Jak snížit výdaje za plyn

05.01. 2014 • Tipy a rady

Náklady na plyn se každý rok zvyšují, ale nejen náklady na plyn. Stát každý rok přichází s novými způsoby, jak nám vysát o trochu více peněz z peněženek, a proto se člověk snaží uchránit každou korunu. Pravděpodobně nejnáročnější každoročně bývají platby za elektrickou energii, teplo a plyn. A každý rok stoupají ceny všech těchto věcí. Pokud přemýšlíte, jak ušetřit nějaké ty peníze, pak zkuste vymyslet, jestli by to šlo. Podívejme se společně na to, jak snížit výdaje za plyn. A dá se to vůbec zařídit? Určitě, stačí se držet několika tipů.

Tipy pro topení plynem

Moderní domácnost velice často topí za pomoci plynu. Cena za topení plynem potom tvoří až tři čtvrtiny z celkových výdajů za plyn. U každého je přitom potřeba vytápění jiná, protože to se odvíjí v závislosti na velikosti domu nebo bytu, ale též od jeho stavu. Výdaje za plyn v tomto případě mohou snižovat dobře udělaná plastová okna, zateplení domu a správně vybraný kotel. Plynový kotel by měl být vybírán podle velikosti domácnosti, ale též podle toho, na jakém místě se bude nacházet a k jakým účelům bude sloužit. 

Zateplení domu a výměna oken každopádně není investicí z nejlacinějších, avšak právě díky ní se dají výdaje za topení razantně snižovat. Určitě se nevyplatí zakrývání radiátorů, protože pokud byste se na ně přeci jen rozhodli předměty dávat, pak na prohřátí byste potřebovali o něco vyšší stupeň pro vytopení místnosti. Totéž se dá říci o dlouhých záclonách a závěsech. Pakliže chcete ušetřit další finance, měli byste v topné sezóně používat pouze krátké závěsy a záclony. Pokud chcete skutečně snižovat výdaje za plyn, tak určitě zbytečně nepřetápějte místnosti. Každá místnost by totiž měla mít trošku jinou teplotu. 

Třeba ložnice by měla být tou nejchladnější místností v celém domě. V místnostech, kde se příliš často nenacházíte, nemusíte tolik topit. Když bude venku celkem teplo, pak nepotřebujete mít ještě horko i doma. Orientaci vám v takovém případě může usnadnit interiérový teploměr, na jehož podkladě se dá regulovat teplota. Termostatické hlavice s vhodným regulátorem výkonu kotle mohou ušetřit i jednu čtvrtinu nákladů za teplo. Dalším nepříliš vhodným momentem je dlouhé větrání v zimních měsících namísto regulace topení. Větrat by se v zimě mělo jenom krátce, ale o to více intenzivně. Stěny poté nestihnou prochladnout a jenom se vymění vzduch v místnosti. Pokud byste měli zateplený dům, pak je nutné frekvenci větrání korigovat také podle vlhkoměru, jenž vám řekne, jestli máte přetopeno, nebo ne. Dá se říct, že každý stupeň teploty nad dvacet stupňů Celsia znamená zhruba šest procent spotřeby energie navíc. Jeden stupeň Celsia může znamenat ušetření až dvou tisíc korun za rok.

Různé nabídky plynu

Velice důležitým bodem snižování výdajů za plyn je skutečnost, jestli máte toho nejlepšího dodavatele plynu, který nabízí ty nejvýhodnější podmínky. V současnosti se v České republice nachází několik desítek různých dodavatelů plynu a každý z nich má pro potenciální klienty jinou nabídku. Na internetu můžete najít různé kalkulačky plynu, jež ukazují velice zajímavé a přehledně zobrazené porovnání cen plynu. 

Jednotlivé společnosti mezi sebou mají poměrně dost velké cenové rozdíly, takže se určitě vyplatí důkladně si projít možnost, jaké současný stav trhu nabízí. Pokud aktuálně nemáte tu nejvýhodnější cenu a o hodně se liší od jiné nabídky, pak bez problémů změňte dodavatele. Je podstatné si vypočítat, kolik dělá případný rozdíl a zda se to skutečně vyplatí. Změnit dodavatele plynu můžete jednou za šest měsíců a je úplně zadarmo. Do internetové kalkulačky stačí zadat několik potřebných údajů, mezi něž se řadí kraj, kde bydlíte, druh bydlení a třeba současný dodavatel zemního plynu.

Snažte se vařit ekonomickým způsobem, což znamená, že byste měli používat poklice na hrnce. Hořák s plamenem by neměl být větší, než jak velké je dno hrnce či pánve. Na další vaření si volte tlustostěnné hrnce s dvojitým dnem. Na krátkodobější ohřívání nebo vaření bohatě postačí tenkostěnné hrnce. Díky přestavbě nábytku můžete ušetřit až deset procent nákladů na topení. Na celkovou spotřebu zemního plynu určeného k vytápění má také vliv celkový stav topidel. Z toho důvodu dbejte na pravidelnou péči a kontrolu kotle a radiátorů. Plynové spotřebiče by se teoreticky podle odborníků měly kontrolovat a seřizovat minimálně jedenkrát do roka.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články