Americká hypotéka

05.10. 2013 • Půjčky a hypotéky

Budete-li si chtít půjčit peníze, je nutné promyslet všechny aspekty a podle nich se rozhodnout, jaký produkt zvolíte. Jednou z možností je americká hypotéka. Kdy po ní sáhnout?

Co je to americká hypotéka?

Americká hypotéka představuje hypoteční úvěr, který je stejně jako klasická hypotéka zajištěný nemovitostí. Liší se v tom, že není účelově vázaná na bydlení. Jedná se o neúčelový úvěr, který je možné použít na cokoliv. To má společné se spotřebitelským úvěrem. Na rozdíl od něj však má zpravidla nižší úrok. O jeho výši však rozhoduje konkrétní poskytovatel.
Označení „americká“ si nese podle místa původu. Americká hypotéka vznikla v USA a nyní je rozšířená i u nás. V Americe se označuje jako „home equity loan“.

Hypoteční úvěr z americké hypotéky

Lidé peníze z tohoto finančního produktu využívají nejčastěji ke koupi různých věcí, automobilu, ale i na vyrovnání svých finančních závazků. Vzhledem k tomu, že si prostřednictvím americké hypotéky můžete půjčit relativně hodně peněz, se na tyto účely hodí, zvlášť když si vyberete poskytovatele, který neprověřuje příliš přísně žadatele o úvěr. To je typické pro nebankovní americké hypotéky. I tak by si však měl člověk dobře promyslet, zda mu peníze skutečně pomůžou. Bez důkladného zvážení by ho mohl úvěr dostat ještě do větší finančních potíží.
Výše hypotečního úvěru se odvíjí od odhadní ceny nemovitosti. Vyjadřuje se procentem. Na rozdíl od klasické hypotéky jde o menší procentuální částku. Většinou se pohybuje kolem 70%. Nebankovní hypotéky nabízejí i menší částku.
Doba splatnosti americké hypotéky je rovněž různá, nejčastěji se pohybuje od 5 do 20 let. Minimální částka, kterou vám poskytne, je zpravidla kolem 100 až 200 000 Kč. Opět záleží na poskytovateli.

Podmínky americké hypotéky

Podmínky poskytnutí americké hypotéky se liší podle toho, zda jde o banku či nebankovního poskytovatele. Mezi obecné podmínky patří plnoletost. Žadatel by neměl také ke dni koneční splatnosti úvěru přesáhnout věk 70 let.
Další podmínkou je zajištění hypotečního úvěru nemovitostí, která se musí nacházet na území České republiky. Nutný je i příjem ze zaměstnání nebo podnikatelské činnosti. Vámi vybraný poskytovatel může mít ještě další individuální podmínky.

Výhody a nevýhody americké hypotéky

Lidé volí americkou hypotéku, protože si mohou díky ní půjčit i větší sumu peněz na různé využití. Výhodou je také nižší úroková sazba a možnost rozložení splátek na delší dobu. Díky tomu je možné si nastavit splátky tak, aby pro vás byly únosné.
Většina poskytovatelů vám umožní i předčasné splacení hypotečního úvěru, aniž byste platili velké penále, jako je tomu u běžné hypotéky. Nemovitost zatíženou americkou hypotékou lze prodat.
Americká hypotéka má však i své nevýhody. Pro někoho to může být nutnost ručit nemovitostí. Při vaší platební neschopnosti o ni přijdete. Americká hypotéka má lepší úrokovou sazbu než spotřebitelský úvěr, ale vyšší než klasická hypotéka. Pro účely bydlení je tedy lepší použít běžnou hypotéku.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články