné živnosti. Velkou výhodou totiž je, že se musí splňovat jenom obecné podmínky pro podnikání, mezi něž patří věk starší osmnácti let či způsobilost k právním úkonům. Pro získání živnostenského oprávnění proto nemusíte dokládat vůbec žádné vzdělání nebo absolvovanou praxi. Živnostenské oprávnění vyžaduje určitou finanční investici, ale ta není nikterak vysoká, protože si vystačíte s tisícem korun. Následně se už může podnikatel přihlásit na zdravotní pojišťovně, finančním úřadě a na České správě sociálního zabezpečení, načež může novopečený podnikatel začít podnikat. 

V rámci volné živnosti má podnikatel skutečně široký výběr a nejprve se vyplatí uvažovat intenzivně a vymyslet, co vlastně umíte nejlépe a zkusit se na trhu etablovat s menším množstvím produktů nebo služeb, které ovšem budou na té nejvyšší možné úrovni, aby se zákazníci přesvědčili o skutečně dobrých službách. Vhodné je postupně rozšiřovat svůj podnikatelský záběr než se utopit ve velkém množství nesouvislých činností. Začátek podnikání ve volné živnosti je sice vzhledem k nárokům kladeným živnostenským úřadek jednodušší, nicméně výchozí pozice se u jednotlivých činností samo sebou odlišuje. Služby jsou ve velké většině pro začátek vhodnější a snazší než výroba. Určitě je nutné si dopředu zjistit, jestli se na vybrané odvětví nevážou nějaké povinnosti, které by byly určené mimo živnostenský zákon. Souviset mohou například s hygienou.

Důležité rozvržení sil a cena

Pro podnikání je zásadní, aby si člověk efektivně rozložil čas mezi propagaci a samotnou obchodní činnost. Dopředu si ověřte a zvažte, kolik zakázek můžete skutečně zvládnout a za jak dlouhou dobu. Podnikatel musí dodržovat termíny, dodržovat kvalitu a také udržet v nějaké rovnováze poměr pracovního a volného času, protože neustálá práce také není dobrá. Pouze spolehlivost a ověřená kvalita vede k tomu, že si podnikatel po čase udělá dobré jméno a získá stálou klientelu, která mu pomůže k cíli, kterým by měla být udržitelná obživa. Každý podnikatel by měl zásadně vědět, jak svoje výrobky či služby propaguje, jak a za kolik peněz to prodá a v jakém konkurenčním prostředí se pohybuje. Podnikatel by měl také sledovat ohlasy na svoje zboží a služby na internetu, aby měl přehled o zpětné vazbě, která může být hodně užitečná.

Osoba samostatně výdělečně činná může v různých oblastech dostat svoje náklady na nižší úroveň než obchodní společnost, ale na druhou stranu by se neměla cena dostat na příliš nízkou úroveň, protože pokud podnikatel začne s nízkými cenami, riskuje, že si klienti zvyknou a dodatečné navyšování snížené ceny není jednoduché. Ceny by zároveň měly reflektovat situaci na trhu a potřeby samotného podnikatele. Určitě si dopředu vypočítejte nutné měsíční příjmy a od toho by se měly ceny vyšponovat trochu nahoru. Výdělek totiž pokaždé musí pokrývat pravidelné měsíční výdaje, které jistě nejsou také malé. 

Velmi důležitá pro každého podnikatele je, aby si uchovával nějaké finance jako rezervu, protože ta může sloužit na nenadálé výdaje či pro krátkodobý výpadek příjmů.Daňová přiznání musí podnikatelé podávat jednou ročně do konce března a také musí podat přehled na Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. To i v případě nízkých příjmů, které nezakládají povinnost podávat daňové přiznání. Administrativa se dá nastavit s maximální úsporností, což v rámci volné živnosti jde celkem jednoduše a celý rok se můžete soustředit na vlastní podnikání a nezabývat se nadbytečnou administrativou.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články