Spotřebitelské úvěry

27.10. 2014 • Půjčky a hypotéky

Trh financí skýtá všelijaké peněžní výtvory. Jedním z hojně užívaných je spotřebitelská půjčka. Pomocí nich je možné si pořídit rozličné věci bez nutnosti čekání na to, až uspoří.

Co je to spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr je peněžním dílem pro fyzické osoby k nepodnikatelským záměrům. Je užíván ke koupi rozmanitého zboží (spotřebního – odvozen název úvěru), ale také ke koupi jiných různorodých věcí (vůz, domácí spotřebiče aj.).

Bližší charakteristika spotřebitelského úvěru

Spotřebitelský úvěr je převážně hrazen systematickými splátkami každý měsíc. Dílčí úvěry se odlišují dobou placení, množstvím a výší splátek. I ostatní předpoklady se odlišují dle určitého výrobku. Jiné jsou třeba záruky (zástava vlastnictví, ručitel), výběr (cash i transferem na konto) atp.
Volte spotřebitelský úvěr dle úrovně taxy za úroky (převážně rozmezí od 8 % - 16 % za rok).

Spotřebitelský úvěr je ve své primární bázi chápán jako praktický, ovšem občas je poskytován i jako neúčelový – použit na vše.

Výhody a nevýhody spotřebitelského úvěru

Základním kladem spotřebitelského kreditu je, že si jednoduše a v rychlosti lze koupit všelijaké produkty bez nutnosti dlouhodobého spoření. Produkty budete smět používat i hned, ale svá pozitiva to má také z důvodů inflace. Spotřebitelské úvěry se pohybují v rozmezí od 1 000 Kč do 1 mil. Kč s dobou splatnosti přibližně na 10 let. Všichni si tedy zřídí spotřebitelský úvěr dle svých požadavků, které budou pasovat přímo na jeho osobu. 

Některé úvěry poskytují také pojištění proti nezpůsobilosti splácet. Samozřejmě se můžeme potkat i s negativy tohoto typu úvěru – v případě, že si neohlídáte svou platební způsobilost. Lidé si často zařídí větší počet paralelních úvěrů – neschopni platit. Buďte opatrní i na nevhodné nebo netransparentní požadavky a předpoklady nebo vysoké RPSN. Může nastat situace, kdy je úrok v podstatě příhodný, ovšem kompletní RPSN už ne. Věnujte mu raději více zájmu než úrovni úroku.

Smlouva o spotřebitelském úvěru

Spotřebitelský úvěr se rodí na bázi smlouvy o spotřebitelském kreditu. Patřičnostmi dokumentu je určení totožnosti stran smlouvy, výše půjčené peněžní sumy, záměr/cíl (u úvěru účelového), výše RPSN a úroku, termín prvotní splátky, požadavky ke splácení předčasně, pokuty a postihy aj.
Základními podmínkami úvěru spotřebitele jsou zletilost, státní příslušnost ČR, stálé bydliště na území ČR. Ostatní podmínky si diktuje určitý provider. Z dalších podmínek lze jmenovat např. vlastnit konto u banky, kde požaduji úvěr, ručení realitou, regulérní měsíční mzda (+ prokázání o něm), garant atp.

Poskytovatelé spotřebitelského úvěru

Spotřebitelské úvěry poskytují nebankovní (CofidisCetelem, Home Credit, Profi Credit Czech, Provident Financial…) i bankovní instituce (Česká spořitelna, Česká obchodní banka, mBank, Oberbank, Komerční banka, GE Money Bank, Raiffeisenbank…).

Je očividné, že potencialita spotřebitelského úvěru je pestrá a rozsáhlá. Než se ale obrátíte na určitéhou instituci, promyslete své nároky na váš spotřebitelský úrok a jaké garance můžete naopak vy poskytnout společnosti.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články