Kladné stránky českého bankovnictví

16.01. 2014 • Zajímavosti

V České republice je zvykem kritizovat kdeco, ale ne vždy si všechno zaslouží kritiku. Bankovní instituce patří k těm nejčastějším terčům kritiky a v některých případech si za to samozřejmě banky mohou kompletně samy. Ovšem i v našem prostředí se najde několik důvodů, proč bychom na české banky mohli být hrdí a ne na ně jenom nadávat. Pojďme se na několika příštích řádcích podívat na to, za co banky pochválit.

Bezkontaktní karty

V poslední době neustále narůstá počet využívaných bezkontaktních karet. Za poslední dva roky se počet bezkontaktních karet více než zestonásobil. Dá se zjistit i takový údaj, že v současnosti je každá čtvrtá karta je bezkontaktní, tudíž jejich počet dosáhl na metu 2,5 milionů karet. Bezkontaktní karty ovšem nejsou jenom technologickou hračkou, protože jsou i účelné. Bezkontaktní placení je mnohem pohodlnější než staré placení kartou a rapidně při využívání bezkontaktních karet můžete ušetřit i čas. 

Platba za pomoci klasické karty nebo hotových peněz totiž trvá až šestkrát delší dobu. Na jednom placení můžete ztratit zhruba půl minuty jinak drahocenného času, což za jeden rok dělá čtyři hodiny a to v součtu není určitě málo. Navíc v dnešní době se jedná o velice užitečnou záležitost. S tímto ohledem není vůbec ku podivu, že u některých vydavatelů platebních karet už bezkontaktní varianta pomalu překonává tradiční platební karty. Bezkontaktní platby se staly již naprosto standardním způsobem placení za službu nebo zboží. Za rozmachem této nové možnosti placení stojí také to, že Česká republika je malou zemí a z toho důvodu je mnohem jednodušší si vyzkoušet novou technologii ve skutečném provozu a zjistit tak, jak se technologie ujme, jaké výhody a rizika jsou s ní spojené a také to, jak ji vlastně přijmou samotní klienti. Bezkontaktní karty se dají opravdu označit za hit poslední doby a pravděpodobně budou postupem času nahrazovat všechny obyčejné platební karty.

Růst konkurence, rušení poplatků

V poslední době na český finanční trh vstoupily nové subjekty, jež vytvořily mnohem větší konkurenční prostředí. Pro běžného klienta, jenž je zvyklý docházet na pobočku svojí banky, se toho mnoho nezměnilo. Ovšem pro lidi, co chtějí nízkonákladové služby a nemají v plánu příliš chodit na pobočky, může nová situace znamenat lepší zítřky. Nemusí totiž za vedení svého účtu platit žádné poplatky a s některými bankovními institucemi se dá dokonce vydělat i na tom, že se dá vybírat bez jakýchkoliv nesmyslných poplatků v bankomatech jiných bank. V takovém případě pouze musíte splnit podmínky dané banky. Přítomnost nových bank na českém trhu také vedla ke snižování úrokových sazeb hlavně u spotřebitelských úvěrů, ale zčásti také u hypotečních úvěrů. V nynější situaci si tedy můžete najít hypotéku s úrokovou sazbou nižší než tři procenta a spotřebitelský úvěr se dá získat pod deseti procenty. Opravdu se dá konstatovat, že bankovní trhu nebyl v posledním období nudným místem. Banky se snažily a snižovaly všechny možné poplatky, hlavně pak u hypotečních úvěrů. Poplatky jsou v současnosti mnohem transparentnější a některé naprosto šílené poplatky bankovní instituce musely zrušit. Zvlášť ve chvíli, kdy banky čelily žalobě. Díky tomu klesl bankám výnos z poplatků. Průměrná výška bankovních poplatků by měla i nadále klesat, za což také částečně může vstup nových bank na český finanční trh. Jestliže by se totiž zavedené banky nepřizpůsobily, mohly by pro ně nastat krušné časy.

Stabilita a specializace

V našich končinách je naštěstí bankovní sektor poměrně stabilní na rozdíl od zemí Západní Evropy či Spojených států amerických. Až do roku 2013 zvyšovaly banky zisky pro své vlastníky, takže z toho důvodu u nás jsou celkem stabilní. U nás tedy nehrozí, že by na banky museli doplácet daňoví poplatníci. České banky jsou poměrně konzervativní a nepouští se do zbytečně riskantních operací. Ovšem i negativní stránky se objevují v souvislosti se zmíněným, protože na spořicích účtech u velkých bank se dají získat mnohem nižší úroky než v případě nových bankovních institucí. Určitou jistotu, že klient o svoje finance nepřijde, by měl vytvářet Fond pojištění vkladů, jenž garantuje pojištění vkladů až do výšky sta tisíc eur.

Mít banku, jež se na nic nespecializuje, nemusí být dobré. Může to být spíše kontraproduktivní. Velká část bank na našem trhu je univerzální, ale každá z nich se pokouší klientelu zaujmout v rámci určitých produktů. U některých bank nepotřebujete platit nic za vedení účtu ve chvíli, kdy splníte jimi nastavené podmínky a můžete mít zadarmo klidně i výběry z bankomatů. Někdo se zase specializuje na studentské účty, zatímco jiná banka má výhodnější úrokovou sazbu na spotřebitelské úvěry. Další specializaci představují banky s nabídkou velice zajímavých konsolidačních úvěrů, jež dovedou šikovně ušetřit dluhy. Chybět nemohou ani kvalitní kreditní karty.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články