Před koncem fixace refinancujte, ušetříte tisíce

14.10. 2013 • Půjčky a hypotéky

Jste v situaci, že máte hypotéku a blíží se doba, kdy vám banka stanoví nový úrok. Nemějte pocit, že když vám půjčili peníze, tak byste měli být k danému bankovnímu domu loajální a spláceli hypotéku jen na jednom místě. Kdyby nastaly problémy a nemohli jste hned splácet podle kalendáře, tak by se „vaše“ banka zachovala úplně stejně jako ostatní a nějaká loajalita by šla stranou. S ledovým klidem se poohlédněte po levnějším úvěru a lepších podmínkách. Takových, co změní s koncem  fixace bankovní instituci, je opravdu hodně. Jednotlivé banky sice nezveřejňují, kolik procent z nově uzavřených hypotečních obchodů spadá na refinancování, ale některé údaje k dispozici jsou a valná většina bank má mezi nově uzavřenými hypotékami až polovinu klientů přetažených odjinud.

Kyž se rozhodnete splatit původní úvěr novou hypotékou, což znamená přejít jinam, tak se určitě dočkáte některých výhod. Nějčastěji se jedná o nižší úrokovou sazbu, než která je nabízena úplně novým klientům. Dokoce se může stát, že vám odpustí drobnou potíž se splácením, kterou jste jednorázově řešili v minulosti. Chytrý bankovní úředník dokáže v registrech dlužníků rozeznat stabilizované klienty od těch nespolehlivých. Jenže pozor! Všechno nemusí být tak růžové, jak to vypadá. Banky se snaží na nové klienty vypustit množství lákavých nabídek, ale hezky to může vypadat jen na první pohled. Nejnižší inzerovaná  úroková sazba může být napojena pouze na hypoteční úvěr určité výše a může se jednat například o 2 000 000 korun. Jenomže, průměrná výše hypoték, které si v dnešní době berou klienti, se pohybuje kolem 1 500 000 korun. Navíc si uvědomte, že v případě refinacování již máte část úvěru splacenu a na uváděné částky se těžko dostanete.

Může se stát, že byste rádi refinancovali, ale ještě vám nekončí doba fixace a tudíž by vám hrozilo penále za předčasné splacení úvěru. I pro tento případ se na bankovním trhu objevují zajímavé nabídky. Když podepíšete novou smlouvu, tak nová banka vám zajistí, že budete mít výši úroků zachovánu až do chvíle čerpání refinancované hypotéky. A  může k tomu dojít i za několik měsíců.

Všechny banky rády přivítají nové klienty, ale ty stávající se snaží si udržet ve stylu „věrnost se vyplácí“. Asi nejčastěji se setkáte s bonusem, kdy vám původní banka za celou dobu pravidelného splácení odpustí například pět procent z výše úvěru za předpokladu, že  minimální doba splácení bude 20 let.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články