Kdy jsou děti dostatečně zralé na mobilní telefony? Roli nehraje ani tak věk, jako spíše psychická vyspělost

10.07. 2019 • Zajímavosti

Stále častěji můžeme vídat mobilní telefony v rukou čím dál mladších dětí. Není žádným překvapením, když chytrým smartphonem dnes disponují děti v první třídě a mnohdy o mnohem mladší. Většina rodičů si pokládá otázku, kde je ten správný čas k pořízení prvního mobilního telefonu a kdy jsou vlastně děti na mobilní telefony dostatečně zralé?

První mobil? Nástup do první třídy je důležitý milník

Jakmile dítě nastoupí do první třídy, v jeho životě a samozřejmě i v životě jeho rodičů se toho hodně změní. První třída je jakýsi milník, který s sebou přináší spoustu nového - zároveň je i nástup do školy příležitostí k pořízení prvního mobilního telefonu. Podle průzkumů, kterých se zúčastnilo mnoho rodičů, vyšlo najevo, že je k pořízení mobilního telefonu vede především potřeba mít dítě neustále pod kontrolou. Dětem tak mobily dávají již v šesti letech, aby jim mohli kdykoli zavolat a být s nimi ve spojení. Nabízí se otázka, jestli to ale správně…?

Odborníci mají na smartphony svůj vlastní názor

Pokud bychom se na smartphony a děti zeptali odborníků, dočkali bychom se úplně jiného názoru. Zatímco rodiče se ptají na doporučený věk, ve kterém je rozumné dítěti mobil pořídit, odborníci se odvolávají spíše na psychickou vyspělost. Ta je totiž podle nich mnohem důležitější a prokazatelnější, nežli číslo dětského věku.

Každé dítě je přitom potřeba posuzovat jinak. Že má sousedovic Mařenka, která je stejně stará jako vaše Anetka smartphone už v šesti letech a vaše dcerka ho ještě nemá, totiž neznamená, že musíte okamžitě jít a mobilní telefon jí pořídit. Každý rodič by měl sledovat osobnost svého dítěte a zároveň si všímat jako psychické zralosti. Některé děti jsou na smartphony psychicky vyspělé již v šesti letech, jiné třeba až v osmi nebo klidně mnohem později.

Doporučujeme: Chcete při nákupu mobilního telefonu ušetřit až desítky procent? Vyzkoušejte slevový vyhledávač Slewik a jeho sekci Smartphone levně!

Dítě si musí uvědomit hodnotu mobilního telefonu

Obecně se doporučuje pořízení mobilního telefonu ve chvíli, kdy je dítě schopné vnímat a chápat jeho hodnotu. Musí se umět chovat zodpovědně jak k mobilu, tak i k sobě samotnému. Nemá cenu pořizovat mobilní telefon dítěti, které ještě nechápe, že nemůže sdělovat své telefonní číslo jen tak někomu na počkání. Stejně tak není na místě pořizovat mobil dítěti, které ještě nezná hranice, jak s mobilním telefonem zacházet - například neví, co se smí a co se nesmí fotit a podobně.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články