Dnešní lichváři používají propracované finty - pozor na ně!

21.10. 2013 • Zajímavosti

Lichva existuje a její představitelé vám už nepůjčí na neúměrně vysoký úrok, protože jde o moc průhledný trik. Jejich hlavní útok již není veden na otázku řádného splácení půjčky, ale naopak se soustřeďují na její nesplacení, aby se dlužník dostal k případnému bankrotu a exekuci.

Většina lichvářů je ve svých praktikách stále mazanější a uplatňuje dokonale propracovanou strukturu nástrojů, kterými dostane dlužníka tam, kam chce. Již dávno je passé neexistence předsmluvních formulářů, neřeší se ani poplatky za zpracování úvěru předem nebo nekontrolování potenciálních neplátců v registrech.

Typickým lichvářem moderního typu je bezejmenná společnost s krátkou obchodní historií, která bez problémů půjčuje peníze lidem bez prokazatelných příjmů nebo nezaměstnaným. Zmíněná firma  mnohdy ani nemá reálnou adresu a nejedná se o banku ani o nebankovní společnost, která by byla členem České leasingové a finanční asociace. Navíc, za relativně malé půjčky vyžaduje ručení nemovitostí a charakterizují je obrovské sankce za nesplácení, čímž sice obchází zákon, ale kde není žalobce, tam není soudce.

Bohužel, stále existuje dost velké procento Čechů, kteří by mohli podlehnout lichvářům. Dokonce 20% našich obyvatel přiznalo, že není schopno rozeznat bezpečného poskytovatele úvěrů od lichváře. Pokud se zamyslíme nad praktikami lichvářských společností, tak právě oněch 20% Čechů představuje cílovou skupinu pochybných poskytovatelů půjček.

Doslova hrozné je, že přibližně devět z deseti Čechů se nevyzná ve smlouvě o půjčku, a to v době, kdy má dojít k jejímu podpisu. A mnoho lidí přiznává, že i když smlouvu dočtou do konce, tak jim to není nic platné, protože se v ní neorientuje, jsou pro mnohé je moc komplikovaná, často netransparentní a skrývá i mnohé chytáky.

Zásadním kritériem pro posouzení „dobré“ půjčky je pro Čechy výše úroku. Asi tři pětiny z oslovených agenturou Gfk považují nízké úroky za nejdůležitější parametr kvalitního úvěrového produktu.

Jenže naši lichváři nejsou žádní troškaři a velmi dobře mají myšlení svých potencionálních „oveček“ přečtené. Samozřejmostí je nabídnout klientovi nízký úrok, ale současně ho o peníze odrat ještě i jiným způsobem.

V praxi to vypadá tak, že úroky jsou nízké, klient si přepočítá, kolik přeplatí a tím získá hlavní ukazatel, dle kterého se rozhoduje. S tím ale lichvářské firmy šedé zóny úvěrů a půjček počítají a ta pravá nebezpečí ukryjí do jiných detailů, například do poplatků za vyřízení úvěru, do splátek, které jsou vyžadovány jako týdenní a ne měsíční, což bylo klientovi umně zamlženo, nebo v sankcích za opožděnou platbu.

Je jasné, že Češi již udělali hodně veliký pokrok ohledně znalostí kolem problematiky půjček a úvěrů v porovnáním s dobou před několika lety. Přesto si připomeňme několik dobrých rad, kterými není od věci se řídit při výběru úvěru.

Zjistěte si co nejvíce možných informací o společnosti poskytující půjčku

Procházejte internet, ale ani ten by neměl být jediným vodítkem. Důležité jsou reference, ovšem pozor na ty, které si může psát společnost sama nebo je vytváří osoby do věci finančně zainteresované. Zajímejte se o firemní historii a zda je členem České leasingové společnosti. Pozor, vámi uvažovaný poskytovatel musí někde sídlit a nežít v poloviční anonymitě.

Navštivte více poskytovatelů a srovnejte podmínky

Při porovnávání nabídek se především zaměřte na výši splátek a splatnost úvěru. Neseriózní společnost bude vyžadovat poplatek předem, u malé půjčky nutnost ručit neůměrnou zástavou ( zde je porušován zákon, braňte se ) nebo RPSN vyšší než 100%. V tom případě jděte někam jinam.

Než budete cokoliv podepisovat, tak si to dobře pročtěte

Jestli vám u poskytovatele úvěru, kterého jste si vybrali, nedají předsmluvní formulář, tak porušují zákon a vy okamžitě odejděte. Totéž udělejte, když ve smlouvě narazíte na nesrozumitelná místa a nebudou vám vysvětlena s tím, že to není podstatné a že se to tak dělá i jinde. Taktéž se nenechte nutit do okamžitého podpisu bez důkladného pročtení či rozmyslení. Uvědomte si, že vy jako spotřebitel máte právo si veškeré smluvní podmínky doma v klidu prostudovat.

Poradce nechodí domů

Seriózní poskytovatelé mají své internetové stránky s dostatečným množstvím informací a taktéž infolinku, která ovšem nezačíná draze placenými čísly 906 atd, což ani nesmí!. Nikdy neposílají své zástupce domů zájemcům o půjčku.

Nekupte jednu půjčku na druhou

Určitě se může stát, že nemáte vysoký příjem a v bankách či u seriózních poskytovatelů vám již nepůjčí ani korunu. Rozhodně nevytloukejte klín klínem a na další půjčku zapomeňte. Právě takoví lidé jsou ideální „potravou“ pro dnešní lichváře! Vůbec je nezajímá, že jste až po uši zadluženi a máte záznamy v nejrůznějších registrech dlužníků. Nemají bezesné noci z toho, že budete mít problémy se splácením. Pro jejich záměry nastává ideální stav – a po mnohdy hrůzném a nervydrásajícím vývoji přichází finále finančního thrileru v podobě  nezvladatelné úvěrové spirály a neúprosné exekuce.

Podle čeho lze rozpoznat toho pravého lichváře?

Bývá to  bezejmenná společnost bez historie poskytující RPSN vyšší než 100%. Nejedná se o banku ani o člena ČLFA a jejjí adresa spadá do kolonky „nedohledáno“. Své peníze doslova nutí a mnohdy chce poplatek za poskytnutí půjčky. Neposkytuje předsmluvní formulář a klidně si vyjede k lidem až do obýváku, pro ty hodně „drzé“  nejsou překážkou dveře od ložnice. Peníze od nich získají i nezaměstnaní a za malou půjčku požadují neúměrnou zástavu. Požaduje nesmyslně vysoké sankce za nesplácení půjčky a nechává ve smlouvě prázdná nebo nesrozumitelná místa s vysvětlením, že jinde tomu není jinak. Halasně propaguje, že se nedívá do registrů dlužníků. Je ochotna půjčit lidem i bez smlouvy a bez prokazatelných příjmů. Často trvá na tom, že podepsat smlouvu je nezbytné ihned, navíc, klient nemusí do ruky obdržet žádnou písemnost a datum splatnosti se každý měsíc mění. POZOR! Taková společnost v několika bodech porušuje zákon o spotřebitelských úvěrech! Nesmíte před sebou vidět pouze ten „balik“ peněz, nedejte se a braňte se!

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články