Jak se vypořádat s půjčkami? Chytře!

17.12. 2013 • Půjčky a hypotéky

Půjčky v dnešní době mají skoro všichni skoro každý druhý má nějakou půjčku, nějaký úvěr, dluhy, kontokorent, kreditní kartu, nějakou věc na splátky a podobně. V dnešní době je velký trend půjčovat si peníze. Mnozí lidé nemají jen jednu půjčku, ale hned několik půjček. A v tu chvíli si říkáte, je to opravdu nutné mít tolik půjček? Odborníci a finančníci radí si vzít jen velmi důležité půjčky a půjčit si na smysluplné věci a na věci, které v životě nutně potřebujete. Pokud vám v domácnosti přestane fungovat lednička, sporák, pračka, kotel, který ohřívá vodu, televize a podobně je to samozřejmě výdaj navíc. Mnoho lidí peníze na takovýto výdaj nemají našetřeno a tak sahají buď po koupi na splátky či po půjčce. Takové věci jsou v domácnosti potřeba, potřebujete někde dát jídlo, potřebujete vařit, prát prádlo, mít teplou vodu a i ta televize je svým způsobem potřebná, protože ticho je někdy velmi nepříjemné, ovšem záleží jak pro koho. 

Ovšem vzít si půjčku na novou velkou televizi, i když ta stará ještě funguje, vzít si půjčku na luxusní dovolenou na Seychelách, vzít si půjčku na koupi oblečení, vzít si půjčku na nákup luxusních vánočních dárků a podobně, je velký nesmysl!! Takovéto půjčování není vůbec smysluplné. Televize vám pořád slouží, pokud si na dovolenou nenašetříte, jedete jinam či šetříte další rok, oblečení si pořiďte takové, aby vyhovovalo vaší cenové relaci, vánoční dárky kupte jen z peněz, které máte našetřené. Vy si půjčíte na tyto události, chvíli si to užijete, ale pak budete splácet několik měsíců půjčku a nebudete si moc dopřávat to, co bylo před půjčkou běžné. Opravdu to tedy stojí za to?

Konsolidace - spojení více půjček do jedné

Když máte dvě a více půjček musíte si vždy promyslet, zda opravdu vaše finanční situace vám to umožňuje. Odborníci doporučují odkládat si částky bokem minimálně šest měsíců. Zjistíte tak, jaké to bude, když váš rozpočet splátky skutečně zatíží, jaké to bude s nimi žít a čeho se budete muset vzdát a co si naopak budete moci dopřát. Tak nejlépe zjistíte, zda si půjčku můžete dovolit či nikoliv. Více půjček znamená vyšší výdaje, delší dobu splatnosti a podobně. To vše si musíte promyslet. Půjčit se dá velmi snadno a rychle, ovšem peníze poté sehnat je těžší a snadno se tak nezaplacením pár půjček můžete dostat do spirály dluhů a tím pádem vám začnou problémy, ze kterých se budete dostávat dlouho a těžko. 

Za vlastní chybu pak zaplatíte a možná i později budete litovat, že jste si půjčku vůbec vzali. Je proto dobré půjčky si brát s rozmyslem a opravdu si vyzkoušejte, zda se finančně vejdete a budete moci zaplatit vše okolo. Je mnohem lepší zjistit včas, že na půjčku vám zkrátka nevyjdou finance, než si vzít půjčku a zjistit to až pozdě, když už půjčku máte a splátky na sebe nenechají dlouho čekat. Jak se vypořádat s půjčkami? Jde to nějak? Ano jde a to konsolidací jednotlivých půjček. Konsolidace vám pomůže alespoň trošku něco ušetřit a trošku svému rodinnému rozpočtu přilepšit. V dnešní době je stále více a více lidí v České republice, kteří pojem konsolidace znají a hojně ji využívají. O co vůbec jde? To se dozvíte v tomto článku.

Konsolidace, co to je?

Pokud ztrácíte kontrolu nad půjčkami, nezvládáte jejich placení, určitým řešením může být pro vás právě konsolidace. Konsolidace je vlastně takové spojení více půjček či úvěrů v jeden. Tím pádem snížíte své finance a pomůžete tak rodinnému rozpočtu. Budete platit o něco méně a tím pádem budete mít finance na placení dalších výdajů, které jsou v domácnosti potřeba zaplatit. 

Navíc je zde také plus to, že budete moci půjčky či úvěry dále splácet bez jakýchkoliv výpadků a tím pádem vás nebudou strašit úroky z nezaplacení, pokuty, dluhy a v těch nejhorších případech exekuce. Pokud máte pocit, že vám půjčky a jejich splacení přerůstá přes hlavu, zajděte si do vaší banky a informujte se na konsolidaci půjček či úvěrů. Pozor, není dobré jednat impulsivně, vše si řádně promyslete a spočítejte. Vyplatí se vám to, to určitě. Dvakrát měř, jednou řež se zde velmi hodí.

Konsolidace může mít celkem tři důvody, proč si půjčky sloučit. První je ten, že nezvládáte finance splácet, potřebujete si splátky snížit a získat tak trošku víc peněz na běžný provoz vaší domácnosti. V tomto případě musíte počítat s tím, že se vaše doba splacení prodlouží a vy tak odlehčíte svému rozpočtu, ovšem za cenu většího přeplacení.

Další možností je opak. Tedy chcete půjčky či úvěry splatit co nejdříve, tudíž si měsíční splátky zvýšíte. V tomto případě pak výrazně snížíte celkovou sumu, kterou bance zaplatíte. Tuto možnost využívají lidé především tedy, pokud změní práci a získají v ní vyšší post či větší plat. Mohou si tak dovolit platit víc, aniž by to zasáhlo rodinný rozpočet a tím pádem bance dáte méně, než bylo původně, v plánu.

Třetí možností je to, že úrokové sazby jsou nyní velmi příznivé oproti těm dřívějším. V bance tak můžete dostat výhodnější nabídku, což se vám samozřejmě vyplatí a je to pro vás výhodné. Další úsporu to má, snížíte transakční náklady (několik poplatků za vedení účtů vměstnáte do jednoho), máte vše pěkně na jednom místě a snáze je to kontrolovatelné.

Přemýšlet, počítat, radit se

Vyrazit do banky se vyplatí, ovšem je dobré být připraven a něco málo si o konsolidaci zjistit. V bance vám budou nabízet různé produkty, ovšem snaží se produkty prodávat. Jejich prioritou je, aby, jste platili bance peníze, a tudíž si o konsolidacích něco zjistěte. Dobré vědět, než půjdete do banky pro nabídku je to, že se konsolidace týká běžných spotřebitelských úvěrů, konsolidují se kontokorenty, kreditní karty, hypoteční úvěry a někde dokonce i leasing, to však záleží na bance či nebankovním sektoru. Vyplatí se vám porovnat si několik nabídek, nebrat ihned tu první. V dnešní době je totiž na trhu bank docela velká konkurence, tudíž se banky snaží nalákat k sobě nové a nové klienty. Neberte ihned první nabídku, kterou dostanete, vše si musíte dobře promyslet a propočítat. Na internetu je plno chytrých internetových kalkulaček. Ty vám pomohou ukázat různé nabídky a jednoduše vám tak vypočítají, jaká konsolidace bude s kterou bankou pro vás ta nejvýhodnější. Ušetří vám to mnoho času. Díky těmto kalkulačkám zjistíte, jestli je pro vás sloučení úvěru výhodné, na kolik vás to přijde, co celkově zaplatíte. Samozřejmě je potřeba takovouto kalkulačku správně vyplnit.

Jak správně vyplnit konsolidační kalkulačku?

Zde vám poradíme, jak konsolidační kalkulačku správně vyplnit, aby, jste dostali správné údaje o vaší konsolidaci. Právě to bývá dosti častou chybou při snaze zjistit o konsolidaci co nejvíce informací. Potřeba se zjistit všechny vaše závazky, které máte. Potřebujete dva údaje. Kolik vám u každého závazku zbývá doplatit a měsíční výše vašich splátek. A poté?Poté se řiďte tímto návodem.

Krok jedna

Do jednotlivých kolonek vyplňte, jaké úvěrové produkty chcete použít ke konsolidaci. Jak už bylo výše zmíněno, konsolidovat můžete závazky z půjček, závazky z kreditních karet, závazky z kontokorentu. V další kolonce je potřeba vyplnit, kolik vám zbývá z půjčky doplatit, nesmí zde chybět také údaj o měsíční splátce každého vašeho závazku. Běžné kalkulačky obvykle dokáží pojmout až sloučení pěti závazků. Pokud je závazků více, informujte se v bankách.

Krok dva

Finanční specialisté vám pomáhají na těchto kalkulačkách zdarma se spolučením půjček, proto potřebují kontaktní údaje, které je potřeba vyplnit. Nemusíte se bát, s vašimi osobními údaji se nakládá podle zákona, žáden strach nic nebude zneužito. Pouze to poslouží pro dané účely. Je dobré také myslet na to, že vás finanční specialista může kontaktovat s poskytnutím odborných rad, to vše zdarma. Pokud vám bude jeho nabídka vyhovovat a kývnete na to, pomůže vám také vyplnit dokumenty a zprostředkuje vám také setkání v bance, tudíž se o nic nemusíte starat, vše vyřídí za vás.

Krok tři

V třetím a posledním kroku se zaměříme na porovnávání nabídek. Jakmile naťukáte všechny údaje do kalkulačky, získáte nabídky. Takové nabídky, které nejlépe vyhovují vašim požadavkům a vaší situaci. Co je pro vás nyní prioritní, je v tuto chvíli výše nové měsíční splátky sloučeného úvěru či sloučených půjček. Ve většině případů značně ušetříte, což je pro vás asi priorita. Ovšem musíte se zaměřit také na další položky, které pro vás jsou jistě důležité a to poplatek za zpracování úvěru, vedení půjčky, RPSN, prodloužení splácení půjčky, celková suma půjčky a podobně. Musíte najít jistý kompromis, ale není dobré se řídit jen cenou a dál už ničím.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články