Tipy na šetření díky nákupu vhodných spotřebičů

29.12. 2013 • Tipy a rady

Ceny energií poměrně často narůstají, takže se mnoho lidí snaží šetřit, kde se jen dá. Ale ne každého už napadne, že by investoval peníze do vhodných spotřebičů v okamžiku, kdy ty staré doslouží, nebo když si nově zařizují byt. Přitom právě vysoké výdaje za energie zatěžují rodinné finance poměrně hodně. Určitě je potřeba se zaměřit na to, kde by se dalo ušetřit na energiích. Při bližším zkoumání jistě odhalíte některá pochybení, která by se ovšem dala poměrně jednoduše změnit, stačí se na ně jenom zaměřit. 

Staré spotřebiče sice dobře fungují, ale za nové stejně potřebují vyměnit co nejdříve, protože ty s novými technologiemi dokážou fungovat mnohem účinněji a spotřebují při práci menší porci energie. Z toho důvodu se při nákupu nového spotřebiče vyplatí sledovat energetické štítky. Pro ušetření peněz při fungování spotřebiče bude vhodná třída A++ a A+++.

Voda

Na vodu funguje celá řada domácích spotřebičů. Naprosto jasná je pračka, u které se musíte zajímat o spotřebu vody a energie při běžném pracím cyklu, ale také u ostatních pracích programů. Velmi důležité je také nastavení teploty, protože ty nejmodernější pračky dovedou efektivně prát už při dvaceti až třiceti stupních Celsia. Pračka by se také měla pokaždé spouštět až ve chvíli, kdy bude kompletně naplněná, aby se zbytečně nemuselo prádlo prát na několikrát. Kupovaná pračka by se také měla přizpůsobovat tomu, pro jak velkou rodinu hodláte prát, protože něco jiného potřebuje člověk, který si bude prát jenom pro sebe, a něco jiného vyžaduje pětičlenná rodina. Dalším plýtváním vodou je ruční mytí nádobí, které se dá vyřešit zakoupením myčky. Jedno mytí nádobí pod tekoucí vodou totiž spotřebuje kolem dvacet litrů vody, zatímco myčka si se zašpiněným nádobím poradí s poloviční porcí litrů. 

Parní myčky zajistí díky svému vysokému tlaku a teplotě stejnou kvalitu umývání nádobí, nicméně spotřebují pouze minimální porci vody. Pára ještě k tomu působí jako dobrá dezinfekce a likviduje všechny přítomné bakterie. Osobní hygiena je také důležitá. Pokud přemýšlíte, jestli je výhodnější koupání ve vaně nebo sprchování, pak odpověď je naprosto jasná. Mnohem lepší je sprchování, ale samozřejmě po omezenou dobu, ne že tam člověk zůstane hodinu. Poměrně vhodnou volbu představují termostatické baterie umožňující nastavení teploty vody, díky čemuž se spotřeba vody snižuje o polovinu. Namontovat na baterie se dají také takzvané perlátory, jež obohacují vodu o vzduch, díky čemuž se opět snižuje její spotřebované množství.

Elektřina a teplo

I elektrickou energii je zapotřebí někde ušetřit. Ledničky jsou jedním ze žroutů elektřiny, ale to se samozřejmě dá změnit, protože současné modely lednic dovedou ušetřit klidně až sedmdesát procent nákladů na spotřebu elektrické energie. Poměrně zajímavou vymoženost u moderních lednic představuje dvouvrstvá konstrukce dveří, jež umožňuje svižný přístup do prostoru s čerstvými potravinami bez unikání chladného vzduchu z lednice. Televizor či počítač neustále spotřebovávají energii, jelikož i po vypnutí zůstávají v režimu stand-by, který může domácnost ročně vyjít i na několik tisíc. Sice se to nezdá, ale i maličké světýlko může být pěkný žrout peněz. Z toho důvodu se vyplatí zapřemýšlet nad tím, jestli se nevyplatí vypínat spotřebiče síťovým vypínačem, nebo ho rovnou nevytahovat rovnou ze zásuvky. 

Světlo také spotřebovává elektrickou energii a zde mohou být řešením úsporné zářivky, která mají zhruba o šedesát až osmdesát procent vyšší účinnost, pětkrát menší spotřebu a patnáctkrát delší životnost než běžné žárovky. Poměrně vhodné jsou také LED žárovky, které mají delší životnost a nevadí jim ani časté zapínání a vypínání.

Zastaralá topná zařízení též nadbytečně navyšují náklady. V takovém případě se vyplatí výměna starých topných zařízení za nové. Místnosti by se neměly zbytečně přetápět, protože pro dospělého jedince ideální teplotu představuje dvacet až jedenadvacet stupňů Celsia. V ložnici, kde se spí, pak postačuje bohatě teplota o tři stupně nižší. Vhodná podlahová krytina také dovede izolovat od spodní vlhkosti a pomáhá od zbytečných tepelných ztrát v místnostech. Podlahová krytina by měla být z přírodních materiálů, jež se dají recyklovat, což je dřevo či ekologicky odbouratelné přírodní linoleum.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články