Jak investovat do komodit

15.02. 2014 • Investice

Rozhodnete-li se, že budete investovat, máte více možností, do čeho můžete své finanční prostředky vložit. Jsou jimi akcie, dluhopisy, podílové fondy, nemovitosti a také komodity. Přiblížíme si více poslední uvedenou skupinu.

Co jsou komodity

Komodita je zboží, do kterého lze vložit volné finanční prostředky. Jejím základním znakem je, že je s nimi na trhu obchodováno bez rozdílů v kvalitě. To znamená, že dodávky od dodavatelů lze zastoupit, aniž by se změnila jejich kvalita. Proto komoditou nemůže být zboží, které má mnohé podoby zpracování a prodává se za různou cenu.

Na světových trzích se obchoduje s následujícími komoditami:

energie: Patří sem ropa západotexaská, ropa Brent, zemní plyn, ethanol, Heating Oil, Gulf Coast Gasoline, propan, uran a RBOB Gasoline.

kovy: Jsou jimi zlato, stříbro, platina, měď, palladium.

zemědělské produkty: Konkrétními produkty jsou kukuřice, oves, sójový olej, pšenice, kakao, káva, bavlna, cukr, sojové maso, sójové bob a hrubozrnná rýže.

maso a dobytek: Patří sem vepřové půlky mražené, telata, Live Cattle.

Výhody a nevýhody komodit

Investice do komodit přináší mnohé výhody. Mezi ně patří především to, že chcete-li dobře investovat do komodit, nemusíte mít tak vysoké finanční vzdělání, jako když se rozhodnete investovat do akcií, nemovitostí atd. Mohou vám také přinést vyšší výnosy.

Je však nutné počítat s vyšší rizikovostí. Nestává se však, že by komodity nabyly nulové hodnoty. Jejich hodnota je zpravidla kladná, zvlášť když si vyberete drahé kovy. Oblíbené je především zlato.

V posledních letech však šla jeho cena hodně nahoru, a proto někteří finanční odborníci tvrdí, že je načase investovat do jiných komodit.

Pro investory jsou komodity výhodné i tím, že mají vysokou likviditu. Budete-li se jich chtít zbavit, nic vám nebude stát v cestě.

Výhodou investice na komoditních trzích je, že pokud roste inflace, zpravidla roste i cena komodit. Chrání tak hodnotu investice. Naopak nevýhodou je, že na rozdíl od jiných aktiv sebou nenese pravidelný výnos v podobě výplat dividend. Je zde pouze kapitálový výnos.

Komoditní trh

Komoditní trh je místo, na kterém dochází k nákupu a prodeji komodit. Může se dotýkat komodit, které ještě nejsou vyrobené či vypěstované.

S komoditní burzou souvisí pojem termínovaný kontrakt (futures contract) - smlouva zavazující dodavatele k dodání předem daného množství zboží v předem dohodnutém termínu a samozřejmě za předem dohodnutou cenu. Jde o standardizované kontakty prováděné prostřednictvím regulovaných trhů. Peníze, které do takového obchodu vkládá investor, jsou vázány u brokerské společnosti, která s komoditami obchoduje.

Popularita komoditních trhů je velká, a to díky možnosti obchodovat s mnohými komoditami, ale také díky velké možnosti diverzifikace, vysoké finanční páce, vysoké transparentnosti a regulovaného prostředí a jsou zde i vcelku nízké náklady.

Příležitosti pro obchodování na komoditní burze jsou pro investory, kteří hledají možnosti krátkodobých i dlouhodobých investic.

Investování do komodit

Pokud se věnujete investování a chcete mít vyrovnané investiční portfolio, neměly by vám v něm komodity chybět. Už jen proto, že mají jiný cyklus vzestupů a pádů než akcie a vyrovnávají tak zisky z investic. Většině lidí vadí zdražování energií, paliv či potravin. Budete-li správně investovat do těchto komodit, budete z toho mít užitek.

Můžete samozřejmě investovat do komodit sami za sebe, ale pokud nemáte dostatečné finanční vzdělání, je lepší svěřit své finance fondům. Je jich mnoho. Vždy si prověřte, zda jde o důvěryhodnou firmu, která je transparentní.

Pro všechny investice, nejen do komodit, platí to, že je lepší volit více komodit pro zajištění rozumné diverzifikace. Znamená to, že pokud dojde k poklesu cen určité komodity, jinou komoditou, kterou budete mít rovněž ve svém portfoliu, se to vyrovná a vy o peníze nepřijdete. Abyste dosáhli optimální diverzifikace, je nutné vidět investice v souvislostech.

Rozhodněte se také, jaká cesta investice do komodit budete pro vás nejlepší.

Pokud máte finanční vzdělání, volte přímou cestu - futures kontrakty. Bez dostatečného finančního vzdělání lze doporučit magaged futures či výše zmíněné komoditní fondy. Další možností jsou Exchange Traded Fund či investiční certifikáty.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články