Jak změnit dodavatele elektřiny a ušetřit peníze

05.12. 2013 • Tipy a rady

Elektřina je pro dnešní život velice důležitá. Bereme ji jako samozřejmost, když však je dodávka omezena, přerušena, nadělá to pro náš běžný život mnoho starostí. Jednadvacáté století je doslova závislé na elektřině a jen stěží jen pro běžné dnešní lidi uvěřitelná představa, že by elektřina nebyla.

Bohužel toto dobře vědí také dodavatelé elektřiny, takže její cena často, možná i nenápadně stoupá. Ale naštěstí dodavatel elektřiny není u nás samotný monopol a od roku 2006 mají možnost odběratelé elektřiny změnit svého dodavatele a tak ušetřit, mnohdy i stovky, či dokonce tisíce korun ročně.

Závislost na elektřině

Jsou domácnosti, které nejen že mají na elektřinu řady spotřebičů, běžně díky elektřině svítí, odebírají pro poskytování internetu, někdy mají na elektrický pohon i otevírání dveří, nejčastěji těch garážových, ale i klimatizaci, a jsou i takové domácnosti, jež na elektřinu vytápějí. To jsou většinou byty, zejména pak paneláky apod. V takových případech zaplatí domácnosti za elektřinu hodně peněz, a jsou na ni závislé, ale naštěstí na českém trhu není jediný dodavatel elektřiny, takže pokud je nabídka od jednoho z nich skutečně zajímavá, mohou je poměrně jednoduše změnit.

Mnoho papírování?

Dokud se nestane něco extra nepříjemného, často elektřina od dodavatele vypadává, anebo na složence bude opravdu ohromná částka, pak to je pro většinu z nás jediný signál, aby se na dodavatele elektřiny zaměřili a v případě nutností ho zkrátka změnili. Je to jaksi lidské, ponechávat vše tak, jak je, dokud to jde. Lidé jsou často dost smířeni jen s málem, než aby udělali nějaký krok a mohli si tak pořídit stejnou službu za mnohem, někdy i poloviční částky.

Raději zůstaneme u starého systému

Dost často také lidi odradí představa, že budou muset zařizovat spousty formalit, věnovat tomu maximum času a neustále někam chodit, nechat si potvrzovat dokumenty, stát fronty, platit za razítka, vyhledávat úřady, jezdit do města,… zkrátka je toho tolik, že se lidé raději spokojí s tím, co mají, než aby vynakládali nějaké aktivity navíc, které dokonce nemusí zrovna vést ke zlepšení situace.

Můžeme vůbec něco změnit

A mnohdy ani lidé nejen že neví, jak změnu dodavatele elektřiny provést, ale dokonce ano neví, že něco takového mohou udělat. Než však dojde k nějakým razantním změnám, je nutné si spočítat, zda se takto akce pro ně konkrétní vyplatí. Neznamená totiž, že automaticky, pokud známý z práce změnil svého dodavatele a šetří, je to šetření i pro vás.

Spočítat

Prvně je nutné si spočítat, kolik vlastně za elektřinu platíme. Pro představu – na českém trhu se v současnosti pohybuje asi třicet až čtyřicet firem, resp. dodavatelů elektrické energie. Jenže ne všichni jsou solidní. Jedni jsou velké, známé firmy, na druhé straně jsou tu i malé, začínající podniky. Ty mají zájem, aby získali co nejvíce nových zákazníků, tím pádem jsou si dobře vědomi toho, že jestli chtějí být konkurenceschopní velkým podnikům, musí přijít na trh s opravdu významnou nabídkou. Nemusíte mít obavy, že nejsou spolehliví. Jakmile takovou firmu najdete, ověřte si ji v adresáři firem, kde zjistíte, od kdy působí, kdo sedí v čele firmy (za to nejsou cizinci se zvláštními jmény) no a samozřejmě najděte diskuzi, kde se o jejich dodávce píše. Lidé mají obecně tu vlastnost, že pokud mají dobrou zkušenost, často, nebo výjimečně se s ní pochlubí, kdežto pokud je zkušenost špatná a velice negativní, ihned se snaží ji dát na vědomí celému světu. Dnes, v době internetu to není nic neobvykle a složité, takže jistě se, pakliže něco je, tak najde.

Kalkulačky

Pro výpočet dodávky elektrické energie není nutné dělat složité výpočty. Na internetu je několik kalkulaček, a po zadání základních údajů se dozvíte, kolik platíte současně, a kolik byste mohli platit jinde.

Výpověď dodavateli

Právě jste se dozvěděli, že vaše ceny za odběr energie jsou až enormní a tak hodláte změnit dodavatele. Není nic jednoduššího, než odepsat smlouvu s novým. Součástí smlouvy bývá i plná moc, která nového dodavatele opravňuje k tomu, aby vaši výpověď stávajícímu dodavateli odeslal právě on. Takže tím zabijete, jak se říká, dvě mouchy jednou ranou. Výpověď samozřejmě můžete zaslat i sami, nejčastěji je přímo pro tuto činnost konkrétní formulář, jež se dá vyplnit v sídle společnosti, anebo i online.  Změnu dodavatele elektrické energie lze provést každých šest měsíců, nicméně je nutné zachovat jak výpovědní lhůtu, tak jak je uvedeno v obchodních podmínkách firmy.

Nová smlouva, nový dodavatel

Obvykle vyřízení změny dodavatele, a sepsání smlouvy s novým, je záležitost velice jednoduchá, už je proto, že konkurenční boj je nutí svým novým zákazníkům jít vstříc a zbavit je zbytečných starostí s vyřizováním. Pro vás, jako odběratele je důležité stanovit si a vybrat nového dodavatele, následně si zjistit jeho obchodní podmínky a v případě nejasností, si nechat vše vysvětlit.

Nebojte se poplatků

Samotná změna dodavatele elektrické energie je za zákona stanovena zdarma. Firma není oprávněna si za tuto službu účtovat žádný poplatek. Přechod od jednoho k druhému dodavateli byste také neměli nějak zvlášť pocítit, rozhodně ne v domácnosti, při využívání běžné elektřiny. Pouze vám přijde, na konci zúčtovacího období, faktura od již bývalého dodavatele, pro platbu za služby a také přijde nová, od nového dodavatele. Zde si pohlídejte všechny údaje, aby správně seděli a nepřišla vám třeba faktura někoho jiného, či byli ve smlouvě hrubé nedostatky.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články