Designové a kreativní myšlení, aneb jak kombinovat práci a studium

05.01. 2018 • Tipy a rady

Otázku, jak správně kombinovat práci a studium, si v dnešní době klade téměř každý student, protože už během studia střední či vysoké školy je vhodné získávat odbornou praxi a zkušenosti se zapojením do pracovního procesu. Rozvrh výuky v prezenčním studiu na vysoké škole je možné sestavit individuálně pro každého studenta a účast na výuce není ve všech předmětech povinná, a tak je při studiu valné většiny oborů práce alespoň na částečný úvazek obvykle možná. Zvláštním případem jsou programy studia MBA, které se dají sestavit naprosto individuálně.

Bez správného plánu není efektivita

Pro motivované lidi, kteří se pro další studium rozhodli již při plném úvazku v zaměstnání nebo při vlastním podnikání, je vhodné zapojení studijních aktivit do běžného pracovního týdne ještě větší výzvou. Pro zkušeného manažera představují studijní povinnosti další typ „pracovních“ úkolů, které musí zvládnout. Každému vyhovuje něco jiného, někdo preferuje intenzivní výuku o víkendu, pro jiného jsou víkendy ve škole po náročných pracovních týdnech vyčerpávající, protože postrádá prostor pro odpočinek a volný čas strávený s rodinou. Některé školy nabízejí výuku o několika sobotách v semestru, jinde se studuje po večerech po pracovní době.

Mimořádně důležitý je time-management během zkouškového období. Během výuky v semestru totiž není nutné účastnit se osobně na všech přednáškách a seminářích a mnohé lze dohnat samostudiem v čase, který člověku více vyhovuje, ať už se jedná o vykrytí volného času při dojíždění do práce nebo při čekání na klienta, či večer nebo brzy ráno v domácím prostředí. Před zkouškou ovšem zpravidla nebude možné zavřít se na celý den doma nebo do fakultní studovny jako v době, kdy jste studovali v denním studiu a do práce chodili jen na brigádu. Je třeba předem zvážit, kolik čistého času budete na každou zkoušku potřebovat, a zajistit, abyste ho skutečně měli. Rozestupy mezi písemnými a ústními zkouškami budou pro pracujícího studenta určitě delší než u studenta „na plný úvazek.“

Jak zefektivnit čas co nejvíce?

Největší flexibilitu Vám pochopitelně přinese studium on-line, které nevyžaduje vůbec žádnou povinnou docházku a obsahuje všechny potřebné podklady a studijní materiály v elektronické formě. A to nejsou jen skripta ve formátu PDF, které si samozřejmě můžete vytisknout, pokud se Vám lépe pracuje s papírovou verzí, nebo nahrát na čtečku či chytrý telefon. Kromě učebních textů můžete stahovat i interaktivní prezentace nebo videa s nahranými přednáškami lektorů, které dokonale simulují interakci během frontální výuky. Díky možnosti obrátit se na vyučující s dotazy cestou moderních komunikačních technologií tak vůbec o nic nepřijdete. Manažerské vzdělávání na Ústavu práva a právní vědy je postaveno na on-line studijním systému. Pokud ovšem budete chtít chodit do školy a navazovat kontakty s kolegy, máte k dispozici široké spektrum odborných seminářů, které si můžete zvolit podle Vaší specializace. Studenti programů Ústavu práva a právní vědy mají účast na seminářích zdarma, a to i nad rámec studijního programu zvoleného oboru.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články