Pár tipů, jak v domácnosti ušetřit peníze

15.11. 2013 • Tipy a rady

Dnešní doba, je velice rychlá, všichni se za něčím honíme a někam spěcháme, nikdo nemáme čas. Hledáme si brigády a různé přivýdělky, sháníme tipy a triky jak co nejvíc ušetřit, abychom nemuseli sáhnout hlouběji do svých peněženek a slevit ze svého standardu. Ani já nežiji jinak, taky mě doplatky za elektřinu donutily hledat nějaké další možnosti, jak ještě více ušetřit. Šetřit můžeme v mnoha oblastech od jídla přes elektřinu a vodu až po samotné finance. Tady vám nabízím pár nápadů, třeba se vám nějaký taky bude hodit…:-)

ZHASÍNEJTE

Každý to známe a asi jsme už mockrát slyšeli o tom, že máme za sebou zhasínat, pokud odcházíme z místnosti. Ale málokdo z nás to dělá. Přitom tento velice jednoduchý úkon nám ušetří až stovky korun ročně.

ÚSPORNÉ ŽÁROVKY

Používejte úsporné žárovky, ušetří až několik stokorun za rok. Jejich pořizovací cena už není tak nákladná, pohybuje se okolo 70 Kč a mají asi 15x delší životnost. Pro krátkodobé svícení nebo v místnostech, kde často rozsvěcíme, je však výhodnější používat i nadále klasické žárovky.

VYPÍNEJTE SPOTŘEBIČE

Vždy vypínejte spotřebiče úplným vypnutím, nabíječky telefonů vyjímejte ze zásuvky. Zapnuté spotřebiče spotřebovávají velké množství energie a stojí nás to až stovky korun za rok.

PRANÍ PRÁDLA

Praní prádla je vůbec kapitola sama pro sebe, tady se dá ušetřit opravdu mnoha způsoby a docela nemalé peníze. Asi bychom měli začít správným umístěním pračky – postavte ji na rovnou a pevnou podlahu. Při nerovné podlaze se doba odstřeďování výrazně prodlužuje a roste tak i spotřeba elektřiny. Prádlo perte při nižších teplotách, stačí i 40°C a volte krátké programy, tím ušetříte energii.  Pro dobré odstředění prádla stačí i 500 otáček za minutu, vyšší počet otáček znamená opět vyšší spotřebu energie. Používejte kvalitní prací prášky, zaručí lepší vyprání a nižší spotřebu energie. A v neposlední řadě bychom měli pamatovat také na to, že pračku bychom měli zapínat až ve chvíli, kdy máme dostatek špinavého prádla a pračka je tak vytížená.

TŘÍDA A++

Při nákupu nových elektrospotřebičů do naší domácnosti bychom měli dbát na energetickou třídu.  Najdete ji na energetickém štítku, který musí mít každý spotřebič. Pořizovací cena spotřebiče v energetické třídě A++ je sice o něco vyšší, ale při dlouhodobém provozu se nám určitě vyplatí.

VODA

Při sprchování se spotřebuje pouze třetina teplé vody ve srovnání s koupáním ve vaně. Při sprchování nenechávejte zbytečně téct vodu.  Lepší je se namočit, během mydlení, vodu zastavit a pak ji znovu pustit. Také je zbytečné nechávat téct vodu během čištění zubů. Opravte všechny kapající kohoutky, zejména pak ty s teplou vodou. Ušetříte až 400 Kč za rok.

Dále zkontrolujte splachování na záchodě, aby neprotékalo, ročně tak zmizí do kanálu nemalé částky. Také je užitečné pořídit si úsporné splachování na WC, které má dvě varianty na 6 nebo 3 litry.

MYTÍ NÁDOBÍ

Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, ale napusťte si dřez. Vůbec nejúspornějším řešením je myčka. Naučte se nádobí do myčky dobře skládat. Nebudete muset pak některé kusy umývat ještě jednou. A nešetřete ani na mycích prostředcích. Investice do nich se vám několikanásobně vrátí.

PIJTE VODU Z VODOVODU

V České republice teče z kohoutků většiny domácností kvalitní voda, která je rozhodně i zdravější než voda balená v plastových lahvích. Pokud máte rádi vodu ochucenou, kupte si raději sirup.

LEDNICE

Lednici umístěte daleko od zdroje tepla a pravidelně ji rozmrazujte, protože námraza více než 3mm zvyšuje výrazně spotřebu energie.

VAŘENÍ

V současné době je nejvýhodnější vařit na indukčním sporáku. Pokud ho nemáte a využíváte elektrický sporák, vypínejte plotýnky deset minut před dovařením pokrmu. Využijete tak zbytkové teplo a ušetříte energii. Při uvádění do varu volte z počátku maximální intenzitu ohřevu, kterou poté postupně snižujte. Používejte nerezové nádobí, protože dobře vede teplo, takže tím výrazně zkrátíte dobu ohřevu.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články