Kdy si nechat zpracovat odhad nemovitosti

15.06. 2020 • Tipy a rady

Odhad nemovitosti je dobré provádět pokaždé, když zvažujete obchod s nemovitým majetkem (prodej, koupě, výměna). 

Cena za zpracování odhadu nemovitosti se obvykle pohybuje v promilích nebo procentech promile ceny, kterou se chystáte za nemovitost zaplatit. 

Přitom právě odhad nemovitosti vám může nemalé peníze ušetřit, nebo díky němu můžete přijít do situace, kdy můžete veliké peníze vydělat. 

Například vám odhad nemovitosti může pomoci odhalit předraženou nemovitost, kterou byste jinak pomocí studia realitní inzerce neodhalili. 

Odhad nemovitosti je možné nechat zpracovat klasicky – objednat u odhadce, který nemovitost navštíví, zaměří a na základě zjištěných informací provede ocenění. Takovýto odhad trvá přibližně dva týdny od provedení prohlídky. 

Je možné však získat i online odhad - obdržíte výsledek okamžitě, nebo při zpracování člověkem obvykle do 48 hodin. Některé služby fungují jako odhad zdarma a ihned na email. 

V obou případech by vás měla zajímat tržní cena nemovitosti. Toto je třeba říci i odhadci či podle toho vybrat příslušnou online službu. 

Existuje totiž více různých cen, které odhadci počítají – např. právě tržní cena, reprodukční pořizovací cena, výnosová cena, nákladová cena atd. 

Všeobecně však lze uvést, že více se vyplatí rozhodně provádět odhad nemovitosti osobní návštěvou odhadce. Při prohlídce totiž může odhadce odhalit některé vady – např. nezapsané stavby na katastru nemovitosti, statické vady, problémy s napojením na inženýrské sítě a hlavně může provést přesné zaměření obytné plochy, což je cenotvorný faktor s největší váhou. 

Každý správný odhadce následně provede transparentní srovnání s realizovanými transakcemi srovnatelných objektů obchodovaných v nedávné době a v co nejbližší lokalitě. Srovnání podloží fotografiemi srovnávaných objektů a vyčerpávajícím popisem.  

Díky tomu víte, co přesně kupujete a zda cena transakce odpovídá. 

Zároveň zjistíte, jaké objekty se v minulosti v okolí prodávaly, za kolik peněz a v jakém stavu. 

To vám může dodat na jistotě, že obchod má smysl a že neděláte chybu. 

Mimoto vám samozřejmě může pomoci odhad nemovitosti i u financující banky, která jej může použít při vyřizování úvěru.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články