Kódy zdravotních pojišťoven

28.05. 2014 • Zajímavosti

V České republice aktuálně provozuje činnost 9 zdravotních pojišťoven. Pojďme si je nyní v krátkosti představit s tabulkou jejich kódů.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (kód 111)

VZP je největší zdravotní pojišťovnou v ČR. Disponuje množstvím 6 milionů klientů. Svou působnost zahájila již v roce 1992 a dlouhodobě patří mezi základní prvky v systému zdravotnictví ČR.

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (kód 201)

Vojenská zdravotní pojišťovna zajišťuje lékařskou péči prostřednictvím profesionálních expertů již od roku 1993. Co se týče zařízení se službami, tak není omezena pouze na vojenská střediska (např. Ústřední vojenská nemocnice Praha, Ústav leteckého zdravotnictva Praha, FM Na Homolce atd), ale i na civilní střediska (nejrůznější lázeňské objekty).

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (kód 205)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna vznikla už v roce 1992. Na základech Hutnické zaměstnanecké pojišťovny vznikl subjekt s více než 1,2 milionem pojištěnců. To z ČPZP činí 2. největší zaměstnaneckou pojišťovnu v ČR s více než 100 pobočkami.

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (kód 207)

OZP je třetí největší zaměstnaneckou pojišťovnou v ČR (po 209 ZPŠ a 205 ČPZP). Své pobočky má v několika větších městech (Praham Brno, Ostrava, Opava, České Budějovice, Tábor, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Plzeň, Beroun, Liberec, Zlín, Jihlava, Olomouc, Karlovy Vary, Ždár nad Sázavou, Pardubice, Benešov, Most, Trutnov).

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (kód 209)

ZPŠ byla zřízena ke konci roku 1992. Postupem času se pojišťovna vyvinula v silnou regionální zdravotní pojišťovnu se silnou vazbou na firmu Škoda Auto, a.s. ZPŠ není pouze pro zaměstnance Škody Auto, ale také pro širší veřejnost. Pobočky má jak v Mladé Boleslavi, tak v Rychnově nad Kněžnou, Kvasinách, Vrchlabí a v Nymburce.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (kód 211)

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (kód 213)

RBP ZP je jednou ze zaměstnaneckých pojišťoven v České republice. Ke konci roku 2013 evidovala více než 420 tisíc pojištěnců. Hlavním působištěm této pojišťovny je severní a střední Morava a Slezsko.

Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE (kód 217)

ZP Metal-Aliance byla 1.října 2012 sloučena s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou.

Zdravotní pojišťovna MÉDIA (kód 228)

ZP MÉDIA byla 28. března 2011 sloučena se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR (VZP)

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články