Promyšlené zabezpečení objektů může firmám ušetřit velké náklady

03.11. 2018 • Tipy a rady

Firmy stále hledají způsoby, jak zabezpečit svůj majetek, prostory i jak ochránit zaměstnance, s čímž se pojí náklady vynaložené na různé způsoby řešení bezpečnosti. Pokud zvolí způsob, který je pro danou společnost poddimenzovaný, může dojít ke zklamání z nedostatečné ochrany. Naopak při přehnaném, neodborném a neefektivním instalování různých systémů nemusí firma dostatečně využít všechny dostupné funkce a tím vkládá peníze do něčeho, co neprodukuje dostatečný výsledek.

Proto je výhodné využít služeb bezpečnostní agentury, která má zkušenosti s instalací zabezpečovacích systémů i s využitím fyzické ostrahy a dokáže optimalizovat službu přesně podle potřeb klienta. Jaký způsob ostrahy je ten nejoptimálnější? Na to není jednoznačná odpověď.

Proč chtít fyzickou ostrahu?

I přesto, že moderní technologie stále více nahrazují lidský faktor ve všech oblastech, stále se neobejdeme bez pracovníků fyzické ostrahy. Jejich přítomnost ve střeženém objektu má v dnešní době jinou funkci než v minulosti. Dříve firmy využívaly především ostrahu v podobě vrátných, pracovníků provádějících pochůzky po areálu a po budovách nebo kontrolory vjíždějících vozů, a proto bylo potřeba mít k dispozici více pracovníků, kteří zastávali jednotlivé pozice. Dnes se pracovník fyzické ostrahy stává multifunkční osobou, která z jednoho dohledového stanoviště obsluhuje zabezpečovací systémy monitorující objekt a zároveň může plnit funkci recepčního. Ve chvíli, kdy je zapotřebí zasáhnout a vyřešit například konfliktní situaci nebo rovnou vniknutí neoprávněné osoby do objektu či areálu firmy, je přítomnost pracovníka fyzické ostrahy bezesporu výhodná. Zde si technologie neporadí.

Proč chtít zabezpečovací systémy?

Jak už bylo zmíněno, fyzická ostraha dnes nemá tak silné zastoupení právě díky využívání moderních zabezpečovacích systémů, které spolehlivě pokryjí širokou škálu způsobů ochrany majetku. Lze je využít od obvodové ostrahy, přes kontrolu vstupů, monitoring exteriérů i vnitřků výrobních či kancelářských prostor, až po ochranu samotných zaměstnanců. Firma tak nemusí investovat do několika strážných, kteří by museli obsáhnout veškeré tyto činnosti. V porovnání s tímto je jednorázová investice do stále běžícího zabezpečovacího systému mnohdy výhodnější. 

Pojďme si jednotlivé systémy představit: 

1)      Kamerové systémy (CCTV) – Nejrozšířenějším způsobem monitoringu je instalace kamerových systémů, které mohou tvořit soustavu chytrého zabezpečení jak samotných firemních objektů, tak například odlehlejších částí průmyslových areálů nebo skladů. Pokročilé moderní kamerové systémy nabízejí kromě kvalitního záznamu ve dne i za zhoršených světelných podmínek (za šera, v noci) také funkce jako rozpoznávání obličejů, informování o odložených nebo zmizelých předmětech, počítání aut, rozpoznání SPZ, rozpoznání vandalismu a netypického chování nebo hlasového upozornění. Záznam z kamer lze sledovat jak živě, tak formou záznamu, a to v PC nebo v mobilním telefonu. Obsluhu více kamer přitom zvládne jeden proškolený pracovník.

2)      Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) – Zejména ve chvílích, kdy skončí pracovní doba, je třeba firmu zabezpečit proti vykradení, což spolehlivě zajistí elektronické zabezpečovací systémy. Nejedná se přitom pouze o alarm u vstupu. Pro kompletní zabezpečení objektu je vhodné instalovat soustavu detektorů a čidel, které nepřetržitě monitorují okna, dveře i další přístupová místa a dokáží rozpoznat tříštění skla nebo reagují na únik vody či nebezpečného CO². Pokud dojde ke spuštění alarmu, vyšle se signál na předem zvolená místa – například na pult centrální ochrany bezpečnostní agentury, kde dojde k vyhodnocení poplachu a na místo je vyslána zásahová jednotka. Upozornění lze odeslat také na mobilní telefony či emaily pověřených zaměstnanců firmy.

Zajímavým způsobem doplňujícím elektronické zabezpečovací systémy jsou zamlžovací systémy, jejichž princip spočívá v zaplnění místnosti hustou mlhou během několika vteřin poté, co dojde ke vloupání do prostoru.

3)      Elektronická požární signalizace – vedle zabezpečovacích systémů jdou ruku v ruce i požární systémy střežící zdraví zaměstnanců i bezpečnost veškerého majetku firmy. Ať už instalaci elektronické požární signalizace nařizuje ČSN nebo ne, je snaha včas detekovat vznikající požár v objektu tím správným krokem.

4)      Přístupové systémy – Povolit vstup do objektu firmy lze hned několika způsoby. V případě obsluhy vrátnice fyzickou ostrahou je vhodné instalovat ke vstupu například interkom s kamerou. Pokud jde čistě o využití techniky, dokáží dnešní moderní přístupové systémy ve formě chytrých zámků či turniketů zajistit vstup na základě prokázání se příslušným čipem, kartou, kódem, mobilní aplikací či otiskem prstu. Pomocí přístupového systému lze v budovách vhodně rozčlenit zóny, do kterých mají vstup jen určití zaměstnanci nebo lze celý systém propojit s kamerovým, docházkovým či mzdovým systémem a ušetřit tak nejen čas, ale také náklady.

5)      Perimetrická ochrana areálů – Kromě samotného zabezpečení objektů je důležité myslet i na zamezení vstupu do venkovních ploch areálů, kde je mnohdy uskladněn materiál, pracovní stroje či nářadí. K tomuto účelu slouží takzvaná perimetrická ochrana. Může jít o infračervené či mikrovlnné závory, detektory reagující na zdeformování, optické kabely snímající vibrace, videodetektory a moderní radary přizpůsobené k zachycení pohybu. Perimetrická ochrana může doplnit nebo nahradit fyzickou ostrahu provádějící pochůzky po areálu.

Využijte všechny dostupné možnosti

Pokud uvažujete nad tím, jaký způsob zabezpečení je pro vás ten nejvhodnější, nechte si vytvořit nabídku bezpečnostních služeb od bezpečnostní agentury. Ve většině případů je ideálním způsobem ochrany kombinace fyzické ostrahy, která může okamžitě reagovat na vzniklé situace a moderních elektronických systémů, které pracují nepřetržitě 24 hodin denně. Při správné optimalizaci všech bezpečnostních prvků podle konkrétních představ a požadavků lze vytvořit dobře fungující systém ochrany, který nejen, že bude splňovat očekávání, ale navíc dokáže uspořit nemalé náklady.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články