Jak získat bitcoin

06.02. 2014 • Tipy a rady

Jako bitcoin se označuje internetová open-source P2P platební síť, v níž se používá digitální peněžní měna označovaná stejnojmenně. Jednou z nejdůležitějších charakteristik bitcoinu je jeho plná decentralizace, protože byl navržen tím způsobem, aby nikdo nemohl měnu žádným způsobem ovlivňovat, padělat, způsobovat inflaci či zabavovat jednotlivé účty. Konečné množství těchto bitcoinů je dopředu známé a uvolňování bitcoinů do oběhu se definuje ve zdrojovém kódu sítě. 

V rámci sítě probíhají platby za minimální či vůbec žádné náklady. Bitcoinová síť funguje od roku 2009 a v současnosti pro platby existuje oficiální softwarový klient, o nějž se starají různí dobrovolníci z celého světa. Bitcoiny můžete mít uložené ve svém počítači ve formě souboru s peněženkou nebo je lze uchovávat za pomoci služby třetí strany. Peněženku lze mít také offline a dá se vygenerovat i adresa. 

Pro bitcoiny se používá zkratka BTC. Bitcoiny tedy nejsou hmatatelné a jedná se o pouhé číslo asociované s bitcoin adresou. Existuje hned několik možností, jak se dají bitcoiny získávat. Najdete služby, kde se bitcoiny dají zakoupit za skutečné peníze, dále můžete bitcoiny akceptovat jako způsob platby za vámi poskytované služby nebo prodávané produkty. Také si můžete najít místního obchodníka a směnit s ním bitcoiny za hotové peníze, dále si lze vytvořit nový blok, který přidá určitý počet bitcoinů a poslední možností zisku je spolupráce na těžbě. 

Příliš nepočítejte s nákupem bitcoinů přes službu PayPal, protože kvůli možnosti zneužití se valná část lidí od této možnosti odvrátila. Nové mince se generují pokaždé, když se objeví řešení určitého matematického problému, což je poměrně obtížné vykonat. Vestavěný systém se po deseti minutách snaží alokovat nové mince, nicméně jak roste počet lidí pokoušejících se o vygenerování mincí, tím více se zvyšuje obtížnost vytváření nových mincí. Bitcoiny se dají dělit a v současnosti se jako nejnižší možná hodnota uvádí číslo 0,00000001 BTC, nicméně menší hodnoty jsou otázkou budoucího vývoje.

Těžba bitcoinu - jak těžit bitcoiny?

Jak již bylo výše zmíněno, bitcoin se dá získat těžením. Ovšem to není jistě ihned každému jasné, protože jako těžbu si skoro každý představí získávání surovin jako třeba ropa. Bitcoiny může těžit v zásadě každý člověk, který má přístup k počítači. Bohatě k těžbě postačí specializovaný software. 

Pro operační systém Windows se například velmi často využívá program GUIminer. Vydělat se na těžbě bitcoinu dá, i když v dnešní době už se jedná o složitější proces, než jak tomu bylo v minulosti. V dřívějších dobách se těžilo za pomoci procesoru počítače či grafické karty, což už se v dnešní době vůbec nevyplatí a vyplatit se může pouze těžba za pomoci specializovaných zařízení, tzv. ASIC jednotek. Je nutné se připojit k nějakému uskupení těžařů, kteří se snaží objevit určitý blok společně a získat za něj odměnu, kdy se podělí skupina přesně podle toho, kolik jaký člen vypočítal dílčích výsledků. Když se zaregistrujete, musíte si vytvořit účet workera, přidělit mu heslo a následně údaje vložit do programu. 

Do konce roku byla odměna za objevení nového bloku padesát bitcoinů, nicméně každé čtyři roky se tato hodnota snižuje o jednu polovinu. ASIC jsou naprosto jednoúčelové čipy, které dokážou pouze jedinou věc, avšak jsou poměrně rychlé a hlavně výkonné. Dá se říci, že čím výkonnější stroj máte k dispozici, tím větší máte šanci na nalezení či vytvoření nového bloku a zisk odměny. I s výkonnou grafickou kartou však může vytěžení jediného bloku trvat jednomu člověku roky a z toho důvodu málokdo těží sám. Uživatelé se proto raději sdružují do zmíněných skupin, které se označují jako pool mining. Přísun bitcoinů je v případě skupinek mnohem menší, nicméně je pravidelný.

Koupě bitcoinů - kde koupit bitcoiny?

Pokud plánujete zakoupit nějaké bitcoiny, pak budete potřebovat peněženku a tím také adresu na příjem bitcoinů. Během nákupu prostě druhé straně odešlete skutečné peníze a získáte za ně na svoji vlastní bitcoinovou adresu odpovídající sumu bitcoinů. 

Pravděpodobně se nebude jednat o celé bitcoiny, ale o poměrnou část, protože ceny jednoho bitcoinu se v současnosti pohybují v poměrně vysokých hodnotách. Kupovat bitcoiny můžete od někoho napřímo, pokud někoho znáte osobě a byl by ochotný vám část svých bitcoinů prodat, nebo si můžete někoho najít přes diskusní fórum, ale v takovém případě musíte být dostatečně obezřetní, protože klidně můžete narazit i na podvodníka. Většinou se nejprve odesílají reálné peníze, jelikož převody mezi bankovními institucemi nějakou dobu trvají, a následný převod bitcoinů je téměř okamžitý. Jednu z možností představuje také nakoupení za pomoci směnárny či burzy. 

Směnárny mívají o něco horší kurz, zatímco na burzách se dá nakoupit o něco výhodněji. Ovšem s nákupem na burze jsou spojeny i různé obstrukce a momentálně je nejlepší se obrátit na zahraniční burzy. Pro nákupy na světových burzách však potřebujete dostatek odvahy a možnost zaslat mezinárodní platební příkaz. Odvahu musíte mít kvůli tomu, že je nutné provozovateli burzy odeslat oskenovaný osobní doklad a doklad o adrese bydliště, což v případě, kdy za burzou nestojí žádná důvěryhodná instituce, chce vskutku velkou dávku odvahy. Při nakupování se nesmíte řídit vyloženě pouze kurzem, protože musíte brát ohledy také na provize a poplatky.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články